Taşıt için Ödenen OGS lerin Gider Yazılıp Yazılmayacağı Hakkında.

Üyelik
8 Mar 2007
Mesajlar
23
Merhabalar.Bir mükellefim taşıtı için Ziraat bankasına OGS olarak ödediği dekontu getirdi.Gider yazabilirmiyiz.
 

Cemil

Katkı Sunan Üye
Üyelik
12 Nis 2006
Mesajlar
296
Konum
istanbul
Ynt: Taşıt için Ödenen OGS lerin gider yazılıp yazılmayacağı hakkında.

Çiğdem
Taşıtlar için ödenen OGS cihazları depozitolara 40 USD, dolum ücretlerini gider yazabilirsiniz.
Kolay gelsin
 
Üyelik
8 Mar 2007
Mesajlar
23
Ynt: Taşıt için Ödenen OGS lerin Gider Yazılıp Yazılmayacağı Hakkında.

Teşekkür ederim yanıtınız için kolay gelsin.
 

Cemil

Katkı Sunan Üye
Üyelik
12 Nis 2006
Mesajlar
296
Konum
istanbul
Ynt: Taşıt için Ödenen OGS lerin Gider Yazılıp Yazılmayacağı Hakkında.

Sizede kolay gelsin
 
Üyelik
5 Ağu 2005
Mesajlar
800
Konum
İst
Ynt: Taşıt için Ödenen OGS lerin Gider Yazılıp Yazılmayacağı Hakkında.

Selamlar
Ziraat bankasına yatırılan ogs dekontlarına istinaden gider yazabilirmiyiz ?
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Taşıt için Ödenen OGS lerin Gider Yazılıp Yazılmayacağı Hakkında.

Evet yazabilirsiniz.
 

Tahsin Kurt

Tanınmış Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,146
Konum
İstanbul
Ynt: Taşıt için Ödenen OGS lerin Gider Yazılıp Yazılmayacağı Hakkında.

FATİH PESEN ' Alıntı:
Selamlar
Ziraat bankasına yatırılan ogs dekontlarına istinaden gider yazabilirmiyiz ?
İç yüzde uygulayarak %18 kdv ayırabilirsiniz.Ama dikkat edin ziraat bankasından gelen listeyi de ayrıca girmeyin.Mükerrer gider ve kdv indirimi olmasın.
 
Üyelik
5 Ağu 2005
Mesajlar
800
Konum
İst
Ynt: Taşıt için Ödenen OGS lerin Gider Yazılıp Yazılmayacağı Hakkında.

twolf ' Alıntı:
FATİH PESEN ' Alıntı:
Selamlar
Ziraat bankasına yatırılan ogs dekontlarına istinaden gider yazabilirmiyiz ?
İç yüzde uygulayarak %18 kdv ayırabilirsiniz.Ama dikkat edin ziraat bankasından gelen listeyi de ayrıca girmeyin.Mükerrer gider ve kdv indirimi olmasın.
Sayın Twolf
Dekonta istinaden KDV ayırıp ayırmamada tereddüt ediyorum
 

Tahsin Kurt

Tanınmış Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,146
Konum
İstanbul
Ynt: Taşıt için Ödenen OGS lerin Gider Yazılıp Yazılmayacağı Hakkında.

Sayın Pesen bu konuyla ilgili bir yazı okumuştum bulur bulmaz aktarırım size.

Düzeltme: Lütfen okuyunuz.Site isimleri vermiyorum açıklamalardır.

SORU: Bilindiği üzere köprü geçişleri ve şehirlerarası otoyollar paralıdır. Faaliyetimiz gereği olarak değişik nitelikte 50'yi aşkın aracımız her gün değişik yerlerde seyir halinde olup, bu araçlar için KGS kartı veya OGS kullanıyoruz. Bunlar için ödediğimiz geçiş ücretlerinde yer alan katma değer vergisini kayıtlarımızda indirim konusu yaparken tereddüde düşüyoruz. Çünkü aynı şekilde faaliyet gösteren bazı firmalardan öğrendiğimiz kadarıyla söz konusu ödemeler katma değer vergisine tabi değilmiş. Bu konuda hangi bilgi doğrudur?

YANIT: Katma Değer Vergisi Yasası'nın 1/3-g maddesi gereği olarak "Genel ve katma bütçeli idarelere, il özel idarelerine, belediyeler ve köyler ile bunların teşkil ettikleri birlikler, üniversitelere, dernek ve vakıflara, her türlü mesleki kuruluşlara ait veya tabi olan veyahut bunlar tarafından kurulan veya işletilen müesseseler ile döner sermayeli kuruluşların veya bunlara ait veya tabi diğer müesseselerin ticari, sınai, zirai ve mesleki nitelikteki teslim ve hizmetleri" katma değer vergisine tabiidir.

Aynı yasanın 20/4. maddesinde hükme bağlandığı üzere "Belli bir tarifeye göre fiyatı tespit edilen işler ile bedelin biletle tahsil edildiği hallerde tarife ve bilet bedeli Katma Değer Vergisi dahil edilerek tespit olunmakta" ve vergi müşteriye ayrıca intikal ettirilmemektedir.

Katma Değer Vergisi uygulaması ile ilgili 9 numaralı Genel Tebliğ ile yapılan açıklamalar çerçevesinde belli bir tarifeye göre tespit edilen işlerde, fiyatı ilgili müessese veya Devlet tarafından önceden belirlenen mal teslimi ve hizmet ifalarında nihai perakende satış fiyatının katma değer vergisi dahil edilerek belirlenmesi mümkün bulunmaktadır.

Konuya ilişkin olarak bilahare Maliye Bakanlığı tarafından 11,22,24 ve 25 seri numaralı Katma Değer Vergisi Genel Tebliğleri ile bazı açıklamalar yapılmıştır. Bu bağlamda İstanbul Defterdarlığı tarafından verilen bir özelgeye göre "?köprü ve otobanlardan geçişlerde" bankalarca "köprü tahsil" açıklamalı olarak düzenlenen dekontlar gider belgesi niteliğindedir.

Dolayısıyla köprü ve otobanlardan geçişlerde kullanılmak üzere ödenen paralar karşılığında düzenlenen banka dekontlarında yazılı bedeller gider olarak kayıtlara intikal ettirilebilmektedir. Ayrıca bu bedellerin içerisinde katma değer vergisi de dahil olduğundan bu durumda söz konusu verginin ayrıştırılarak indirim konusu yapılması mümkündür.

Söz konusu özelgede ifade edildiği üzere "banka dekontunda Katma Değer Vergisi tahsil edilmiş olması halinde, banka dekontunun düzenlendiği dönemde iç yüzde uygulanmak suretiyle katma değer vergisinin indirim konusu yapılması gerekmektedir.

Bu durumda kullanıcılar, işletmeler ve mükellefler ilgili bankadan temin ettikleri banka dekontlarına istinaden ödedikleri tutar üzerinden iç iskonto yolu ile katma değer vergisini ayrıştırabileceklerdir.

Bu aşamada söz konusu indirimin hangi tarih itibariyle yapılacağı düşünüldüğünde dekontun düzenlendiği tarih itibariyle gider kaydı yapılması ve iç iskonto yoluyla hesaplanan katma değer vergisinin indirim konusu yapılması gerekecektir. (Daha fazla bilgi içiniz bakınız Öğrendik Güray "OGS-KGS Ücretlerinde KDV indirimi" Lebib Yalkın Mevzuat Dergisi Sayı:54, sf:118-125).

***** bir diğeri

SORU 20 OGS-KGS Geçiş ücretleri KDV oranı var mıdır? KDV iadesi almak için banka dekontları kullanılabilir mi?
CEVAP 20 Katma değer Vergisi Kanunun 1/3-g maddesi gereği Otoyol ve Boğaz Köprüleri Geçiş ücretlerine %18 oranında KDV dahil edilmiştirOGS ve KGS kullanıcıları banka dekontunda gösterilen bedele iç yüzde oranı uygulanmak suretiyle bulunacak Katma Değer Vergisi tutarı, mükellefler tarafından vergi indirimi yapılabilir Bu vergi otoyol geçişine muhatap mükellefler tarafından, OGS ve KGS bedelleri ödenip alınan dekontlar, yıl geçmemek şartı ile kanuni defterlere kayıt edildiği dönemde( geçiş yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın) indirim konusu yapılabilecektir

Sanırım bu bilgiler yeterli olacaktır.Saygılar.
 
Üyelik
5 Ağu 2005
Mesajlar
800
Konum
İst
Ynt: Taşıt için Ödenen OGS lerin Gider Yazılıp Yazılmayacağı Hakkında.

Sayın twolf ve nguroy

Yanıtlar icin tesekkürler
 
Üst