Tazminat

Herkese selam. Ben fabrika bünyesine bağlı güvenlik görevlisiyim hiç izin günümüz ayın hergünü 8 saat çalışıyorum pazar günleri 12 saat çalışıyorum. İş yeri her sene başında fazla çalışma resmi tatil çalışma için kağıt imzalatıyolar. Benim düşüncem o kağıtı imzalamayıp pazar günleri işe gitmesem işyeri beni işten çıkarır bunu biliyorum ama esas soru tazminatı alabilirmiyim. Yardımcı olan herkese teşekkürler

O kağıdı imzalamamanız tazminatsız çıkış için yeterli değildir.
Başkaca bir haklı sebep olmaksızın işten çıkartılırsanız tazminata da hak kazanırsınız.

Bende makina teknikeriyim İstanbul bağcılarda bir inşaat şirketi bünyesinde mekanik işler kontrolörlüğü görevi yapıyordum. Bu şirkette 2,5 aydır çalışıyordum. Maaşım tabiiki de asgari üstünde fakat bunlar bizim sigortaları ve bankaya yatırılan maaşlarımızı asgari ücretten yatırıyorlardı. 2,5 ayın sonunda bana ansızın ve çok elle tutulur sebepler olmamasına karşın çıkış verdiler. Çıkışımı bana bildirilen o gün tarihi itibariyle ihbar süresini çalıştırmadan çıkışımı verdiler. 15 günlük İhbar tazminatı veriyorlar fakat asgari ücret üzerinden yani asgari ücretin yarısı kadar bir tutarı almamı ve imzaları atmamı istiyorlar. Ben şimdi ne yapmalıyım ve nasıl yollar izlemeliyim bana yardımcı olurmusunuz

Resmiyette asgari ücret gösteriliyor olması karşısında,g.resmi olarak a.ücretten daha yüksek ödenen ücretin tarafınızdan ispatı,bu yetmez işverenin kabül etmesi gerekir ki bu mümkün değiil,şikayet etsenizde işveren kabül etmez/itiraz eder(etmese bu yanlışı zaten baştan yapmazdı)sonuçta konu tarafınızdan yargıya taşınmalı ki aldığınız (gerçek)ücretin tespiti gerekir,buda uzun hikaye,temyiz süreci vs.yaklaşık 1.5-2 yıl sürer,
Tavsiye edilmez ama olayınızda k.tazminatı sözkonusu değil + işveren tarafından ileride aleyhinize olabilecek şekilde çıkışınızda yapılmamış,bu durumda mevcut miktarı alın,yeni iş durumlarına bakınız derim,
takdir sizin