Tazminat İle Savunma

Merhabalar öncelikle simdiden cvp verdiginiz icin teşekkür ederim
Ben kamuda tasoren bir firmada 2 yıl 130 den beri calismaktayim içerisinde olmus oldugun sorun 27.01 2017 tarihinde personel uyari tutanagi formu ( sari rapor) ile savunma istenildi imzalatildi savunmada is saatlerine itaatsizlik ve is verimsizligi ile ilgili savunma istenildi savunmami yaptim ve gerekli sebep sinir haliyle sunamadim ve sirketin su an sozlesmeli calisma suremiz dolmak uzere olup sözleşme miz bittiginde tazminatsiz isime son vermeleri onlemek icin ne yapmam gerekir nasil bir bilir kisi fikrine sagip olmam gerekir benden tekrar savunma istenildigi taktirde ne yapmam gerekir

Bu konu ile ilgili acil bir yorum verirseniz sevinirim sözleşmem bittiginde tazminat hak ediyormuyum ?
Tazminat verildigi taktirde isten ayrilmak istiyorum bu firmada bilir kisi oldugu icin ayni konu uzerinden tekrar tekrar savunma istiyecektir sanirim tazminat hakkina sagip olmayim diye ne yapcani sasirdim konu hakkinda bilgi sizlerden alabilirim diye dusundum saygilar

a-sözleşme belirli süreli ise sözleşme süresi bitimi tazminat doğmaz,
belirsiz süreli veya belirli süreli olsa da,esaslı neden olmadan,aynı işverenlikte bir den fazla üst üste zincirleme iş sözleşmesi ile çalışmış olup,bu defa iş bittiğinde,yeni bir sözleşme akdedilmez,dolayısıyla çalıştırılmaya devam ettirilmezseniz tazminat sözkonusu olabilir.
b-savunmanızın alınmasına dair konu(söz-tutum-eylem/davranışınız)işveren yönünden haklı nedenle fesih doğuracak ağirlikta ise beklemeye gerek olmadan yani sözleşme süresi bitmeden de fesih olabilir.
c-işcinin bir kez disiplinsiz davranışına karşın,bir kez savunma alınır ve bir kez ceza verilir,aynı bir disiplinsizliğe istinaden,tekrar savunma alınmaz ve tekrar disiplin cezası verilmez.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi 2009/22355 E. 2011/34265 K. sayılı 03.10.2011 tarihli kararı:
“Halen yürürlükte olan ve kıdem tazminatını düzenleyen 1475 sayılı İş Kanunu'nun 14. maddesinde "Bu Kanuna tabi işçilerin hizmet akitlerinin..." cümlesi ile iş sözleşmesinin belirli ya da belirsiz süreli olmasının kıdem tazminatına hak kazanma açısından önemli olmadığı belirtilmiştir. Burada önemli olan fesih iradesinin kim tarafından ortaya konulduğu ve kıdem tazminatına hak kazanma koşullarının gerçekleşip gerçekleşmediğidir. Örneğin belirli süreli iş sözleşmesini 4857 sayılı İş Kanunu'nun 24. maddesi uyarınca haklı nedenle fesheden işçi bir yıllık kıdem koşulu gerçekleştiği takdirde kıdem tazminatına hak kazanacaktır. Elbette kural olarak belirli süreli iş sözleşmesi kararlaştırılmış ve süre sonunda taraflardan herhangi biri fesih iradesini ortaya koymamış ise iş sözleşmesinin kendiliğinden sona ereceği açıktır. Ancak belirli süreli iş sözleşmesinin sona ermesinden önce taraflardan biri yenilememe iradesini ortaya koymuş ise burada yenilemeyen tarafın iradesine göre kıdem tazminatına hak kazanılıp kazanılamayacağı araştırılmalıdır. İşveren yenilememe iradesini göstermiş ve haklı nedene dayanmıyor ise bir yıllık kıdem koşulu gerçekleştiği takdirde kıdem tazminatı ödenmelidir.''

Son düzenleme:
Vermis oldugunuz bilgiler icin cok tsk ederim saygilarimi sunar hayat yasaminizda basarilar dilerim

Vermis oldugunuz bilgilerde sozlesmem bitse dair sozleme yenilememe icin elle tutulan sebep sunmam gerek sanırım