Taşıt Kdv si

Merhaba; 20.12.2005 tarihli fatura ile fabrikadan alınan kamyonun ruhsat tescil tarihi 02.01.2006 olursa, dolayısıyla işe başlama tarihi tescil tarihi olan 02.01.2006 olacaktır. Bu durumda 20.12.2005 tarihli faturadaki kdv yi indirim konusu yapabilirmiyiz? Görüşlerini paylaşacak arkadaşlara teşekkürler.

. (3297 sayılı Kanunun 9'uncu maddesiyle eklenen fıkra) İndirim hakkı vergiyi doğuran olayın vuku bulduğu takvim yılı aşılmamak şartıyla, ilgili vesikaların kanuni defterlere kaydedildiği vergilendirme döneminde kullanılabilir.

Sayın sertaç,
İndirilecek KDV açısından bir ihtilafa yol açmamak için, trafik tescil tarihi gelir vergisi mükellefiyetinin başlangıç tarihi olarak gerekirse de 20.12.2005 tarihli faturaya karşılık gelir vergisi mükellefiyetini tesis ettiriniz.
Ruhsat tescil tarihi, esas olarak aracın M.T.V. açısından mükellefiyetinin tesis edildiği tarih olacaktır.
2005 yılı içinde bir hafta kadar sürecek olan gelir vergisi mükellefiyeti yükümlülüğünün maliyeti, araca ait indirilecek KDV'nin kaybına veya riskine göre çok daha azdır. Gelir Vergisi mükellefiyetini 2006 yılında başlatmak için araca ait indirilecek KDV'ni riske veya kayba uğratmayın derim.
Selamlar...

Sayın Akca; öncelikle ilginize teşekkürler. Gelir vergisi mükellefiyetimizi 2005 yılı itibarıyla ne yazıkki tescil ettiremiyoruz. Vergi dairesi aracın ruhsatı olmadan işe başlamayı kabul etmiyor. Ruhsat tescil tarihini işe başlama tarihi olarak dikkate alıyoruz. deniliyor. Bu durum genel de böylemi uygulanıyor onu da bilemiyoruz doğrusu.

Vergi dairesi sicil servisindeki memurun söylediğiyle iktifa etmeyiniz. Servis sefiyle, gerekirse müdür yardımcısıyla görüşünüz, ben işe başladım, beni vergi mükellefi yapın diyen birisini, biz seni vergi mükellefi yapmıyoruz diyemezler. Beyan esastır. Ben gelir elde edeceğim diyorsunuz, yok biz seni sonra mükellef yapacağız diyemezler. O alış faturasına istinaden sizi vergi mükellefi yaparlar. O kamyonu, kır gezintisi yapmak için almadınız ya. VUK işe başlama belirtilerine bakınız. Hakkınızı arayınız. O kamyonun kdv si satıcıya ödendi, o satıştan bir kar hasıl olmuş ise 2005 yılında oda vergilendirilecek. O bürokratik engeli, müdür yardımcısıyla görüşerek aşabilirsiniz.

İstanbuldan sevgilerle.

AYHAN ALAYLI