fonradar

Taze s.m.m.m ler şimdi ne olacak!!!!

arkadaşlar öncelikle bu zorlu yolda ter döken ve mutlu sona ulaşan tüm arkadaşları tebrik ederim. Henüz belgeyi alamayan ama çok fazla hak eden arkadaşların da en kısa zamanda almalarını dilerim.

şimdi ne olacak. yani sizce nasıl bir yol izlemeliyiz,mevcut çalıştığımız şirkette bağımlı olmakmı yoksa yine aynı şirkete dışarıdan fatura keserek serbest yola devam etmekmi benim kafam çok karıştı. tabi birde bu belge ücreti var ne kadar ödeyeceğiz, almak zorunlumu, yani hiç birşey net değil dün int araştırdım bulamadım.

Ynt: taze s.m.m.m ler şimdi ne olacak!!!!

Benim bildiğim öncelikle 15/20 gün içinde bize odadan sınavı kazandığımıza dair ve ücretlerin yazılı olduğu bir yazı gelecek o yazı ile odaya gidip kaydı açtırıyoruz. İşyeri açmak için ruhsatı beklemeye gerek yok geçici bir ruhsat veriliyor ve isterseniz 15-20 içinde işyeri açabiliyorsunuz.

Ynt: Taze s.m.m.m ler şimdi ne olacak!!!!

vallahi ben hiç bilmiyorum şimdi nolcak şu an bu anın tadını çıkarıyorum :D

Ynt: taze s.m.m.m ler şimdi ne olacak!!!!

oztemiz80 ' Alıntı:
Benim bildiğim öncelikle 15/20 gün içinde bize odadan sınavı kazandığımıza dair ve ücretlerin yazılı olduğu bir yazı gelecek o yazı ile odaya gidip kaydı açtırıyoruz. İşyeri açmak için ruhsatı beklemeye gerek yok geçici bir ruhsat veriliyor ve isterseniz 15-20 içinde işyeri açabiliyorsunuz.

bu bilgi iyi oldu..

Arkadaşlar ben bir grup şirketinde çalışıyorum, büro açmayı planlamıyorum. Benim gibi çalışıp, şuan büro açma amacı olmayan ve bu yüzden ruhsatı almayan bazı arkadaşlarım var. Bu durumda sınavları geçmiş olmama rağmen ileride bir sorun yaşar mıyım?

Aktif olarak kullanmayacağım (CV de bir nitelik olarak kalacak) bir ruhsata 2.000 TL vermek şu durumda pek rasyonel gelmiyor. Bilgisi olanlar yol gösterbilirse sevinirim.

Başlıktaki taze smmm'ler ruhsatı aldığı an bayat smmm olacaklar :)
Kendi bilgi birikimin kapasiten pazarlama kabiliyetin ve çevrene göre değişir.Piyasa da ruhsatın bir değeri yok.(Belli bir çevresi olanlar hariç)
Ruhsatı almazsak ne olur sorusuna cevap:Birşey olmaz .5 yıldır aidat ödememek için ruhsatını almayanlar var.

valla buro açmak cok cazip değil,büro kültüründen geldiğim için cok cazip olmadıgını biliyorum..

eğer belgesiz muhasebeci olurssanız size verıceklerı rakkam ortalama 1.000-1500 bandında
eğer belgeli muhasebeci olursanız 1,500-2.000 bandında;
belgeli ve ıngılızce biliyorsanız 2.000-3.000 TL bandında;
belgeli,ingilizce ve excel bilginiz iyi ise 3.000-3.500 bandında,
belgeli,ingilizce ve excel,uzmanlaştıgınız bir konu(raporlama,ufrs,bütçe gibi) 3,500-6.000 tl bandında
bunlara eğer tecrubenızde koyararsanız firmaya göre değişen rakamlar alabılırsın..max.8.000 kadar cıkarsınız..
yanı belge hiçbirsey değildir.eğer ingilizcenız,mevzuat ve excel bilginiz yoksa belgenızı hiçbir işe yaramıyacaktır.
belge bu meslekte sadece bir unvandır..

paok83 ' Alıntı:
valla buro açmak cok cazip değil,büro kültüründen geldiğim için cok cazip olmadıgını biliyorum..

eğer belgesiz muhasebeci olurssanız size verıceklerı rakkam ortalama 1.000-1500 bandında
belgeli,ingilizce ve excel,uzmanlaştıgınız bir konu(raporlama,ufrs,bütçe gibi) 3,500-6.000 tl bandında
bunlara eğer tecrubenızde koyararsanız firmaya göre değişen rakamlar alabılırsın..max.8.000 kadar cıkarsınız..
yanı belge hiçbirsey değildir.eğer ingilizcenız,mevzuat ve excel bilginiz yoksa belgenızı hiçbir işe yaramıyacaktır.

belgeliyim 6 yıldır çalışıyorum ileri düzey raporlama finans ve excel kullanıyorum ve bir çok muhasebe programınıda biliyorum denetim şirketinde çalışıyorum yazdığın rakamlar uyumlu genelde o şekilde ücretlendirme yapılıyo katılıyorum sana

İyi düzeyde Excel + Bütçe teknikleri + UFRS + Advanced İngilize+ alt limit 3 yıl deneyimin varsa + Belgeliysen = piyasada net 3.500 -6.000 bandında maaş alırsın.

Arkadaşlar 3.500-6.000 Bandında maaş alırsınız diyorsunuz.
Benim Büroda 11. Yılım.. İlk 1-2 yıl dışarı işlerini çıkarsak ortalama 8-9 yıldır aktif olarka işin içindeyim.
Çevremde birçok Smmm arkadaş var. İnş. Temmuz sınavımda bende kalan 3 dersimi verip smmm olacağım.
Ama benim araştırmalarıma göre Adana ve çevresinde Belgesiz + tecrübeliysen = 800-1500 Belgen varsa taş patlasın 1.500-2.500 arası ücret bandı var..Acaba Adana diyemi böyle anlamış değilim..

ben de yavas buro bakmaya basladım. fabrika muhasebeciliğinden gelmıs bırıs olarak deıl 3000-3500 10000 verseler kalsın...

cuma_01 ' Alıntı:
Benim Büroda 11. Yılım.. İlk 1-2 yıl dışarı işlerini çıkarsak ortalama 8-9 yıldır aktif olarka işin içindeyim.
Çevremde birçok Smmm arkadaş var. İnş. Temmuz sınavımda bende kalan 3 dersimi verip smmm olacağım.
Ama benim araştırmalarıma göre Adana ve çevresinde Belgesiz + tecrübeliysen = 800-1500 Belgen varsa taş patlasın 1.500-2.500 arası ücret bandı var..Acaba Adana diyemi böyle anlamış değilim..

izmir de aynen öyle...:(

cuma_01 ' Alıntı:

bu bahsedilen rakamlar doğrudur adana için.Arkadaşların bahsettikleri şirketler büyük firmalar.Benim çalıştığım firmada genel müdür 6000 alıyor sanırım. bana mı 6000 verecekler.

Yabancı şirketler, büyük kurumsal şirketler , ilaç şirketleri , bir de medya işinde ücretler ortalamanın üstündedir.
Onun dışında kimse yeni mezun birine 5-6 bin tl maaş vermez. (hemen itirazlar gelmesin genelleme yapıyorum. istisnalar her zaman vardır)

:)İstanbula gitmen gerekecek.Gelir dışında bir de gideri de düşünmek lazım.( İstanbul da evi olmayan için;Ev kirası(Sıradan semtler için EN AZ1000-1500 tl )kiraya gidebilir. (Ulaşım ücreti ,sosyal yaşam ve diğer giderleri de )düşünmek gerekir.

ston ne yapacak dün odayı aradım illaki sonuç belgesi deniyor 16,00 ı bekliyoruz.

Perşembe evraklar hazırlanır ikametgah ıvır zıvır ve ston ssk dan artık çıkar bugün çıkışımı yaptım.
Cuma ruhsat al, kaşeye başvur, noter ve vergi dairesine git büro açılış işlemlerini yap cumartesi mobilya ve pc bak cumartesi patronlarla toplantı yap, haftaya büro işlermlerini hallet gerisimi Allah kerim ;D ;D ;D

nguroy ' Alıntı:
Yabancı şirketler, büyük kurumsal şirketler , ilaç şirketleri , bir de medya işinde ücretler ortalamanın üstündedir.
Onun dışında kimse yeni mezun birine 5-6 bin tl maaş vermez. (hemen itirazlar gelmesin genelleme yapıyorum. istisnalar her zaman vardır)

mühendislik mezunu(iyi eğitimi olan) 1 yıl tecrübeli 5.000-6.000 tl civarı alıyor.Diğerleri 1000 tl altından başlıyor.
Muhasebe departmanlarına(iyi eğitimli)fakat tecrübesiz elemanı 6000 tl 'ye başlatan kurumsal şirketin adını bu ücret skalasını yazan arkadaş heralde söyler ..

tabı benım yazdıgım ücret bandı İstanbul için ve uluslaraası yükse cirolu hatrı sayılır fırmalar..
patron şirketlerin bahsetmıyorum.zaten patron şirketi asgarının üstüne para vermıyecektır..zaten bilgi olan adam da patron şirketın kalmaz.

ya açıkcası ben şuana kadar burü açıpta kapatanı görmedim.birisinin ağız kokusunu çekip 6000 yada 8000 alacağıma 3000 lira kazanıp kendi işimi yapmayı yeğlerim.Galiba bu düşünce kayserili olmamdan geliyor... ;)