Tavsiyenize İhtiyacım Var

Herkese selamlar,öncelikle bu foruma emeği geçen herkese teşekkür ediyorum gerçekten faydalı bir forum.

Benim sorduğum kişilerden doyurucu bir bilgi alamadığım bir konum var.

-1966 doğumluyum
-12.07.1984 ten itibaren Bağ-kur luluğum devam etmektedir hiç bir aram yoktur.
-24 yıl 04 ay 13 gün hizmet sürem mevcuttur.
-Şu an 14.Basamaktayım (1.yılını doldurdum) 360 küsur ytl primleri var.
-48 yaşında emekli olabileceğim söyleniyor.Yani yaklaşık 6 yılım var.

Bilgilerim bunlar.Bu durumda kalan 6 yılımda ne yaparsam daha iyi şartlarda emekli olurum.

Buna göre son 6 yılımda
-Yeni kanuna göre daha yüksek Bağ-Kur primi mi ödersem (örn.600-700 den başlayarak gibi)
-Ya da SSK ya geçerek orada yüksek bir prim ödemek kaydıyla SSK dan emekli olmakmı daha avantajlıdır.

Ali Tezelin sitesinde ki bölüme gerekli verileri girdim ve bana şu an bulunduğum basamağa göre (14) bugün emekli olacak olsam 581 YTL alabileceğim sonucunu verdi.İkinci denememi ise son altı yıl sonunda varabileceğim basamak olan 17 ye göre yaptım.İlginçtir ki sadece 42 ytl fark ile 623 YTL alabileceğimi söyledi.Bu bana pek mantıklı gelmedi 6 yıl 3 basamak daha yükselerek ödeme yapılacak ve sadece 42 ytl için?

Şimdi sizlerden ricam bana bir akıl vermenizdir siz olsaydınız ne yaprdınız.Bağkurda kalıp son 6 yılı yüksek primlemi bitirirdiniz yoksa SSK ya geçip oradanmı emekli olurdunuz.Hangi şekil aylık açısından daha avantajlı olur sözün özü.

Ynt: Tavsiyenize İhtiyacım Var

Arkadaşlar bu konuda fikir beyan edecek kimse yokmu?

Sosyal güvenlik kurumlarından alınacak emekli maaşını hesap etmek imkansıza çok yakın.

nane ' Alıntı:
Sosyal güvenlik kurumlarından alınacak emekli maaşını hesap etmek imkansıza çok yakın.

Cevabınız için teşekkürler.Bunu üç aşağı beş yukarı öğrenmek gerekiyor.Yoksa daha iyi şartlarda emekli olacağız diye sonsenelerde yüksek prim ödeyeyip sonuçta ayda 40-50 YTL farkedecekse hiç deymez.Sürekli mevzuat değişiyor eskiye göre hesap edilebilen yeniye göre hesap edilemiyor vs..

Peki SSK ya geçmek mantıklımı sizce?

atakano ' Alıntı:
nane ' Alıntı:

Cevabınız için teşekkürler.Bunu üç aşağı beş yukarı öğrenmek gerekiyor.Yoksa daha iyi şartlarda emekli olacağız diye sonsenelerde yüksek prim ödeyeyip sonuçta ayda 40-50 YTL farkedecekse hiç deymez.Sürekli mevzuat değişiyor eskiye göre hesap edilebilen yeniye göre hesap edilemiyor vs..

Peki SSK ya geçmek mantıklımı sizce?

Emekli olduğunuzda alacağınız maaşı hesaplamanıza gerk yok bence en düşük rakamdan ödeyin inanınki çok yüksek rakamlardan ödeyeceğiniz primler sizin emekli maaşınıza o oranda yansımayacaktır.(Özellikle Bağkurda)

Ayda ödeyeceğiniz 400 ytl farkı ile başka bir yatırım yapmak sizin için daha hayırlı olur diye düşünüyorum.

Kolay gelsin.