zirve

Taşıt Vergileri ve Trafik Cezalarını Cepten Öğrenebilirsiniz!

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
5,878
Konum
İSTANBUL
Taşıt vergileri ve trafik cezalarını cepten öğrenebilirsiniz!Cep telefonları artık günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Belirli bir yaşı aşmamış çocuklarımız dışında hemen hemen tüm vatandaşlarımızın cep telefonu kullandığını söylemek yanlış olmasa gerek.


Cep telefonunun bu denli yoğun kullanılmasına paralel olarak bazı önemli bilgilerin de cep telefonları vasıtasıyla elde edilebilmesi şüphesiz oldukça önemli bir kolaylık. Gelir İdaresi de bu yönde bir kolaylığı cep telefonu kullanan vatandaşlarımız için sunmaya başladı. Bu yepyeni uygulama sayesinde motorlu taşıtlarla ilgili bir çok önemli bilgiyi cep telefonumuza kısa mesaj (SMS) gelmesi suretiyle öğrenebileceğiz. Hangi bilgiler ne şekilde öğrenilebilecek? İşte cevabı:

1- Aracımın Motorlu Taşıt Vergisi ne kadar? Bu sorunun cevabı için cep telefonlarının mesaj bölümüne "MTV PLAKANO" yazıp 1189'a SMS göndermek yeterli. Örneğin aracınızın plakası 06 GIB 89 ise telefonunuzun mesaj bölümüne "MTV 06GIB89" yazıp 1189'a gönderebilirsiniz. Gelen cevap mesajında ".... yılı ocak ve temmuz ayı taksitlerinin her biri ....YTL'dir" bilgisi yer alacak.

2- Aracımın Motorlu Taşıt Vergisi borcu ne kadar? Aracınızın önceki dönemlere ilişkin olarak ödemediğiniz MTV borcunu da kısa mesaj yoluyla öğrenebilirsiniz. Bunun için cep telefonlarının mesaj bölümüne "MTV PLAKA NO TESCİLTARİHİ TC KİMLİK NO (VERGİ NO)" yazıp 1189'a gönderilecek.

Örnek mesaj şu şekilde yazılacak. "MTV 06GIB89 01012008 12345678901" Bu mesaja gelecek yanıtta geçmiş yıllara ilişkin olarak toplam ne kadar MTV borcu olduğu bilgisi yer alacak. Her bir yıl için ne kadar vergi borcu bulunduğunun cevabı için "MTV AYRINTI" yazılıp 1189'a gönderilecek. Bu durumda aşağıdakine benzer şekilde bir ayrıntı mesajı gelecek:

2008/1 için Ö.YTL
2007/2 için Ö.YTL
2006/1 için Ö.YTL

3- Aracımın trafik cezası borcu ne kadar? Aracınızın henüz ödenmemiş trafik cezası tutarının ne kadar olduğunu da kısa mesaj ile öğrenmek mümkün. Bunun için telefonların mesaj bölümüne "TPC PLAKANO TESCİLTARİHİ TCKİMLİKNO(VERGİ NO)" yazıp 1189'a göndermek yeterli. Örnek mesaj şu şekilde yazılacak. "TPC 06GIB89 01012008 12345678901" Bu mesaja gelecek yanıtta geçmiş yıllara ilişkin olarak toplam ne kadar trafik cezası borcu olduğu bilgisi yer alacak.

Ayrıntı için "TPC AYRINTI" yazılıp 1189'a gönderilecek. Bu hizmetlerin bedeli ise 2 SMS / 4 kontör. Yani sadece 2 SMS bedeli karşılığında MTV ve trafik ceza borcu cep telefonlarından öğrenilebilecek. Ayrıntılı bilgi alınmak istendiğinde ise en fazla 4 SMS gönderilebilecek ve bedeli en fazla 5 SMS / 10 kontör olacak. Bu yeni uygulama yıllar önce dile getirilmiş olsaydı sanırım güler geçerdik ve hayalden öteye gidemez derdik.

Fakat bugün itibariyle gelinen bu nokta, Gelir İdaresi'nin teknolojik altyapısını ne kadar geliştirdiğini gösterdiği gibi devletimizin mükellefe/ vatandaşa vermiş olduğu önemi de vurguluyor. Vatandaşlarımızın artık vergi dairelerine gitmeden MTV ve trafik cezası borçlarını oturduğu yerden öğrenmesi mümkün. Acı Kaybımız; Baş Hesap Uzmanı Erdoğan TOPALHOCAOĞLU Üstadımızı geçtiğimiz günlerde uğradığı menfur bir gasp saldırısı sonucunda kaybettik. Üstadımızın uğradığı saldırıyı kınıyor, bir an önce saldırganların yakalanmasını ve adalete teslim edilmesini istiyoruz. Camiaya ve yakınlarına başsağlığı, Üstadımıza Allah'tan rahmet diliyoruz.


İsmail KÖKBULUT
 
Üst