fonradar

Taşıt Yenileme Fonu Hk.

beyhanserin

Katkı Sunan Üye
Taşıt satış karını yenileme fonuna atmadan önce ortakların karar alması gerekiyor.Bununla ilgili bir karar örneği istiyorum.
Teşekkürler

sayın serin vergi usul kanunu 328.maddesinde
Şu kadarki, satılan iktisadi kıymetlerin yenilenmesi, işin mahiyetine göre zaruri bulunur veya bu hususta işletmeyi idare edenlerce karar verilmiş ve teşebbüse geçilmiş olursa bu takdirde, satıştan tahassül eden kâr, yenileme giderlerini karşılamak üzere, pasifte geçici bir hesapta azamî üç yıl süre ile tutulabilir. Her ne sebeple olursa olsun bu süre içinde kullanılmamış olan kârlar üçüncü yılın vergi matrahına eklenir. Üç yıldan önce işin terki, devri veya işletmenin tasfiyesi halinde bu kârlar o yılın matrahına eklenir.
Yukarıki esaslar dahilinde yeni değerlerin iktisabında kullanılan kâr, yeni değerler üzerinden bu kanun hükümlerine göre ayrılacak amortismanlara mahsup edilir. Bu mahsup tamamlandıktan sonra itfa edilmemiş olarak kalan değerlerin amortismanına devam olunur."
denilmektedir. bunun herhangi bir şekil şartına tabi olduğunu sanmıyorum.

Bunun için ortaklar kurulunun kararı gerekiyormuş.Karar örneği lazım bana.
teşekkürler

KARAR SIRA NO :
KARAR TARİHİ :
MEVZUNUNUN MAHİYETİ VE HÜLASASI :Taşıt Satışı ve fonu hakkında

TOPLANTI TARİHİ :
BAŞKANIN ADI SOYADI :
ORTAKLARIN ADI VE SOYAD :

KARAR METNİ

Şirket ortaklar kurulumuz şirket merkezinde toplanarak aşağıdaki kararı almıştır.

1-Şirketimize adına kayıtlı 34-EU-212 plakalı aracın satışının yapılmasına ve yeni taşıtın alımının yapılmasına taşıt satışından doğabilecek taşıt karının yeni taşıtın alımında kullanılmak üzere yenileme fonuna aktarılmasına oy birliği ile karar verilmiştir.

ORTAK ORTAK ORTAK

Teşekkür ederim.

Kanunen Taşı satışı yapılmadan önce mi ortaklar kurulu kararı almak gerekir?

Biz taşıtları sattık şimdi fona atmayı düşünüyoruz bununla ilgili kanun maddesini verirseniz sevinirim.

sAYIN İbrahimb`nin belirttiği gibi V.U.K 328. maddesinde belirtilmiştir.
Satış tarihinde veya öncesinde karar almalısınız.

Bu ortaklar kurulu kararının bir nüshasını vergi dairesine vermek zorundamıyız.Biz bu taşıtları daha önceden sattık ve vergi dairesine bildirmedik şimdi bu kararın örneğini vermek ne derece bizim için iyi olur bilemiyorum.
her taşıt satışında doğan karı karar alarak yenileme fonuna atmakta bir maliyet oluşturuyor.
İşverenler buna pek olumlu bakmıyor bende 3 aylık geçici vergi dönemine uygun olarak karar alıp 3 aylık dönemde satılan taşıtları fona atıcam. Çünkü her ay 5-6 taşıt satışımız oluyor.
Bunu sakıncalı yönü olabilir mi? teşekkürler

:)
İYİ ÇALIŞMALAR............