fonradar

Tasfi̇ye Olacak Li̇mi̇ted Şi̇rket Sırasıyla Ne Yapmalıdır?

SerhanSerhan

Tanınmış Üye
Merhaba,
Limited Şirket tasfiye olacaktır, Kısaca tasfiye işlemleri nelerdir başlıklar halinde? Yani sırayla hangi işlem Örneğin önce ticaret odası sonra defter tasdiki sonra vergi dairesi gibi
Bu konuda yardımlarınızı rica ederim
Teşekkürler

1-Tasfiye giriş kararı alacak

2-Tasfiye başı beyannamesi hazırlayacak internet ortamında verecek

3-Hesapların tasfiyesini yapacak

4-Tasfiyenin kanuni süresi dolduktan sonra Tasfiye sonu kararı alacak ve tasfiye sonu beyannamesi verilecek

5-Tasfiye sonu tamamlanınca Ticaret Sicil , Vergi Dairesi varsa S.G.K ve Bağ kur kapatılacak

Üstat başvuru sırası nasıl olur;
1. Ticaret odası? Tasfiye Girişi
2. Vergi Dairesi? Tasfiye Girişi
3. Ticaret Odası? Tasfiye Sonu
4. Vergi Dairesi? Tasfiye Sonu
- Bilanço yu sadece vergi dairesi mi ister yoksa Ticaret Odası da kapanışta bilanço ister mi?
- Tasfiye Başı beyannamesi derken kurumlar vergi beyannamesi midir?
Teşekkürler

tasfiye başı beyannamesi varmı ? tasfiye sonu beyannamesi ben hiç doldurmadım hiç görmedim de ? tasfiye başı bilançosu olabilir tasfiye sonu bilançosu olabilir başka bir şey olmaz yıllık kurumlar vergisi beyannamesiyle kapatılır benim bildiği böyle

tasfiye başı beyannamesi varmı ? tasfiye sonu beyannamesi ben hiç doldurmadım hiç görmedim de ? tasfiye başı bilançosu olabilir tasfiye sonu bilançosu olabilir başka bir şey olmaz yıllık kurumlar vergisi beyannamesiyle kapatılır benim bildiği böyle

Sayın Akdeniz

O zaman formumuzu takip etmeye devam edin. Zira daha çok kendinizi geliştirir daha çok şeyler öğrenirsiniz.

Sayın SerhanSerhan;

Başvuru sırası;

1. Ticaret odası? Tasfiye Girişi

1. Dilekçe (Şirket kaşesi ile yetkili tarafından imzalanmalı, vekaleten imzalanmış ise vekaletin aslı veya onaylı sureti eklenmeli, ekindeki evrak dökümünü içermelidir)
  2. Genel Kurul kararı (noter onaylı iki nüsha) Ayrıca düzenlenmiş ise hazirun cetveli
  3. Tasfiye memurunun ortaklar dışından atanması halinde, dışarıdan atanan memurların görevi kabul ettiğine ilişkin imzaları noter onaylı belge
  4. Tasfiye memurunun “Tasfiye Halinde'' ibaresi ile başlayan şirket unvanı altında düzenlenmiş imza beyannamesi
  5. Reşit olmayan şirket ortağının anne ve babasının ya da anne/babadan herhangi birisinin şirkete ortak olması halinde reşit olmayan ortak için mahkemeden alınmış kayyum atama kararı
    • Tasfiyeye girişin tescili sonrasında Türkiye Ticaret Sicili Gazetesinde alacaklılara çağrıya ait ilanın yapılması gereklidir. Bu yapılmadığı takdirde tasfiye süresinin uzaması durumu ortaya çıkmaktadır. Müdürlüğümüzde bulunan ilan formları şirket kaşesi ve tasfiye memurunun imzası ile ilana verilmelidir.

Dikkat: Temsile yetkili tasfiye memurlarından en az birinin Türk vatandaşı olması ve yerleşim yerinin Türkiye'de bulunması şarttır

2. Vergi Dairesi? Tasfiye Girişi

1-Tasfiye başı beyannamesi
2-Tasfiye memuru imza sirküler
3-Tasfiye kararı

3. Ticaret Odası? Tasfiye Sonu

1. Dilekçe (Şirket kaşesi ile tasfiye memuru tarafından imzalanmalı, vekaleten imzalanmış ise vekaletin aslı veya onaylı sureti eklenmeli, ekindeki evrak dökümünü içermelidir)
  2. Genel Kurul Kararı (Noter onaylı - 2 nüsha) Genel kurul müdürler tarafından toplantıya çağrılır.Ayrıca düzenlenmiş ise hazirun cetveli

1. Genel kurulca onaylanmış, genel kurul tarihi itibariyle düzenlenmiş, tasfiye halinde şirket kaşesi ile tasfiye memuru tarafından imzalanmış son ve (Tasfiye sonu kati bilançosu) (2 nüsha)

4.Ortakların / Yönetim Kurulu üyelerinin TC kimlik numaraları kararda yazılmalı veya karar ekinde internet çıktısı verilmeli.

·Tasfiye sonu bilançoları genel kurul tarafından tasdik edilemiyor ise ( genel kurul toplanamaz ise) Asliye ticaret mahkemesince, tasfiye sonu bilançolarının tasdikine ilişkin kesinleşmiş karar ile tasfiye memuru sicil kayıtlarının silinmesini talep edebilir.

• Tasfiye bilançosunun kabulü ile tasfiye sonuna ait ortaklar kurulu TTK'nın 643. maddesinin atfı ile 543. maddesi gereğince alacaklıları 3.defa davetten itibaren 1 yıl sonra toplanabilir. Ticari defterlerin saklanması yönünde karar alınacak ise "Saklanması zorunlu defterler için TTK.82. maddeye göre işlem yapacaktır". ifadesine yer verilmesi yeterlidir.

• Tescilli şube var ise sicil kaydının terkininden önce veya en geç terkin başvurusu ile birlikte şubelerin terkini başvurusu da yapılmalıdır.

4. Vergi Dairesi? Tasfiye Sonu

1-Tasfiye sonu beyannamesi
2-Tasfiye sonu tic.sicil gazetesi ve kararı

- Bilanço yu sadece vergi dairesi mi ister yoksa Ticaret Odası da kapanışta bilanço ister mi?

Tic Sicile Genel kurulca onaylanmış, genel kurul tarihi itibariyle düzenlenmiş, tasfiye halinde şirket kaşesi ile tasfiye memuru tarafından imzalanmış son ve (Tasfiye sonu kati bilançosu) (2 nüsha) vergi dairesine ise zaten internetten beyanname verirken ekinde doldurulduğundan gerek yok

- Tasfiye Başı beyannamesi derken kurumlar vergi beyannamesi midir?

Tasfiye başı beyannamesi ,tasfiyeye girdiği tarih ile takvim yılı normal kurumlar ise bunun dışındaki tarihtir

Son düzenleme:
Ferhat bey yasada böyle diyiyor doğrudur.katılıyorum ama ;
Örnek tasfiye başı beyannamesi gönderebilirmisiniz ?tasfiye sonu beyannamesi ?aslında bildiğimiz beyanname değil başka bir şey tasfiye başını gösterir beyan diyelim oda bilanço olur mizan olur başka bir şey olur
yasa tam açıklayacı değil beyanname denildiği zaman vergi dairesinden alınan ya da bir yapısı olan bir matbu evrak olarak insan biliyor oysa bu beyanname değil beyan etmek olarak düzeltilmeli
şirket tasfiyelerini yaptım sadece tasfiyenin açılış bilançosu ve tasfiye sonunda da yine son durumu gösterir bilançoyu sicil memurluğuna verdim şirket 1 yıl sonra kapandı .vergi dairesinede kurumlar vergisini verdim vergi daireside kapandı

BEYANNAME DEĞİL TASFİYE BAŞINI VE SONUNU GÖSTERİR BELGEYİ BEYAN ETMEK OLARAK DÜZELTİLMELİ

Şu aşamada son olarak bir ilave yapayım izninizle.
Tasfiye sonu kararı tescil edildikten sonra internet üzerinden 30 gün içinde tasfiye sonu beyanı verilmesi gerekir.ANCAK; vergi dairesinden kapanışı yaptırmadan beyanname verilmek istenirse,önce vergi dairesi sicil servisine giderek TASFİYE SONU TARİHİNİN ekrana girişinin yaptırılması gerekir,aksi halde beyanınız hata verecektir.