fonradar

Taşerondan Asıl İşverene Geçiş

Asıl işveren taşeron firmanın sözleşmesini fesh edip çalışanları asıl işveren bünyesine alıyor. Taşeron firma sgk çıkış nedeni olarak hangi seçeneği seçmesi gerekir? Taşeron toplu çıkış bildirimi yapmalı mıdır?

nakil olarak çıkış yapılabilir, bu durumda toplu çıkışa bildirimine de gerek kalmaz diye düşünüyorum.

Çıkarılacak işçi sayısı 20 nin altında ise bildirime gerek yok.
Kanunda mevsimlik işler dışında toplu işçi çıkarımı konusunda bir istisna yok.
En az 30 gün önceden (varsa sendika temsilcileriyle görüşme zorunluluğunu da atlamadan) ilgili kurumlara bildirimde bulunma zorunluluğu var.

burada taşeronun sözleşmesinin sonlandırıldığı veya bittiği görülüyor.
Taşeron ile sözleşme sonlandırıldığı için "Sözleşme bitimi" seçilmelidir.

Anlaşılan taşere edilen iş henüz bitmeden dolayısıyla alt işverenin bu kendi işcileri ile arasındaki iş sözleşmesinin süresi bitmeden(belki de iş sözleşmesi belirsiz süreliye dönüşmüş olması durumunu da dikkate alarak) asıl işveren fesih yoluna gitmiş,bu durumda toplu çıkarma olayı dikkate alınarak,kod 22 veya 34 daha uygun olabilir!bu bağlamda işcilerin asıl işveren bünyesinde sgortalılığı/çalışması devam etmiş yani çalışma kesintiye uğramamış olacağından,toplu çıkarma noktasında sorun doğmaz düşüncesindeyim.

arkadaşlar taşeron firmaya ilgili benimde bir sorum olacak yardımcı olmanızı rica ediyorum. Biz bir inşaat firmasıyız. inşaatın Kaba işi için malzeme bizden işçiliği için bir taşeron ile sözleşme
yaptık. ör. 800.000, 00 TL'lik bir sözleşme yaptık. taşeron 800.000,00 TL'lik işçilik için bana faturamı kesecek bizim alt işveren olarak işçileri gösterip sgk primi olarak mı yatırmalı. Doğrusu nedir.