Taşıt Kredilerinin İşlenişi.?

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Taşıt alımında bankadan alınan taşıt kredilerinin, muhasebe kayıtlarının nasıl olduğu konusunda yardımcı olurmusunuz.? Kredinin FAİZ'ide dahil.?
Teşekkürler.

-------------------/----------------------
102.01 banka kredisi hesaba yatan
780.01 taşıt kredisi 2006 yılı faizi
280.01 taşıt kredisi 2007 yılı faizi
300.01 banka kredisi çekilen
320.01 x otomotiv'e ödenen
102 bankalar
300.01 banka kredisi ödenen
102 bankalar

780'e attığımız faiz giderlerini tek seferdemi gider yazıyoruz.Taksitler ödendikçe ay ay yapılabiliyormu bu.?

Ödeme tablosunda ana para ve faizler bsmv ayrı ayrı gösterilmiştir. Her ay ödeme yaptığınız zaman anaparayı ayrı faizi ve diğer masrafları ayrıca muhasebeleştirmelisiniz.
Dönemsellik ilkesi gereği bu gerekli.
Netlik ilkesi gereği olarak da her ay ne kadar borcunuzun kaldığını izlemek için , ana parayı da krediden düşmelisiniz.

kredi faizleri giderleştiriliyor. peki gelecek yıllara sarkan kredi taksitlerinde ödenen faizler giderleşmeye devammı ediyor * yoksa taşıtın maliyetine mi ekleniyor ?

Krediyle alınan iktisadi kıymet ile ilgili ödenen faizler.İlk yıl maliyete takip eden yıllarda ise ihtiyaridir.Yani ister maliyete ister gider hesaplarına ama serbestisi vardır...

Taşıt Kredisinde Muhasebe Kaydı Ödeme Planı esas alınarak yapılır ve aşağıdaki şekilde Kısa Vade ve Uzun Vade'ye göre Ana para ve Faizler ayrı ayrı çıkartılıp kayıt altına alınır.

1. KAYIT
B o r ç l u H e s a p l a r
102 BANKALAR
100.01 Merkez YTL Kasası
180 GELECEK AYLARA AİT GİDERLER
180.01 Taşıt Kredi Faizleri
280 GELECEK YILLARA AİT GİDERLER
280.01 Taşıt Kredi Faizleri

A l a c a k l ı H e s a p l a r
300 BANKA KREDİLERİ
300.01 X Bankası ....... Şubesi Taşıt Kredisi
300.01.01 Ana Para Tutarı
300.01.02 Kredi Faiz Tutarı
400 BANKA KREDİLERİ
400.01 X Bankası ....... Şubesi Taşıt Kredisi
400.01.01 Ana Para Tutarı
400.01.02 Kredi Faiz Tutarı

1. Taksit ödeme kaydını yaptığımızda aşağıdaki şekilde bir kayıt yapılır.

300 BANKA KREDİLERİ
300.01 X Bankası ....... Şubesi Taşıt Kredisi
300.01.01 Ana Para Tutarı
300.01.02 Kredi Faiz Tutarı

780 FİNANSMAN GİDERLERİ
780.01 Taşıt Kredisi Faiz Giderleri

100 KASA ya da duruma göre BANKALAR da kullanılabilir
100.01 Merkez YTL Kasası

Kredi faizleri ödendikçe yukarıdaki kayıt yapılır ve bir sonraki yıla geçtiğimiz zaman, sonraki yıl yapılacak ilk kayıt, uzun vadeli kredilerin kısa vadeye dönüştürülmesi işlemidir. Muhasebe kaydı aşağıdaki gibidir.

400 BANKA KREDİLERİ
400.01 X Bankası ....... Şubesi Taşıt Kredisi
400.01.01 Ana Para Tutarı
400.01.02 Kredi Faiz Tutarı

303 UZUN VAD. KREDİLERİN ANA P.F.
303.01 2006 Yılı Taşıt Kredisi Anapara ve Faizleri
303.01.01 Kredi Ana Para Tutarı
303.01.01 Kredi Faizleri

Aynı şekilde önceki yıl gelecek yıllara ait giderler hesabına atmış olduğumuz, Faiz giderlerini bir sonraki yıl gelecek aylara ait giderler hesabına virmanını yapıyoruz.

280 GELECEK YILLARA AİT GİDERLER
280.01 Taşıt Kredi Faizleri

300 Nolu hesabımız kapanmış yerine 303 nolu hesap gelmiştir. Mantık olarak iki hesapta aynı. 303 nolu hesap geçmiş yıllarda yapılan kredi kullanımlarının sonraki yıllarda ilgili döneme isabet eden tutarlarının izlendiği hesaptır. Bu nedenle sonraki yıllarda yapılan ödemelerde tek fark artık 300 nolu hesabı değil 303 nolu hesabı kullanıp ödeme yapıldıkça kapanıcak.

Kolay Gelsin...

M.Hayri ANDAÇ' Alıntı:
Krediyle alınan iktisadi kıymet ile ilgili ödenen faizler.İlk yıl maliyete takip eden yıllarda ise ihtiyaridir.Yani ister maliyete ister gider hesaplarına ama serbestisi vardır...

Bu ticari olmayan bi araç için yani işletmeye alınmış binek otomobiller içinde geçerlimidir sayın M.Hayri ANDAÇ.? Ayrıca burda 31.12.2006 tarihini bir yılın sonumu alıcaz yoksa alış tarihinden sonraki bir yılın bitimindeki tarihimi baz alıcaz, acaba.?

derman.smmm' Alıntı:
.................................bı değil 303 nolu hesabı kullanıp ödeme yapıldıkça kapanıcak.

Kolay Gelsin...

Sayın derman.smmm ayrıntılı mükemmel cevabınız için teşekkürler.Takıldığım bi nokta bi iki kişi 180 ve 280 yerine 381 GİDER TAHAKKUKLARI hesabınıda kullanabileceğimi söyledi.Ne dersiniz.?

Sayın ZİNDAN;

Ticari veya binek araç olması fark etmez iktisadi işlertmeye dahil olması yeterli...

334 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği söz konusu ayrıma açıklık getirilmiştir: “163 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile yatırımların finansmanında kullanılan kredilere ilişkin faiz giderleri ile yurt dışından döviz kredisi ile sabit kıymet ithal edilmesi nedeniyle ortaya çıkan kur farklarının, aktifleştirme tarihine kadar olan kısmının maliyete intikal ettirilmesi, aktifleştirildikten sonraki döneme ilişkin olanların ise seçimlik hak olarak doğrudan gider yazılması veya maliyete intikal ettirilmek sureliyle amortismana tabi tutulması gerektiği açıklanmış bulunmaktadır.

Lehe oluşan kur farklarının da aktifleştirme işleminin gerçekleştiği dönemin sonuna kadar oluşan kısmının maliyetle ilişkilendirilmesi, aktifleştirildikten sonraki döneme ilişkin olanların ise kambiyo geliri olarak değerlendirilmesi veya maliyetten düşülmek suretiyle amortismana tabi tutulması gerekecektir. Ayrıca, daha sonraki dönemlerde, seçimlik olarak hangi hak kullanılmışsa o yönteme göre işlem yapılmasına devam edilecektir.”

Buna göre, aktife dahil edilen yıla ilişkin olan faizler maliyete dahil edilip amortismana tabi tutulmak zorundadır. Takip eden yıl veya yıllara isabet eden faizler ise gider yazılıp doğrudan indirim konusu yapılabilir ya da ilk yıl faizlerine uygulandığı gibi maliyete dahil edilebilir. Ancak uygulamada genel kabul gören görüş takip eden dönemlere ait faiz giderlerinin doğrudan gider yazılmasıdır.

Sevgili Zindan

Aslında söylediğin doğru, 280 ve 180 Nolu Hesaplar yerine 381 Nolu hesabı kullanmak gerekiyor. Ancak ben 381. GİDER TAHAKKUKLARI hesabını bilerek kullanmadım. Nedenlerine Gelince...

381. GİDER TAHAKKUKLARI Hesabı Pasif karekterli bir hesaptır. Dolayısıyla muhasebe kaydı yaparken Gelecek dönemlere ait olup henüz ödenme aşamasına gelmeyen bu giderleri 780 FİNANSMAN GİDERLERİ hesabının borcuna karşılık 381 GİDER TAHAKKUKLARI hesabını alacaklandırmamız gerekiyor. Ancak bu işlemi yaptığımızda 780 FİNANSMAN GİDERLERİ hesabında yer alan tutar, ilgili taşıt kredisinin bütün faizlerini kapsayacaktır. Yani 3 yıllık bir taşıt kredisi çektiğimizi düşünelim, bu durumda 2007 ve 2008 yıllarına ait olan bütün faizleri biz bir defada 780 FİNANSMAN GİDERLERİ hesabına atmış olduk, öyle değil mi; Dönemsellik ilkesine tamamen aykırı bir durum.

Bu nedenle yapılacak en mantıklı muhasebe kaydı, ilgili yıllara ait faiz giderlerini Gelecek Aylara/Yıllara Ait giderler hesabında bekletip, vadesi geldikçe 780'e atmak olduğunu düşündüm.

Tek Düzen Hesap Planı Kitaplarında senin söylediğin uygulama söz konusu, ama ben bu uygulamayı hatalı buluyorum.

Ynt: Taşıt Kredilerinin İşlenişi.?

Bir konu için araştırma yapıyordum kimseyi düzeltmek için yazmıyorum ama kimse yanlış bilgilenmesin bilgi paylaştıkça değer kazanır .

180. GELECEK AYLARA AİT GİDERLER

Bu hesap, peşin ödenen ve cari dönem içinde ilgili gider hesaplarına kaydedilmemesi gereken, gelecek döneme ait giderleri izlemek için kullanılır.

Faiz gideri adı üstünde giderdir sevgili arkadaşlar ve tek düzende bunun için pasifte vadelerine ve dönemsellik ilkesine riayet ederek kullanacağımız hesaplar 381 - 481 hesaplardır .
180 yerine 381
280 yerine 481 hesaplarını kullanmanızda fayda var . Çünkü Bilmeyerek de olsa yaptığınız geçici bir bilanço makyajıdır .

herşey çok güzel anlatılmışta benim kafama takılan birşey oldu diyelim ki 12.000,00 ytl kredi çektik bunun faizi 14,10 ytl dir ve hepsi 2008 de ödenmiştir şimdi ben anladığım kadarıyla yapıyorum işlemi
102 bankanın borcuna çekilen miktar yani: 12.000,00 ytl
180 taşıt kredi faizleri: 14,10 ytl
borç toplamımız : 12.014,10 ytl etti
300 ana para nın alacağına: 12.000,00 ytl
300.01 kredi tutarı :14,10 ytl bu hesepta herşey tuttu
1.taksitte
300 ana paranın borcuna :998,96
300.01 kredi tutarının borcuna :1,26
780 taşıt kredisi faiz giderlerinin borcuna 1,26
toplamı :1.001,48 çıktı
180 taşıt kredileri faizlerinin alacağına :1,26
102 banka alacağına :998,96 dedim şimdi burada 1,26 lık bir fark çıkmış oluyor ben biryerlerde hatamı yapıyorum acaba çözemedim durumu yardım ederseniz çok memnun olurum

taşıt alımında ilk yılda kredi faizleri taşıtın maliyetine verilir. ilk yıl 780 hesaba değil 254 hesaba
atılmalı faiz giderleri , sonraki yıllar 780 e atılır.

iyi çalışmalar

KK754 ' Alıntı:
taşıt alımında ilk yılda kredi faizleri taşıtın maliyetine verilir. ilk yıl 780 hesaba değil 254 hesaba
atılmalı faiz giderleri , sonraki yıllar 780 e atılır.

iyi çalışmalar

İlk yıl yanlış anlaşılabilir, taşıt alımı için bankadan alınan taşıt kredisi için ödenen faizlerin, taşıtın aktife girdiği tarihten ilgili hesap döneminin sonuna kadarlık kısmının maliyete(254) eklenmesi zorunlu ,bu tarihten sonra ödenen kredi faizleri ise maliyete atılmak suretiyle amortismana tabi tutulabilir veya doğrudan gider olarak kaydedilebilir. Ancak, sonraki yıllarda ödenen kredi faizlerinin, doğrudan gider yazma veya maliyete eklenerek amortismana tabi tutma şeklindeki tercihin başlangıçta yapılması gerekmektedir. Değiştirilemiyor

İlk yıl yanlış anlaşılabilir, taşıt alımı için bankadan alınan taşıt kredisi için ödenen faizlerin, taşıtın aktife girdiği tarihten ilgili hesap döneminin sonuna kadarlık kısmının maliyete(254) eklenmesi zorunlu ,bu tarihten sonra ödenen kredi faizleri ise maliyete atılmak suretiyle amortismana tabi tutulabilir veya doğrudan gider olarak kaydedilebilir. Ancak, sonraki yıllarda ödenen kredi faizlerinin, doğrudan gider yazma veya maliyete eklenerek amortismana tabi tutma şeklindeki tercihin başlangıçta yapılması gerekmektedir. Değiştirilemiyor
merhaba
yani ilk yıl maliyete eklenmesi demek, sonra ki yıllarda maliyete eklenecek anlamını taşımıyor değil mi ? 2. ve sonra ki yıllarda 780 hesapta izleyebilir miyiz ?

merhaba
araç kiralama firması kredili araç alımı yaptı, ilk yıl faiz+bsmv tutarlarını 254 hesaba işledim ve 5 yıl amortisman ayırdım,kredi tahakkuk kaydı yapacağım, ilk yıl anapara+faiz+bsmv yi 303 hesapta izleyebilir miyim ? faiz ve bsmv tutarına amortisman ayırdığımı için dekontları işlerken 303 hesaptan direkt ödeme yapsam olur mu ? diğer yıllar 780 olarak devam edeceğim(koç fiat kredisi ile kredi çekildi)
teşekkürler.