zirve

Tasfiye Halindeki Limited Şirket Hk.

Üyelik
10 Ara 2010
Mesajlar
109
Arkadaşlar hepinize merhabalar.

Limited şirketlerde bildiğiniz gibi kar dağıtımı olmadığı sürece gelir vergisi stopajı olmuyor. Geçmiş yıl karları bazen stopajdan kaçınmak için sermayeye ilave edilebiliyor.
Bu bağlamda şirket faaliyet süresini tamamlayıp tasfiye dönemine girdiği zaman sermaye ortaklar hesabına devrolunuyor. Sermayenin ortaklar hesabına devir olduğu durumlarda vergi kesintisi oluyor mu, çekincede kaldım. Bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. Hepinize şimdiden çok teşekkürler..
 
Üyelik
27 Eyl 2008
Mesajlar
1,263
Konum
Antalya
Ynt: Tasfiye Halindeki Limited Şirket Hk.

Alıntıdır.

Ekrem Sarısu

Sermayeye eklenen kâr, olabilirsiniz ortaklara dağıtıldığında stopaj yapılması gerekiyor
05 Şubat 2010
Yazı Boyutu:
Soru: Şirketimizin tasfiyesi tamamlandı. Tasfiye sonucunda borç, alacak ve şirketin malı kalmadı. Ortada sadece sermaye kaldı. Sermayeyi ortaklara dağıtacağım. Sermayenin içinde eklenen geçmiş kârlardan başka bir şey yok. Sermayeye eklenen geçmiş yıl kârlarından da stopaj yapılmıyor. Bunun için vergi stopajı yapmamız gerekiyor mu? Erkan/İstanbul

Cevap: Ortakların işletmeye koydukları sermayenin, gerek sermaye azaltılması sonucu, gerekse tasfiye neticesinde ortaklara dağıtımı, Gelir Vergisi stopajına (kesintisine) tabi değil. Dolayısıyla ortakların koydukları sermayenin tasfiye sonucu dağıtımında vergi stopajı yapmayacaksınız. Ancak, önceki yıllarda sermayeye eklenmiş olan geçmiş yıl kârlarının, şirket sermayesinin azaltılması veya tasfiye edilmesi sebebiyle ortaklara dağıtılması durumunda, kâr dağıtımına bağlı olan vergi stopajının yapılması gerekiyor. Tasfiye ettiğiniz şirketinizin sermayesi içinde olan geçmiş yıl kârlarını ortaklara dağıtırken, yüzde 15 oranında Gelir Vergisi stopajına tabi tutmanız gerekiyor. Sorunuzda belirttiğiniz kazancın sermayeye eklenmesinde stopaj olmaması, kazancın sermayeye eklenme işleminde geçerli. Dağıtımda geçerli değil. Şayet sermayeye eklenen geçmiş yıl kârlarının, daha sonra sermaye azaltılması veya tasfiye neticesinde ortaklara dağıtımında stopaj olmazsa, tüm şirketler kâr dağıtımında bu yolu seçerek kazancın ortağa dağıtımını stopaj dışına çıkarır.
 
Üyelik
10 Ara 2010
Mesajlar
109
Ynt: Tasfiye Halindeki Limited Şirket Hk.

O zaman ne anlamı kaldı %20 lik sabit dilimin. Gelir vergisi artan dilimli çok kar elde ederseniz çok vergi verirsiniz, şirket kurmanız yararınıza diye müşterilerimize bildiriyoruz, ama müşterilerimiz şirketten kar paylarını alırken zaten gelir vergisi tarifesindenmiş kadar vergi veriyorlar.
az önce hesapladım, 76.000.-TL lik safi karda limidet şirket 15.200.-Kurumlar vergisi 5.718.- gelir vergisi toplamda 20.918 TL; gelir vergisi mükellefi toplamda 20.280.-TL vergi veriyor. Adalete bak.
 

Benzer konular

Üst