fonradar

Taşınma Sebebiyle İstifada Tazminat

sule

Katkı Sunan Üye
merhabalar, bir personelimiz farklı bir şehre taşınacağı için istifa etmek istediğini, hatta işsizlik maaşından faydalanmak için yardımımızı istedi.
biz de bahsettiği şehire daha yeni eleman alındığını, önceden söyleseydi kendisini o şehre yönlendirebileceğimizi belirttik. (tabii bunlar sözlü olarak yapıldı)
işsizlik sigortasından faydalanabileceği şekilde çıkışını yapmayı planlarken tarafımıza ihtarname yolladı.
söz konusu ihtarnamede personeli istifaya zorladığımız, taşındığı şehri belirtmesine rağmen o bölgede onu işe almadığımız istifa ettirdiğimiz,
bu sebeplerle haklı nedenle iş akdini feshedeceği için kıdem tazminatı talebinde bulunduğu yazıyor.
henüz istifa dilekçesini bile yazmadı.

1- personel farklı bir yere taşındığında onu orada işe almak zorunda mıyım?
2- bu ihtardan sonra personeli normal istifa etmiş kabul ederek istifa durumunda yapılması gerekenleri mi yapmalıyım? (avukat aynen böyle söyledi. sizlerin görüşlerini almak istiyorum)

Başkaca durumlar yok ise ifadelerinize göre;
"farklı bir şehre taşınacağı için)derken,işyeri ile alakalı olmayıp,kendisinden veya yakın çevresinden kaynaklanan özel sebeplerle taşınmak durumunda/zorunda olan işçinin,işverenden aldığı sözlü cevaplar karşısında gidebilmek için çıkar yolunun kalmadığını anlayınca bu yola başvurmuş olabileceği,amacının hiç değilse tazminat almak olabileceği,
"istifaya zorladığınız"noktasındaki bu iddiasını ispatlamak mahkemede onun yükümündedir ayrıca işverenin zorlama/baskısının olup olmadığı mahkemece yapılacak araştırma,inceleme(tanık beyanları vs)neticesinde ortaya çıkacak.
1-el cevap hayır.işverenin yönetim hakkından kaynaklandığı üzere nerede ne kadar personel ve kimleri çalıştıracağina işveren kendisi karar verir,tabiki işçi talep edebilir ama işveren uygun görür ise uygular,uygun görmez ise zorunluluk yok.
2-bence personel istifa etmiş sayılmaz,işverence yapılması gereken,işvereninde kabül etmediği sözkonusu iddialar karşısında,ilerisini(mahkeme sürecini)düşünerek, devamsızlıkta bulunan işçinin devamsızlık nedenini araştırmak yani konu ihtarnameye atıfda bulunarak,böyle bir zorlamanın olmadığını ve o şehirdeki işyeri/ iş durumuyla ilgili olarak işçiyi aydınlatmak ve özellikle süre verilerek işçiyi işe davet etmek olmalıdır.

Son düzenleme:
Başkaca durumlar yok ise ifadelerinize göre;
"farklı bir şehre taşınacağı için)derken,işyeri ile alakalı olmayıp,kendisinden veya yakın çevresinden kaynaklanan özel sebeplerle taşınmak durumunda/zorunda olan işçinin,işverenden aldığı sözlü cevaplar karşısında gidebilmek için çıkar yolunun kalmadığını anlayınca bu yola başvurmuş olabileceği,amacının hiç değilse tazminat almak olabileceği,
"istifaya zorladığınız"noktasındaki bu iddiasını ispatlamak mahkemede onun yükümündedir ayrıca işverenin zorlama/baskısının olup olmadığı mahkemece yapılacak araştırma,inceleme(tanık beyanları vs)neticesinde ortaya çıkacak.
1-el cevap hayır.işverenin yönetim hakkından kaynaklandığı üzere nerede ne kadar personel ve kimleri çalıştıracağina işveren kendisi karar verir,tabiki işçi talep edebilir ama işveren uygun görür ise uygular,uygun görmez ise zorunluluk yok.
2-bence personel istifa etmiş sayılmaz,işverence yapılması gereken,işvereninde kabül etmediği sözkonusu iddialar karşısında,ilerisini(mahkeme sürecini)düşünerek, devamsızlıkta bulunan işçinin devamsızlık nedenini araştırmak yani konu ihtarnameye atıfda bulunarak,böyle bir zorlamanın olmadığını ve o şehirdeki işyeri/ iş durumuyla ilgili olarak işçiyi aydınlatmak ve özellikle süre verilerek işçiyi işe davet etmek olmalıdır.

farklı bir şehre taşınacağını son anda söyledi, yukarıda da belirttiğim gibi önceden belirtseydi onu o şehirdeki mağazaya yerleştirebileceğimizi söylediğimizde herhangi bir tepkisi olmadı, istifa edeceğini söyledi.

ayrıca taşındığı şehirde kadro doldu, orda onu işe alamam şu anda. önceden belirtseydin dememin sebebi de odur.
verdiğiniz cevaplar bana çok faydalı oldu Sn. Şeref Aydemir, devamsızlık sebebiyle ihtar göndererek, yanıt alamadığım taktirde 25/II maddesinden haklı nedenle çıkışını yapabilirim diye düşünüyorum.
yalnız firma artık onunla çalışmak istemeyecek haliyle. devamsızlık sebebini ispatlar da işe tekrar başlarsa ne yaparım onu bilmiyorum.

Kişinin başka şehre gitmesi işvereni bağlamaz.Sizin durumunuzda taşınacağı şehirde işyeriniz olmayabilirdi de, olması illa orada işbaşı yaptırmanızı gerektirmez. Hatta yeni adresteki işyerinizde açık var olsa bile orada işe başlatmanıza zorlayamaz. Eğer kişi işe gelip gidebilecek durumda ise çalışmaya devam eder. Başka şehre taşınmasından dolayı artık işe gelemeyecekse ya istifasını verir yada işe gelmediği günler için devamsızlık tutanakları ile işlem yaparsınız.

Kişinin başka şehre gitmesi işvereni bağlamaz.Sizin durumunuzda taşınacağı şehirde işyeriniz olmayabilirdi de, olması illa orada işbaşı yaptırmanızı gerektirmez. Hatta yeni adresteki işyerinizde açık var olsa bile orada işe başlatmanıza zorlayamaz. Eğer kişi işe gelip gidebilecek durumda ise çalışmaya devam eder. Başka şehre taşınmasından dolayı artık işe gelemeyecekse ya istifasını verir yada işe gelmediği günler için devamsızlık tutanakları ile işlem yaparsınız.

Sn. merkür2 söz konusu personel çoktan taşınmış, taşındığı yerden işe gelip gidiyormuş, haberimiz yoktu. artık yapamayacağını söyleyerek istifa etti.
bizden de yardım istedi, işsizlik maaşımı almak istiyorum, ona göre çıkış yapabilir misiniz diye.
hemen akabinde de bahsettiğim ihtarnameyi yolladı.
benim bu ihtarnameye cevap yazmam gerekiyor mu?
gerekiyorsa nasıl bir şey yazmalıyım, ithamları kabul etmediğimi belirterek, devamsızlığını ispatlamasını aksi taktirde iş akdini haklı nedenle feshedeceğimi mi yazmalıyım?

Tazminat talepli ihtarname yolladığına göre artık iyi niyetli davranıp siz işten çıkarmadığınız halde çıkarmış gibi yapmayın.
İhtarname gönderdiği tarih ve öncesinde işe devam etmedi ise her gün için ayrı ayrı işe gelmedi tutanağı hazırlayın ve sizde mazeretsiz işe gelmediğine dair noterden ihtar çekin. Bu ihtarda aldığınız ihtardaki konulardan bahsetmeyin sadece devamsızlık sürecini uygulayın. (Tabii ilk işe gelmeme tutanağı ile noter ihtarınız arasında 6 gün ve fazla süre geçmemesi gerektiğini unutmayın.)

........tarafımıza ihtarname yolladı.
söz konusu ihtarnamede personeli istifaya zorladığımız, taşındığı şehri belirtmesine rağmen o bölgede onu işe almadığımız istifa ettirdiğimiz,
bu sebeplerle haklı nedenle iş akdini feshedeceği için kıdem tazminatı talebinde bulunduğu yazıyor.
Bu durumda, bu niyet de olan işçinin devamsızlık nedenine ilişkin bu suale "geçerli bir neden"içeren cevabı zaten olmayacak ve yüksek ihtimal olay davalık olacak,
1-Devamsızlık nedenini sorma ve işe davet etme sebebimiz işçinin iddiaları karşısında işverenin bu iddiaları kabül etmeyip,işverence yapılması gerekenler yanında,işverenin iyi niyetle iş ilişkisinin devamını sağlama düşüncesinde olduğunu ve bu düşünce/niyet de olan işverenin, devamsızlık nedeniyle iş sözleşmesini feshetmiş olduğunu ortaya koymak,mahkeme sürecinde bu noktalar işveren lehine büyük katkı sağlayacaktır.
2-"istifaya zorladığınız"noktası ise yukarıda belirttiği gibidir, ifadelerinize göre de işçi tarafından bunun ispatı zor olsa gerek.

İşcinin gönderdiği ihtarname içeriğindeki iddialara illaki cevap vermek zorunda değilsiniz,ama bence kısaca,
"bahsekonu ihtarnamede işverenliğimize ilişkin iddialarınız gerçeği yansıtmamakta olup,işe devamsızlığınız sözkonusudur.
Bu itibarla;
Sn.Muhatap:
...........adresinde kurulu.........ünvanlı işyerimizde..........görevinde çalışmaktasınız,...... .... ...tarihi işgünlerinde işverenliğimizden izin almaksızın ve bilgi dahi vermeksizin işinize/görevinize gelmemiş olduğunuz tespit edilmiş olup,bu durum tarafınızın da malumudur.
Hakkınızda yapılacak işlemlere esas olmak üzere;
*sağlık mazeretiniz olması halinde bu duruma ilişkin resmi bir belgenin,
*işe gelmenizi önleyecek bir sebebin olması halinde bu durumunuzu belgeleyecek bir evrakın,
üç(3)gün içinde yukarıda belirtilen adres deki ünvanlı işyerimize ibrazını,ibraz etmemeniz halinde iş sözleşmesinin İş Kanunu M.25/II-g bendine göre bildirimsiz ve tazminatsız olarak feshedileceği hususunda gereği bilgilerinize rica olunur.
şeklinde içerik oluşturulabilir.

İşcinin gönderdiği ihtarname içeriğindeki iddialara illaki cevap vermek zorunda değilsiniz,ama bence kısaca,
"bahsekonu ihtarnamede işverenliğimize ilişkin iddialarınız gerçeği yansıtmamakta olup,işe devamsızlığınız sözkonusudur.
Bu itibarla;
Sn.Muhatap:
...........adresinde kurulu.........ünvanlı işyerimizde..........görevinde çalışmaktasınız,...... .... ...tarihi işgünlerinde işverenliğimizden izin almaksızın ve bilgi dahi vermeksizin işinize/görevinize gelmemiş olduğunuz tespit edilmiş olup,bu durum tarafınızın da malumudur.
Hakkınızda yapılacak işlemlere esas olmak üzere;
*sağlık mazeretiniz olması halinde bu duruma ilişkin resmi bir belgenin,
*işe gelmenizi önleyecek bir sebebin olması halinde bu durumunuzu belgeleyecek bir evrakın,
üç(3)gün içinde yukarıda belirtilen adres deki ünvanlı işyerimize ibrazını,ibraz etmemeniz halinde iş sözleşmesinin İş Kanunu M.25/II-g bendine göre bildirimsiz ve tazminatsız olarak feshedileceği hususunda gereği bilgilerinize rica olunur.
şeklinde içerik oluşturulabilir.

personel bize bu ihtarı gönderdiğinde yıllık izindeymiş, onu yeni öğrendim. devamsızlık sebepli ihtar gönderemiyorum.
personelin bana yolladığı ihtarnamenin tebliğ tarihini fesih tarihi olarak kabul edip istifa sebepli çıkış yaptım.
değerli vaktinizi ayırıp bilgi verdiğiniz için hepinize çok teşekkür ederim.