Taşıtların KDV' si

Araçların KDV'sini gösterebilmek için A.Ş.'lerde aracın ticari olması gerektiğini biliyordum. Fakat bir arkadaşım şirketlerin adına alınan araçların binek otomobil olsa dahi KDV'sini tam olarak gider gösterebilirsin dedi. Fakat benim bir türlü mantığım almadı. Acaba bana yardımcı olabilecek bir arkadaş varmı? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler :)

Aracın kullanım alanı önemli!

Merahabalar Sayın Suna;

Aracı ne amaç ile kullandığınız burda önem arz etmektedir. Eğer aracınızı kullanacağınız alan üretim ile ilgili ise o zaman arkdaşınızın dediği gibi aracınıza ait kdv.nin tamamını indirim konusu yapabilirsiniz. Tabii ki satarkende %18 kdv ile satmanız gerekecektir.
Bu konu forumda daha önce tartışıldı bir araştırmanızı tavsiye ederim.

İyi çalışmalar,hoşçakalın.

Değerli arkadaşlar;

Kanunda indirilemeyecek kdv hakkında binek otomobil alımlarına ait kdv indirilemez.

denilmektedir.

Lütfen bu tür konulara ;
yok şirket olduğunda şöyle yok üretimde kullanılırsa böyle gibi ifadelerin kullanılmasının yanlış olduğunu düşünmekteyim.

Ruhsata bakılır H.otomobil ise kdv indirilemez,

Kamyon kamyonet gibi ise kdv indirilebilir.Bu kadar.

Saygılarımla

merhabalar suna hanım;

bir yorumda ben yapmak istedim, binek otomobillerin kdv leri hiçbir şekilde indirime tabi değildir. kdv binek-hususi otomobilin direk maliyetine atılıyor. yani 254 taşıtlar hesabına. aracın, şirketin üretimi için,pazarlaması için genel yönetimi için alınmış olması da fark etmiyor hiiç kafanız karışmasın.suna hanım. kanunda böyle diyor. Örnek olarak, Şirketlerin pazarlaması için, genel yönetimi için, üretimi için alınmış araçlarına bizde böyle uyguluyoruz. iyi çalışmalar kolay gelsin.

saygı ve selamlarımla,

Sayın Suna
Binek oto kdvlerinin indirim konusu oto kiralama iştigal konusu olan firmalar için geçerlidir.Bu faaliyet dışındakiler indirim konusu yapamazlar.