fonradar

Tc Kimlik Numarası İle Fatura Kesilir mi ?

İyi günler alomaliye forum üyeleri bir sorum olacaktı.

İhtiyaç duyan firmalara bilgisayar tamiri ve internet sitesi hizmeti vermekteyim. fakat sürekli yaptığım bir iş değil. firmalardan para aldığım zaman doğal olarak vergi mükellefi oluyorum. ama bunu bir şirket adına değil şahsi yapmaktayım hali ile fatura kesemem. İş yeri açmadan yaptığım hizmetleri edebilirsem nasıl beyan edebilirim?
Ya da firma bana para verdiğine dair bir evrak kesebilir mi?

İyi günler alomaliye forum üyeleri bir sorum olacaktı.

İhtiyaç duyan firmalara bilgisayar tamiri ve internet sitesi hizmeti vermekteyim. fakat sürekli yaptığım bir iş değil. firmalardan para aldığım zaman doğal olarak vergi mükellefi oluyorum. ama bunu bir şirket adına değil şahsi yapmaktayım hali ile fatura kesemem. İş yeri açmadan yaptığım hizmetleri edebilirsem nasıl beyan edebilirim?
Ya da firma bana para verdiğine dair bir evrak kesebilir mi?

siz bu işi ara sıra yapıyor olsanız bile, belirli bir zaman aralığında tekrarlandığı için, sürekli iş olarak kabul edilir ve vergi mükellefi olmanız gerekmektedir. aksi durumda maliyenin tespiti halinde resen vergi mükellefı tahsis edilir ve ciddi anlamda yaptırımlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. çünkü siz bu noktada direk olarak vergi kaçırıyorsunuz ve vergi kaçakçılığının cezaları günümüzde çok ağır, tabi ödeyeceğiniz cezaları, vereceğiniz beyannameleri, bu beyannamelerin gecikme faizlerini, zamanında beyanname vermediğiniz için ayrıca kesilecek olan cezaları, zamanında verginin tarhını engellediğiniz için yine size kesilecek olan cezaları ve bu cezalar ile bağlantılı olacak şekilde gecikme zamlarını hiç söylemiyorum bile.

firmalardan para aldığınızı zaman, firmalar bu parayı size hangi belge karşılığında veriyor. siz fatura KESEMİYOR olabilirsiniz fakat firmalar sizin haberiniz bile olmadan gider pusulası düzenliyor olabilir. bu durumda vergisel olarak kendilerini kurtarırlar ama sizin için aynı durum söz konusu değil. ayrıca fatura kesmek için şirket olmak zorunluluğu yok, şahıs olarak da fatura kesildiğini bilmenizi isterim. bellki siz bu işi belirli zaman aralıklarında sürekli yapıyorsunuz, bu durumda sizin herhangi bir illega durum ile karşı karşıya kalmadan işlerinizi yürütebilmeniz için vergi mükellefi olmanız şart. aksi takdirde yukarıda belirttiğim hususlar ile karşı karşıya kalacaksınız.

belki yazdıklarımdan aklınız karışmış olabilir. bu noktada size tek tavsiyem bir MESLEK MENSUBU ile iletişime geçmeniz.

sn.mehmetis;

burda ticari kazancın tüm unsurları yok gibi,

mesala organizasyon özelliği vermıdır ?
süreklilik kavramın da hangi süreyi baz almalıyız..?

arizi kazanç olabiliri gibi geliyor bana ?

Selamlar
Vergi mükellefi olmaksızın şahıs olarak fatura kesebilmeniz mümkün değil.Mükellefiyet içinde meslek mensupları ile görüşmeniz gerekecektir.