fonradar

Taşınmaz İstisnasında Süre Hesabı

muratgormez

Katkı Sunan Üye
Bu yıl aktife aldığımız binanın satışında süre hesabı..(iskanı yok başvuruları yapılacak tapuda arsa olarak görünüyor) faaliyet konusu gayrimenkul ticareti değil

*Bu yerin satışında tapu tescil tarihi mi (arsa olarak)
*iskan alındıktan sonraki tescil tarihi mi baz alınır 730 gün ?

boş olan arsaya kendiniz mi inşaat yaptınız. yoksa bina vardı da arsa mı gözüküyordu

V.U.K madde 3 [FONT=&quot]Vergiyi doğuran olay ve bu olaya ilişkin muamelelerin gerçek mahiyeti esastır.
Her ne kadar tapu kaydında arsa görünsede arsanın gerçekte bina olduğu ortada.
Bu nedenle arsanın ilk alındığı tarihi dikkate almayı uygun görürüm.
Ancak inşaat muhasebesi konusunda maliyenin ve danıştayın belli konularda birbirinden farklı görüşler verdiğini de unutmamak lazım.

[/FONT]

Sayın cetvel

Bende öyle düşünüyorum. Ancak uygulamada farklı görüşlerde mevcut. Hatta 2011 konu ile ilgili özelge var. İlgili kısmı aşağıda paylaşıyorum. Emin olamadım nedense..

Fiiliyatta cins tashihinin kurum adına tapuya tescilinin yapılmasında çeşitli nedenlerle gecikmeler olabilmektedir. Bu gibi durumlarda, taşınmazın işletme aktifinde iki yıl süreyle bulunup bulunmadığının, tespitinde, işletmede iki yıldan fazla süreyle sahip olunarak fiilen kullanıldığının, yapı inşaatı ruhsatı, vergi dairesi tespiti veya resmi kurum kayıtlarından birisi ile tevsik edilebilmesi mümkün olabilecektir..." şeklinde açıklamalarda bulunulmuştur.

yukarıda değindiğim gibi bu konuda çeşitli kararlara rastlayacaksınız. hatta maliyenin görüşü ile danıştay kararları arasında git geller yaşayacaksınız. yapının bizzat kullanıldığı yani fiilen teslim aldığınız tarihte bina ise ki siz öyle diyorsunuz. bu nedenle tapudaki arsa olarak aldığınız tarihi dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum

5.6.2.3.1.3. İnşa halindeki binalarda 2 yıllık sürenin tespiti

Kurumlar tarafından, inşaatı henüz tamamlanmayan, fiilen kullanma imkanı da bulunmayan binaların satılması halinde; kurum aktifinde iki tam yıl kayıtlı olması koşuluyla, sadece binanın arsasının satış kazancına tekabül eden kısmı kurumlar vergisinden istisna olacaktır.

Ancak, arsa üzerinde inşa edilen ve aktife kaydedilen binanın, kurum adına tapuya tescil edilerek satılması halinde, satılan binanın iki yıllık aktifte bulundurulma süresinin başlangıç tarihi olarak, inşaatın tamamlandığı ve bina olarak kullanılmaya başlandığı tarih esas alınacaktır.