Taslakta Son Durum - Öneriler

DMM

TASLAK YÖNETMELİK İLE İLGİLİ ÖNERİLER

1- Geçici 1-1 ?a maddede SPK lisans sahibi 15 yıllık Meslek mensuplarının eğitime katılma mecburiyeti var mıdır? Belli değildir.

2- Denetim şirketlerinin ortaklarının denetçi veya meslek mensuplarından olması cümlesi TTK. 400.1.maddesi ile çelişmektedir. ( Şirketlerin ortaklarının denetçilerden oluşacağı cümlesi)

3- Madde 26.b.de KAYİK.ler dışındaki şirketlerin denetlenmesi ile yetkili diğer BD. şirketlerinden istenilen 2 adet SOD (6 yıl kıdem ve 1 yıllık denetim tecrübeli) geçiş süreci için ağır bir şarttır. Geçiş sürecinde SPK lisanslı ve 15 yıllıklara SOD ünvanı verilmelidir. Denetim tecrübesinin geçiş sürecinde sınav dahil farkı kriterler konularak çözülmelidir. meslek mensuplarının kurumsallaşmasının istenildiği bu dönemde denetim kuruluşları için istenilen SOD şartları geçiş döneminde SMMM lerin bağımlı çalışamayacağından ? 1 yıllık denetim tecrübeli? sartını hiçbir zaman yerine getiremeyeceğinden SMMM lerin denetimden uzaklaşması sürecini beraberinde getireceğinden başka sod için başka şartlar istenilerek düzeltilmelidir.

Farklı çözümler

a- İlk Bağımsız denetimden (2013 ) sonra ki yıllarda 1 yıllık denetim mecburiyeti (DENETİM TECRÜBESİ SAĞLANDIĞINDAN) sona erer.

b- SOD için sınav yapılabilir.

c- 15 yıllık YMM ve SMMM son 10-15 yıl faal olduğuna , bilanço büyüklükleri, çalışan işçi sayısı veya cirosu belli kriterleri aşan firmaların YMM veya SMMM liğini yaptığını kanıtlayarak muaf tutulabilir.

4-SPK lisanslılarının sınavlardan muaf olduğu görülmektedir. Ancak SPK lisansı ve 15 yıllık meslek mensuplarının başkaca şart aranmaksızın denetçi olarak yetkilendirileceğine ilişkin doyurucu ifade bulunmamaktadır.

5- Geçici 1-2 maddede 15 yıllık meslek mensuplarının mesleki tecrübelerinin ne zaman başladığı ile ilgili tereddütler bulunmaktadır. Mesleki tecrübe ruhsatlı çalışarak meslekte geçen sürelermidir. İspat şekli nasıl olacaktır. Bağkur kaydı- SGK kaydı gibi ayrıntıya girmemek üzere genel bir bilgi yazılabilir.

6-15 yıllık meslek mensupları için eğitim sonucunda " başari? ile tamamlayanlar" ifadesi sınav yapılıp yapılmayacağı konusunda teredütler oluşturmaktadır. YMM ve SMMM açısından mesleği icra etmeyenler olabileceğinden mutlaka sınav yapılmalıdır.

7-Bağımsız denetim şirketinin asgari ortak sayısının daha açık bir şekilde yazılmalı veya ortak sayısının belirleneceği yönetimde bulunanlar , SOD veya başka varmı açık cümleler kullanılmalıdır.

8.Geçici 1-2 maddede mutlaka ?lisans seviyesinde öğrenim görmek? kelimesi geçmelidir.

9- MADDE 14 (3) Kurum; büyüklüğü, faaliyetleri ile tabi olduğu özel düzenlemeleri veya benzeri hususları dikkate alarak belirlediği işletmelerin denetimini yapacaklarda diğer ilave koşullar arayabilir.
Maddesine dayanak yapılarak MÜSTAKİL BAĞIMSIZ DENETÇİ veya kurumca uygun görülecek başka bir kavramı getirilmeli denetçiden daha diğer ilave koşullar getirilmeslidir. Eğer bunun SOD olduğu düşünülürse geçiş dönemi için SOD şartları yumuşatılmalıdır. Ve BUNUN AYRI BAŞLIK ALTINDA yazılması gerekir.

10- SPK lisanslılarla 15 yıllık meslek mensupları ayrı ayrı değerlendirilmiş birbiriyle irtibatlaştırılmamıştır. ( SPK lisansı olup 15 yıllık meslek mensupları ? Kurum tarafından yürütülecek teorik ve uygulamalı eğitim programlarını başarıyla tamamlayanlar, 14 ve 15 inci maddelerde belirtilen mesleki teorik eğitim ve uygulamalı mesleki eğitim şartlarını sağlamış olurlar ve 16 ncı maddede belirtilen sınavda, (f) bendi hariç olmak üzere, başarılı olmuş sayılırlar.? Denilebilirdi.

11. Denetim faaliyetine ilişkin kısıtlamalar MADDE 24 Bu maddede tereddütler

a-Geçiş süreci de dahil olmak üzere Bağımsız denetçilerin aynı zamanda aynı dönem içerisinde farkı müşteriler için denetçilik dışında mesleki konularda faaliyet yapabilirler mi ( Mesleki açıdan)konu açık değil. ( YMM açısından Denetçi aynı zamanda tam tasdik, SMMM açısında defter tutabilirmi.

b-Bağımsız denetçi aynı dönemde aynı müşteri için hem tam tasdik hem bağımsız denetim raporu yazabilir mi. ( Müşteri açısından)
c- Geçiş döneminde geçmiş dönemlerde SMMM olarak mesleğini icra ettiği müşterilerinin 2013 yılında bağımsız denetimini yapıp yapamayacağı hususu açık değildir. ( Geçiş dönemi açısından)
Sonuç: Sadece geçiş süreci ile ilgili olarak;
Mutlaka meslek mensuplarının tecrübeleri değerlendirilmeli ve bunun sonucu olarak SPK lisansı sahibi 15 yıl üzeri meslek mensuplarına ilave koşullar getirilerek SOD ünvanı verilmelidir. Müstakil Bağımsız Denetçi unvanı getirilerek ayrı başlık altında düzenlenmeli, geçici 1-2 maddede 15 yıllık meslek mensuplarına lisans mecburiyeti kelimesi konulmalı ve mutlaka sınav yapılmalı, YMM lerin aynı müşteriye aynı dönem içinde hem tam tasdik hem de denetçi sözleşmesi düzenlemesi imtiyazı önlenmeli. SPK lisansı sahibi 15 yıldan fazla tecrübeli meslek mensuplarına şirket kuruluşu için istenilen 1yıllık denetim tecrübesi mecburiyeti kaldırılmalıdır.

Başlık açarken büyük harf kullanmayınız.

Ynt: TASLAKTA SON DURUM - ÖNERİLER

3.Maddenin c şıkkına eklermisiniz lütfen.spk belgeliler spk da işlem görmüş bir firma denetimi raporu altında imzaları bulunması şartıyla bu raporun ilişiğe eklenmesi..

6.Maddeye de; Spk belgeli olanlardan mesleği icra etmeynler olduğu için mutlaka bu belgeye sahip kişilerinde sınava tabi olması gerekir ibaresi eklenmelidir.

AEMİR ' Alıntı:
3.Maddenin c şıkkına eklermisiniz lütfen.spk belgeliler spk da işlem görmüş bir firma denetimi raporu altında imzaları bulunması şartıyla bu raporun ilişiğe eklenmesi..

6.Maddeye de; Spk belgeli olanlardan mesleği icra etmeynler olduğu için mutlaka bu belgeye sahip kişilerinde sınava tabi olması gerekir ibaresi eklenmelidir.

Raporları SOBlar imzalar ben kadrodayım ama SOB değilim
Ayrıca SPK dışında diyelim ki SPKya çıkmadım EPDK'ya denetimine katıldım
ne olacak?

Sayın Aemir ben belge alamayacakmıyım?

lütfen söylermisiniz rica ediyorum?

o zaman 20-25 milyon ciro gibi saçma sapan bir teklif getirmeyeceksiniz.siz böyle bir şey isterseniz birileride kalkar sizden böyle saçma şeyler ister.siz mesleği yapmayan smm ymm sınava girsin derseniz,birileride spk lı olupta mesleği icra etmeyen sınava tabii olsun der. benim yazdığım şıklar "ironi" şahin kardeş.

AEMİR ' Alıntı:
o zaman 20-25 milyon ciro gibi saçma sapan bir teklif getirmeyeceksiniz.siz böyle bir şey isterseniz birileride kalkar sizden böyle saçma şeyler ister.siz mesleği yapmayan smm ymm sınava girsin derseniz,birileride spk lı olupta mesleği icra etmeyen sınava tabii olsun der. benim yazdığım şıklar "ironi" şahin kardeş.

20-25 ciroyu ben getirmedim
Mesleği yapmayan smm-ymm sınava girsin ben demedim
benim suçsuzum beratimi istiyorum