fonradar

Tazminat..

Ynt: Tazminat..

sn gezegen_01; sizin amacınız bir yolunu bulup çalışanları tazminatsız işten çıkartmak mı?

Sn. gezegen İş kanunu 25. maddeki nedenlerden birine dayanarak çıkış yapabilirsiniz.
eğer tazmınatsız çıkarmak istiyorsanız zaten geçerli bir nedeniniz vardır diye düşünüyorum.
eğer geçerli bir nedeniniz yoksa tazminatsız çıkış yapmak istiyorsanız, işiniz çok zor.başınız çok ağrıyabilir...

arkadaslar 25.mad göre çıkış yaptık ama gitti şikayet ettiler.her zamanda tazminat ödemeye maruz kaldık.peki buna ne dıyeceksınız.her turlu tutanak hazırlandı savunma alındı ama sonuç yıne işveren lehine.tazmınat almak ıcın kendıne işten attırmak için her yol denenıyo.yazık deyıl mı işverene yazık deyıl mı haksız kazanca????????

Haklısın. İşçiyi tazminatsız çıkarmak kolay değil. Gezegen örnek verebilir misin? Sebep olarak ne gösterdiniz? Kaç tutanağı vardı? V.S.

işci 2 defa işe 30 dk geç geldi.sürekli izin alıyo,ustasıyla laf dalaşına giriyo,fabrikadakı disiplinibozmaya çalışıyo..6 kez tutanak tuttum ihtar verdım.sonunda çıkardım.şikayet etmiş.gıttım müfettişle görüştüm sonra tekrar teblıgat geldı.teblıgatta aynen şunlar yazıyodu..şahsın ihbar tazminatının ödenmesi ve ödendiğine dair müdürlüğümüzün bilgilendirilmesi..emınım kı bır cok işletmede buna benzer olaylar yaşanıyordur.işci kendini attırmak ve tazminat almak için elinden geleni yapıyodur.yasa tamam haklı bi nedenden diyor ama sonuç herzaman karşı tarafın lehine oluyo yani adaletsizce oluyo..amacım tazminatsız bir insanı işden atmak deyıl amacım haksız yere bu ınsalara para odemek hak etmediği halde..bu ve buna benzer insanlar karsısında malesef kaybeden oluyoruz.sakın ha benı işveren zannetmeyın bende bır işciyim sonuçta..

Şimdi sanırım işlemde eksiklik var. Zabıt tutuldu, savunması alındımı?. Alındı ise Bölge Çalışma ne derse desin. İşçi gidip dava açsın ispatlasın.

işçinin hakklı nedenle işten çıkarabilmek için kendisi tarafından elleyazılmış imzalanmış sebesiz geç kalma-işe gelmeme ihtarnamelerinin olması, ustasıyla ağız dalaşına girdiyse bir kavga, düzeni bozma olayı var ise bu olayın vukuu bulduğu yerde çalışan tanıklar tarafından imzalı tutanağın tutulması ile işçi iş kanunun 25.maddesi gereği işten çıkartılabilir.

Evet haklısınız bölge çalışma işci tarafını tuttuğu doğru ama siz işkanunu gereklerini yaptığınız, gerekli haklı bir sebebiniz ve bunları kanıtlayıcı belgeleriniz olduğu sürece bölge çalışma bir karar mercii değildir dava açılabilir. ayrıca istenilen her tutanakta işçi atamassınız bir-iki defa gecikme yeterli bi sebeb olmaya bilir fakat defalarca tekrarlandığını yazmışsınız buda düzeni bozmaya sebebtir diye düşünüyorum.

Geç kalmak tazminatsız işten çıkarma nedeni olamaz.
İşçi izin alıyorsa,işveren de veriyor demektir.
Vermezsiniz izni,işçi devamsızlık yapar,2 günü geçerse çekersiniz ihtarı,geçerli mazeret belgesini vermezsen tazminatsız feshedilecektir sözleşme dersiniz,gelmezse, sebep göstermezse verirsiniz çıkışını.İşçi de tazminat yerine hava alır.Sonra illaki mahkemeye gider,orada ise 1-0 yenik başlarsınız aten maça.O nedenle iş kanununu,yargıtay kararlarını iyice inceleyip hatim ettikten sonra fesih yoluna başvurursunuz.Ne canınız sıkılır,ne içiniz acır.