Tasfiyesiz Fesih Olabilir mi ?

Sayın Yetkili arkadaşlar, öncelikle saygılarımı sunuyorum.
2010 yılında kurmuş olduğumuz LTD şirketimiz, işlerimizin iyi getmemesi ve ortağımla aramızda çıkan problemler dolayısı ile yaklaşık 7-8 ay önce adresinde kapanmış ve çalışmlarına son vermişti.
O zamandan beri şirket kapanışı için gerekli maddi durumu sağlayamadığımız için kapanışıda resmi olarak başlatamadık. Bunun üzerine, maddi durumu tamamıyla bitmiş, kazancı olmayan 7-8 aydır fatura kesmeyen ve çöküntü içindeki bir şirket , parası olmadığı için kapatılamayacak mı diye kendi kendime sordum ve araştırma yaptım.
Bugünkü internet araştırmam da öğrendim ki Tasfiyesiz Fesih diye bir durum söz konusu.
Okuduğum bilgilerde Tasfiyesiz Fesih için gerekli olan birçok sebebe sahibiz.
Fakat Şirketin maliye ve SGK gibi borçları var.
Bu durumda Tasfiyesiz Fesih gerçekleşebilir mi?
Gerçekleşemez ise, önümüzdeki günlerde yürürlüğe girecek Vergi Borcu affı ve taksitlendirme gerçekleştirirsek, Tasfiyesiz Fesih e başvurabilir miyiz ?
Gerçekten zor durumdayız ve şirketi kapatamadığımız içinde öyle muallakta kalıp belki de hala bilmediğimiz borçlar(vergi,stopaj vs.) şirket üzerine eklenmektedir.
Çok değerli yorumlarınızı ve cevaplarınızı bekliyorum.
Saygılarımla
Alper

Öncelikle Vergi Dairenize gidip gayrifaal olduğunuzu bildirim, mükellefiyetinizin resen terkinini sağlayın.
TTK geçici 7 madde ile bir çok tasfiyesiz fesih oldu. Ama şirketinizin tasfiyesiz ticaret sicilinden silinemeyeceği vergi mevzuatı ile ilgili değil. Ticaret mevzuatını ilgilendiriyor. Gümrük ve Ticaret BAkanlığına başvurabilirsiniz.