fonradar

Tasfiye Memurunun Vergi Borçlarından Sorumluluğu.?

FATİH PESEN

Katkı Sunan Üye
Selamlar,
Limited şirketin %70 hisseye sahip müdürü 5 sene önce vefat etmiş, %30 hisseli diger ortagına Vergi Dairesinden ödeme emri geliyor 2000 yılına ait beyannameler verilmemiş, şirket öyle basıbos bırakılmıs, şirketin ne defterleri var nede baska birseyi; takdire gitmiş cezalar kesilmis v.s. toplam 8500 TL. borc var %30 hisseli ortaga teblig edilen . Ortak dava acıyor ödeme emirlerine karsı ve şirketin tasfiyesini istiyor mahkemece.
Mahkemeye şirketin tafiye edilmesi için şirket ortagının avukatı tarafından bildirilen tasfiye memurunun buradaki vergi borclarından sorumlulugu nedir ? Tasfiye memuru secilmeden onceki borclardan sorumlumudur yoksa sadece secildigi tarihten itibaren dogacak borclardan mı sorumludur ? Örnek olarak agustos 2010 da mahkemece kabul edilse ve takdir sonucu 2006 yılına ait yeni bir borc 09 / 2010 döneminde teblig edilse bunuda ödemek zorundamıdır yoksa sadece 08 /2010 ve sonraki dönemlere ait bir borc cıkarsa sadece bundan mı sorumludur. ( ortada şirketin parası falanda yok )

Ynt: Tasfiye Memurunun Vergi Borçlarından Sorumluluğu.?

tasfiye memuru seçildikten sonra tasfiye halinde şirkette para olduğu halde amme alacaklarını kapatmayıpta tasfiye karını ortaklara dağıtırsa bu borçlardan sorumludur
yada tasfiye memuru şirketin müdürü olur tasfiye döneminde kanuni ödevleri yerine getirmez yada şirketi hata ile zarara uğratırsa alacaklılara karşı sorumlu olur
yoksa işlemleri uslune uygun yaptığında eski borçlarla alakası olmaz

APAÇİ ' Alıntı:
tasfiye memuru seçildikten sonra tasfiye halinde şirkette para olduğu halde amme alacaklarını kapatmayıpta tasfiye karını ortaklara dağıtırsa bu borçlardan sorumludur
yada tasfiye memuru şirketin müdürü olur tasfiye döneminde kanuni ödevleri yerine getirmez yada şirketi hata ile zarara uğratırsa alacaklılara karşı sorumlu olur
yoksa işlemleri uslune uygun yaptığında eski borçlarla alakası olmaz
Sayın Apaci yanıt icin tesekkürler, ortada ne para var ne resmi defter var ne kayıt var hiç birsey yok. Beyannameler verilmemiş bu yüzden takdire gitmiş .. durum bu.. en iyi bulabilcegimiz evrak 1999 yılına ait vergi dairesinden temin edebilecegimiz bilanco olabilir. Bunun üzerinden hareket edilirmi? 1999 dan bu yıla kadarda hiçbir beyan v.s. verilmemiş vergi dairesine. Bu durumda resmi envanterini saglıklı olarak tesbit etmenin imkanı yok. Bu durumda tasfiye memuruna ne gibi sorumluluklar dogabilir, nerden tesbite başlamamız uygun olur ?

Üstadım durum çok karışık
bu durumda tasfiye memurunun sorumluluğu çok olur bu sebeple vergi dairesi ile görüşerek onların söylediği şekilde işlem yapılmalıdır
Daha önce böyle bir durumla ne karşılaştım nede duydum

APAÇİ ' Alıntı:
Üstadım durum çok karışık
bu durumda tasfiye memurunun sorumluluğu çok olur bu sebeple vergi dairesi ile görüşerek onların söylediği şekilde işlem yapılmalıdır
Daha önce böyle bir durumla ne karşılaştım nede duydum
Yanıt icin tesekkürler üstadım. Biraz daha araştırayım