Tarımsal Ürünlerden Prim Tevkifatı ...

• Konbuyu başlatan nane
  • Başlangıç tarihi
N

nane

Ziyaretçi
Şevket Tezel Sözcü' Alıntı:
Tarımsal Ürünlerden Prim Tevkifatı Çiftçilik Yapanlar İçin Boşlukları Doldurmayı Sağlayabilir

10.10.1966 doğumluyum. 07.04.1987 tarihinde Emekli Sandığı?na tabi çalışmaya başladım. 13.06.1989 tarihinde müstafi sayıldım. Bu tarihten sonra babamın arazisini ekmek suretiyle tarımda kayıtsız çalıştım. 1995 yılında kısa dönem 8 ay askerliğimi yaptım. Askerlik borçlanması yapmadım. Ancak 1995 ve 1998 yıllarında kendi adıma TMO?ya haşhaş kapsülü ve 1989 yılında Pancar dairesine pancar sattım. 1998 yılında 180 gün SSK?lı olarak çalıştım. 15.02.2005 tarihinde açıktan atama ile eski görevime dönüş yaptım. Halen çalışıyorum. Mevcut kanunlara göre bu boşlukları borçlanabilir miyim? Şenol SELÇUK

Sayın Okurum,

Hemen belirteyim ki sosyal güvenlikte boşlukları borçlanarak ödeme şeklinde bir uygulama veya hak bulunmuyor. Fakat şayet yüzde 1 oranında prim tevkifatı yapılmışsa bu kapsamda istenen belgeleri de temin edebilirseniz 1995 yılından başlaması gereken bir Tarım Bağ-Kur sigortalılığınız (4/b sigortalılığı) olabilir.

SGK?nın 2007/44 sayılı Genelgesi uyarınca bu şekilde prim tevkifatınız var ve Bağ-Kur?a kaydınız yok ise 1995 yılında üretip satmış olduğunuz pancardan dolayı tevkifatın yapıldığını gösterir belge ile Bağ-Kur?dan yazılı talepte bulunmanız gerekiyor. Tevkifat tutarının Bağ-Kur kayıtlarına intikalinden itibaren Bağ-Kur kaydınız başlatılacak ve bu şekilde başlatılan Tarım Bağ-Kur sigortalılığınızı müteakiben de tarımsal faaliyetinizi devam ettirdiğinizi varsa Ziraat Odası kayıtlarından yoksa tevkifata esas ürüne ilişkin kamu kurum ve kuruluşlarının, meslek kuruluşlarının, kooperatif veya birliklerin kayıtlarıyla belgelemeniz durumunda bu dönemleri sigortalılık süresi olarak kazanabilirsiniz. Kaydınız sona ermişse sigortalılığınız da sona erdiriliyor.

1989 yılındaki pancar satışınızdan sigortalılık anlamında bir kazanım elde edemezsiniz. Ama yukarıda belirttiğim yöntemle gerekli belgeleri temin edebilirseniz 1995-2005 yılları arasında devam ettiğini belgeleyebilirseniz çiftçiliğinizden dolayı o yılları Tarım Bağ-Kur sigortalılığı kapsamında tescil ettirerek borçlanabilirsiniz.

Zeynep KAYMAZ - 1944 doğumlu, 1958 ilk sigortalılık girişli, 291 SSK prim günü olan ve 1974-1982 yılları arasında 8 yıl 5 ay Emekli Sandığı iştirakçisi olan babanız 1982 yılından sonra SSK?ya ödenmiş bin 260 günü tamamladığı takdirde emekli olabilir. Askerlik borçlanması yapmasına gerek yok. Çünkü bin 260 günü tamamlamasında ödeyeceği askerlik borçlanmasının katkısı olmaz.

Hamit KONAK ? 01.03.1960 doğumlu, 04.02.1987 ilk sigortalılık girişli bir sigortalı olarak, ilk sigortalılık tarihinizden önceki 20 aylık askerlik sürenizi de borçlanırsanız, en az 5 bin 300 günle 25 yıllık sigortalılık sürenizi dolduracağınız 04.06.2010 tarihinde SSK?dan normal emekli olabilirsiniz.

Ali İzzet KÖPRÜLÜ ? Mayıs 1967 doğumlu, 20.06.1984 ilk sigortalılık girişli, 5 bin 375 SSK prim gününe sahip bir sigortalı olarak 48 yaşını dolduracağınız Mayıs 2015 ayında SSK?dan emekliliği hak edebilirsiniz. 1989 yılında başladığınız askerlik hizmetinizi borçlanmanız emeklilik tarihinizi öne almaz. Gün sayınız SSK?dan emekliliğinize yeterli olduğu için yaş koşulunu tamamlayıncaya kadar çalışmaya ara verirseniz ?Harcamalarınız, taşınır ve taşınmazlarınız ile bunlardan doğan haklarınız da dikkate alınarak, SGK?ca belirlenecek test yöntemleri ve veriler kullanılarak tespit edilecek aile içindeki gelirinizin kişi başına düşen aylık tutarı asgari ücretin üçte birinden az olduğu? takdirde Genel Sağlık Sigortasından çalışmasanız da yararlanabilirsiniz.