fonradar

Tek Dersi Olup Sınav Hakkı Bitenler Dikkat !

Değerli arkadaşlar ;

Tek dersi olup,sınav hakkı biten (dosyaları yanan),özellikle not ortalama sorunu olmayan,halen bekleme süresi devam eden,bekleme süresi bitmiş olmakla birlikte yeni dosya açtırmamış olan arkadaşlar,

TÜRMOB Kurulları nezdinde sonuç odaklı çeşitli girişimlerde bulunmak üzere; bizim gibi bu ve benzeri durumda olan arkadaşlarımızın ortak bir tavır geliştirmesi adına yorumlarınızı ve önerilerinizi bekliyoruz.

Başlık açarken büyük harf kullanmayınız.

Ynt: Tek Dersi Olup Sınav Hakkı Bitenler Dikkat !

2011/02 dönemi yeterlilik maliyetten kaldım. tek dersim ve son hakkımdı. gecen dönemki maliyet sınavında hiç bir şey yapmama ragmen 14 almışken bu sınavda kursa gidip deli gibi çalışıp ve kagıdı sonuna kadar kullandıktan sonra 19 almışım. bu notları nasıl degerlendiriliyor bilmiyorum ama birşeyler yapmalı. itiraz ne kadar olumlu olur onu da bilmiyorum ? En saglıklısı toplu bir dilekçe vermek!

the_levent ' Alıntı:
2011/02 dönemi yeterlilik maliyetten kaldım. tek dersim ve son hakkımdı. gecen dönemki maliyet sınavında hiç bir şey yapmama ragmen 14 almışken bu sınavda kursa gidip deli gibi çalışıp ve kagıdı sonuna kadar kullandıktan sonra 19 almışım. bu notları nasıl degerlendiriliyor bilmiyorum ama birşeyler yapmalı. itiraz ne kadar olumlu olur onu da bilmiyorum ? En saglıklısı toplu bir dilekçe vermek!

itirazda kağıdı okumuyorlar sadece toplama hatası olup olmadığına bakıyorlar.Eğer kağıdına güveniyorsan mahkemeye ver.
saygılar

arkadaşlar eğer belirli bir sayıya ulaşabilirsek Türkiye Barolar Birliği ile hukuki yardım konusunda görüşmeler yapılacak öncesinde TÜRMOB yönetimine toplu dilekçe ile başvurulacak lütfen duyarlı olalım konu ile ilgili etrafımızdaki arkadaşları da bilgilendirelim.

Güzel kardeşim, 1 dilekçede versen 111 dilekçede versen Türmob/Tesmer nihayetinde onun için bir dilek.

Evet sadece ve sadece dilek.

Kağıdına güveniyorsan mahkemeye ver. veya önce itirazını yap. Şöyle yap böyle yap.

Ama sana tavsiyem, bunlara vereceğin emeğe ve maddiyatı kursuna ayır. Ders çalışmaya ayır...
Sonra belgeni alınca da bu yaşadıklarını unutmadan gereken yerlerde gereken şeyleri kararlı bir şekilde yap.

en azından toplu bir dilekçe versek bir umut olur, tepki olur. cogu insan beklediginin cok cok altında komik puanlar almış. hiç mi emek yok hiç mi çaba göstermemişiz ki bize bu puanları vermişler. son hakkımdı son dersimdi, çektigim sıkıntıyı ben bilirim..! insaf be kardeşim.. ben dilekçe vermekten yanayım!!!

dava açmayı düşünen arkadaşlar için söylüyorum tek tek dava açıldığında kazanma şansı düşük olacaktır.

heerdeem ' Alıntı:
Güzel kardeşim, 1 dilekçede versen 111 dilekçede versen Türmob/Tesmer nihayetinde onun için bir dilek.

Evet sadece ve sadece dilek.

Kağıdına güveniyorsan mahkemeye ver. veya önce itirazını yap. Şöyle yap böyle yap.

Ama sana tavsiyem, bunlara vereceğin emeğe ve maddiyatı kursuna ayır. Ders çalışmaya ayır...
Sonra belgeni alınca da bu yaşadıklarını unutmadan gereken yerlerde gereken şeyleri kararlı bir şekilde yap.

buraya yazanlar son hakkı olanlar farkındaysanız... ne için ders çalışacağız anlamadım. ne kursu???

tekderssonhak ' Alıntı:
dava açmayı düşünen arkadaşlar için söylüyorum tek tek dava açıldığında kazanma şansı düşük olacaktır.
bir yerde bir platformda bir araya gelelim... mesela bu başlık altında burada?

Levet kardeş, bu yollardan geçmiş bir arkadaşın olarak söylüyorum, kesinlikle umut olmaz...

Ama tepki mahiyetinde de gene kesinlikle dilekçelerinizi ve telefonlarınızı vs kullanın.

Ben de zamanında dilekçelerimi yazdım gönderdim...

Ve zaman geldi Oda Genel Kurulda bunu dile de getirdim..

Kısaca tepkisiz kalmayın, en azından kendinize saygınızı yitirmemek için.

Ama daha fazlası olacağını hiç ihtimal vermiyorum güzel kardeşim...

burda birlik olalım zaten ben sıksık türmob sekreteri ibrahim akdemiri arıyorum maliye bakanının masasında bekleyen genelge en geç 2 aya kadar yürürlüğe girecekmiş sınav hakkı 8 e çıkacakmış vede bekleme süresi 6 aya inecekmiş birde yeni dosya açanlar 8 ders olarak gelecekmiş türmob eski yöneticiylede sürekli bağlantı içindeyim oda aynen yukarıda yazdıklarımı söyledi dosyası yanıpta tekrar açmak isteyenler bu aylarda açmasınlar eğer açarlarsa 8 derste tekrar sınava girecekler eğer açmazlarsa sadece kaldığı dersten gireceklerdir bu bilgi çok önemli birlik olalım başbakana maliye bakanlığına uygun dilekçe şeklinde yazalım faxlıyalım meyil atalım mutlaka sesimizi duyacaklardır hitabeti güçlü olan arkadaş bi dilekçe formatı yazarsa iyi olur birde başbakanlığın maliye bakanlığın ve türmobun telefonlarını meil adreslerini bilen varsa yazsın bizzat aramada yapalım.

Kapsamına Göre Maliyet Sistemlerine ilişkin formülasyonu hep aşağıdaki gibi öğrendim.
Tam = Direkt İlk Md. Ve Malzeme + Direkt İşçilik + Genel Üretim Giderleri
Maliyet Yöntemi Gideri Gideri (Sabi GÜG t+Değişken GÜG)

Normal = Direkt İlk Md. Ve Malzeme + Direkt İşçilik + Genel Üretim Giderleri
Maliyet Yöntemi Gideri Gideri (Değişken GÜG + Kapasite Kullanımına Düşen Sabit GÜG)

Değişken = Direkt İlk Md. Ve Malzeme + Direkt İşçilik + Genel Üretim Giderleri
Maliyet Yöntemi Gideri Gideri (Değişken GÜG)

Temmuz 2011 Yeterlilik sınavında da bu doğrultuda çözdüm. Ve
Tam Maliyet Yöntemine Göre;
Toplam Maliyet = 105.000 TL
Birim Maliyet = 14 TL/Br
Normal Maliyet Yöntemine Göre;
Toplam Maliyet = 90.000 TL
Birim Maliyet = 12 TL/Br
Değişken Maliyet Yöntemine Göre;
Toplam Maliyet = 75.000 TL
Birim Maliyet = 10 TL/Br

Bugüne kadar Ticaret Lisesinde, Üniversitede, Yüksek Lisansta butur soruları hep bu formüllerle çözdüm. Daha önce karşıma 720 Direkt İşçilik Giderinin Sabit ve Değişken olarak ayrıldığı tarzda soru gelmemişti. Böyle soruyu ben sadece Kamil Büyükmirza?nın Maliyet ve Yönetim Muhasebesi Kitabının 2010 15?inci Baskısının, 269?uncu sayfasında A.6-1?inci sorusunun 845?inci sayfasındaki çözümünde gördüm.
Bu yaklaşıma yanlış demiyorum. Benim İddiam Yukarıdaki formüle göre çözenlerinde cevaplarının DOĞRU kabul edilmesi gerektiği yönündedir.
Bunun için bir çok dayanağım var.
Bunları tek tek sıralayayım.
İSMMMO?nın 2011/1. Dönem SMMM Yeterlilik sınavına hazırlık kursuna katıldım. Bu kapsamdaki soruları aynen yukarıdaki formüle göre çözdük.

Ayrıca İSMMMO kursunda bizlere kaynak olarak dağıtılan, Volkan Demir ve Oğuzhan Bahadır?ın yazdığı SMMM Staja Başlama ve SMMM Yeterlilik Sınavlarına Hazırlık İçin Muhasebe adlı Kitabının 688?inci sayfasında 6.3.3. Değişken Maliyet Yöntemi aynen aşağıdaki gibi açıklanıp formülize edilmiştir.

?Değişken maliyet yönteminde, mamul maliyetinin değişken üretim giderlerinden oluştuığu varsayılır. Sabit Üretim giderleri mamul maliyetine dahil edilmez.Dolayısıyla mamul maliyeti Direkt İlk Madde Malzeme Giderleri, Direkt İşçilik Giderleri ve Değişken Genel Üretim Giderlerinin toplamı olarak hesaplanır. Sabit Genel Üretim Giderleri, dönem gideri olarak kabul edilir ve mamul maliyeti ile ilişkilendirilmez.?

Direkt İlk Madde ve Malzeme Giderleri (+)
Direkt İşçilik Giderleri (+)
Değişken Genel Üretim Giderleri (+)
Üretilen Mamul Maliyeti

Yine aynı kitabın 689?uncu sayfasında, 6.3.4. Normal Maliyet Yöntemi aynen aşağıdaki gibi açıklanıp formülize edilmiştir.

?Bu yöntemde mamul maliyeti, değişken giderler ve kapasite kullanım oranına göre hesaplanmış sabit giderlerden oluşur.Sabit giderlerin, kapasite kullanımı ile ilişkilendirilmeyen kısımları dönem gideri olarak kabul edilir ve mamul maliyetine yüklenmez.

Tekdüzen muhasebe Sitemi?nde, kullanılan kapasite ile ilişkilendirilmeyen ve bu nedenle mamul maliyetine yüklenmeyen sabit genel üretim giderleri dönem sonunda 680 Çalışmayan Kısım Gider ve Zararları hesabına aktarılır.?

Direkt İlk Madde ve Malzeme Giderleri (+)
Direkt İşçilik Giderleri (+)
Değişken Genel Üretim Giderleri (+)
Sabit Genel Üretim Gideri (Kapasite Kullanım oranına göre) (+)
Üretilen Mamul Maliyeti

Gördüğünüz üzere Maliyet Muhasebesi Yeterlilik sınavına Odanın Kursundan ve Odanın verdiği kaynak kitaptan çalışıp, Maliyet muhasebesini öğrenen Aday Meslek Mensupları soruyu bu doğrultuda çözeceklerdir.

Bu durumda verdikleri cevap DOĞRU kabul edilmelidir.
İsteyen Arkadaşlar Yurdakul Çaldağ?ın 2008 7?inci baskı, Maliyet ve Yönetim Muhasebesi Kitabının 162?inci ve 163?üncü sayfalarına bakabilirler. Yurdakul Hoca da aynen yukarıdaki formülasyonu kullanmıştır. 162?inci sayfada Normal Maliyet Yöntemini Aşağıdaki gibi açıklayıp formülüze etmiştir.

?Normal Maliyet yönteminde, Direkt İlk Madde ve Malzeme Giderleri ile Direkt İşçilik Giderleri maliyete dahil olur. Genel Üretim Giderlerinde ise, Sabit ve Değişken gider ayrımı yapılır. Değişken GÜG maliyete dahil olurken, Sabit GÜG maliyete kapasite kullanım oranı esas alınarak verilir. Yönteme göre toplam maliyet aşağıdaki unsurlardan oluşur.

Direkt İlk Madde ve Malzeme Giderleri XX
Direkt İşçilik Giderleri XX
Değişken Genel Üretim Giderleri XX
Kullanılan Kapasiteye Düşen Sabit GÜG XX
Toplam Maliyet XX

Değişken Maliyet yöntemindeki açıklamaları da aynıdır.

Ayrıca İslam Çankaya?nın 2006 2?inci baskı Mali Müşavirlik Tamamlama Sınavları Kitabının 234?üncü ve 235?inci sayfalarındaki konuya ilişkin açıklamaları ve formülasyonu da bu doğrultuda olmuştur.

Yine önemli bir nokta da TESMER in Staja Başlama Sınavlarında sormuş olduğu sorulardaki formülasyonda böyledir. Örnekler aşağıdaki gibidir.

Staja Başlama Sınavlarında TAM MALİYET YÖNTEMİ Formülasyonuna ilişkin çıkmış sınav soruları.
TURMOB-TESMER-11.11.2006-103-A
11.11.2006 Tarihli Staja Başlama Sınavı (Lisans) A Kitapçığı 7?inci Sayfa, 37?inci soru
37. Üretim maliyetlerinin,

Maliyet = Dir.İlk Md. Ve Malz. + Dir. İşçilik + Genel Üretim Giderleri
Maliyeti Maliyeti (Sabit+Değişken)

Yaklaşımına göre hesaplanmasını esas alan ?maliyet sistemi? aşağıdakilerden hangisidir?

A) Tam maliyet yöntemi
B) Değişken maliyet yöntemi
C) Normal maliyet yöntemi
D) Asal maliyet yöntemi
E) Direkt maliyet yöntemi

TURMOB-TESMER-12.11.2005-103-A
12.11.2005 Tarihli Staja Başlama Sınavı (Lisans) A Kitapçığı 7?inci Sayfa, 37?inci soru
37. Üretim maliyetlerinin,

Yaklaşımına göre hesaplanmasını esas alan?maliyet sistemi?aşağıdakilerden hangisidir?

A) Tam maliyet yontemi
D) Asal maliyet yöntemi

TURMOB-TESMER-04.07.2004-103-A
04.07.2004 Tarihli Staja Başlama Sınavı (Lisans) A Kitapçığı 8?inci Sayfa, 40?ıncı soru
40. Üretim maliyetlerinin,

Yaklaşımına göre hesaplanmasını esas alan ?maliyet sistemi? aşağıdakilerden hangisidir?

A) Tam maliyet yöntemi
D) Asal maliyet yöntemi

TURMOB-TESMER-08.03.2008-101-A

08.03.2008 Tarihli Staja Başlama Sınavı (Lise) A Kitapçığı 11?inci Sayfa, 69?uncu soru

69. "Direkt İlk Madde ve Malzeme + Direkt İşçilik + Genel Üretim Giderleri( sabit +değişken)"ni üretim maliyeti olarak benimseyen maliyet yöntemi aşağıdakilerden hangisidir?

A) Katkı payı yöntemi
D) Sabit maliyet yöntemi
E) Tam maliyet yöntemi

TURMOB-TESMER-25.06.2005-103-A
25.06.2005 Tarihli Staja Başlama Sınavı (Lisans) A Kitapçığı 8?inci Sayfa, 42?inci soru
42. Üretim Maliyetlerinin,

Maliyet = Direkt İlk Md. Ve Malz. + Direkt İşçilik + G U G (Değişken+ Kullanılan Kapasitedeki
Malzeme Sabit GÜG)

Yaklaşımına göre hesaplanmasını esas alan maliyet sistemi aşağıdakilerden hangisidir?

A) Değişken maliyet yöntemi
B) Normal maliyet yöntemi
C) Direkt maliyet yöntemi
D) Tam maliyet yöntemi
E) Asal maliyet yöntemi

TURMOB-TESMER-04.07.2004-101-A

04.07.2004 Tarihli Staja Başlama Sınavı (Lise) A Kitapçığı 8?inci Sayfa, 62?inci soru
62. Üretim maliyetlerinin,

Maliyeti Maliyeti (Değişken)

Yaklaşımına gore hesaplanmasını esas alan maliyet sistemi aşağıdakilerden hangisidir?

A) Tam maliyet yöntemi
D) Asal maliyet yöntemi

TURMOB-TESMER-25.06.2005-101-A

25.06.2005 Tarihli Staja Başlama Sınavı (Lise) A Kitapçığı 9?uncu Sayfa, 63?üncü soru
63. Üretim maiyetlerinin,

Maliyet = Direkt İlk Madde + Direkt İşçilik + GÜG (Değişken)
Malzeme

Yaklaşımına göre hesaplanmasını esas alan maliyet sistemi aşağıdakilerden hangisidir?

A) Normal maliyet yöntemi
B) Asal maliyet yöntemi
D) Tam maliyet yöntemi
E) Değişken maliyet yöntemi

TURMOB-TESMER-12.11.2005-101-A

12.11.2005 Tarihli Staja Başlama Sınavı (Lise) A Kitapçığı 9?uncu Sayfa, 61?inci soru
61. Üretim maliyetlerinin,

Malzeme

B) Asal maliyet yöntemi
D) Tam maliyet yöntemi

TURMOB-TESMER-11.11.2006-101-A

11.11.2006 Tarihli Staja Başlama Sınavı (Lise) A Kitapçığı 9?uncu Sayfa, 61?inci soru

61.Üretim maliyetlerinin,

Malzeme

B) Asal maliyet yöntemi
D) Tam maliyet yöntemi

Benim görüşüm yukarıda izah ettiğim gerekçeler nedeniyle 2?inci soruyu 720 DİREKT İLK MADDE VE MALZEME GİDERLERİNİN tamamını alarak çözenlerin vermiş olukları cevapların DOĞRU KABUL EDİLMESİ gerektiği yönündedir.

Hakkımızı biz aramazsak kimse bizim adımıza hak tahsis etmez. Bunun bilincinde olup emeğinizi hiçe saymamanızı öneriyorum.

Ortak bir metin çalışmasına başladık dilekçe örneğimizi hazırlıyoruz. 1-2 gün içerisinde dilekçe örneğini hazırlarız. sizinde görüşlerinizle dilekçemizi tek metin yapıp göndereceğimiz yerlere göndeririz, olmadı hep beraber aynı anda dilekçemizi ilgili birimlere verelim.

Lütfen görüş ve önerilerimizi buradan yazmaya başlayalım. ilgili arkadaşlarımızı da bu forma çağıralım.

ÖNEMLİ BİR AÇIKLAMA DAHA yapayım.

Stajımızı başlattıktan sonra gönderilen e-USE Uzaktan Sürekli Eğitim Cd'lerinde Lisans 6'ıncı CD

Maliyet Muhasebesi Dersi

Kapsamına Göre Maliyet sitemleri Konusu

18'inci sayfa Değişken Maliyet Yöntemini Tekrar okuyun ve Hocanın anlattıklarını tek tek not alın.

Dersi Anlatan Hocanın ifadeleri şöyle;

Değişken Maliyet Yönteminde, Direk İlk madde ve malzeme ve direkt işçilik giderleri ammul maliyetine eklenir. Genel üretim giderlerinin ise değişken kısmı mamul maliyetine eklenir.

Bize bu CD'ler staj boyunca Yeterlilik sınavlarına bir hazırlık ve Uzaman SMMM olabilmemiz için gönderildi ve okumak ve cdlerin sonundaki sınavdan başarılı olmak zorunlu tutuldu.

Bir stjyer olarak soruyorum. Beni zorunlu tutuğun bu eğitimlerde bana Kapsamına göre maliyet sitemini böyle öğrettin bu dağıtıığın kitaplarla da sabit.

Sonra sınavda bir soru soracaksın Direkt İşçiliği (720) ayıracaksın ve daha önce öğretmiş olduğun bilgiye göre cevaplayanların kini yanlış kabul edeceksin.

Bence ortada büyük bir haksızlık yapılmaktadır.

Eğer baştan bize her hangi bir formul öğretilmeyipDeğişekn Maliyet yönteminde değişken maliyetler mamul maliyetine eklenir deyip bıraksalardı. Bizde sadece değişken kısımları alırdık.

Sınavda bu konuyu çok düşündüm sonra ilk öğrendiğim gibi çözmeye karar verip çözdüm. sonuç koca bir 10.

böyle olmalı. Ö

Tesmer, Türmob, İSMMO öğretilerinin arkasında durmalı.

Sınava giren arkadaşlar bunu mutlaka değerlendirmeli.

asln ' Alıntı:
ÖNEMLİ BİR AÇIKLAMA DAHA yapayım.

Stajımızı başlattıktan sonra gönderilen e-USE Uzaktan Sürekli Eğitim Cd'lerinde Lisans 6'ıncı CD

Maliyet Muhasebesi Dersi

Kapsamına Göre Maliyet sitemleri Konusu

18'inci sayfa Değişken Maliyet Yöntemini Tekrar okuyun ve Hocanın anlattıklarını tek tek not alın.

Dersi Anlatan Hocanın ifadeleri şöyle;

Değişken Maliyet Yönteminde, Direk İlk madde ve malzeme ve direkt işçilik giderleri ammul maliyetine eklenir. Genel üretim giderlerinin ise değişken kısmı mamul maliyetine eklenir.

Bize bu CD'ler staj boyunca Yeterlilik sınavlarına bir hazırlık ve Uzaman SMMM olabilmemiz için gönderildi ve okumak ve cdlerin sonundaki sınavdan başarılı olmak zorunlu tutuldu.

Bir stjyer olarak soruyorum. Beni zorunlu tutuğun bu eğitimlerde bana Kapsamına göre maliyet sitemini böyle öğrettin bu dağıtıığın kitaplarla da sabit.

Sonra sınavda bir soru soracaksın Direkt İşçiliği (720) ayıracaksın ve daha önce öğretmiş olduğun bilgiye göre cevaplayanların kini yanlış kabul edeceksin.

Bence ortada büyük bir haksızlık yapılmaktadır.

Eğer baştan bize her hangi bir formul öğretilmeyipDeğişekn Maliyet yönteminde değişken maliyetler mamul maliyetine eklenir deyip bıraksalardı. Bizde sadece değişken kısımları alırdık.

Sınavda bu konuyu çok düşündüm sonra ilk öğrendiğim gibi çözmeye karar verip çözdüm. sonuç koca bir 10.

böyle olmalı. Ö

Tesmer, Türmob, İSMMO öğretilerinin arkasında durmalı.

Sınava giren arkadaşlar bunu mutlaka değerlendirmeli.

Arkadaşlar bende 2.ci soruyu 14,12,10 olarak buldum ve sadace 1 .ci soruda hafta sonu hesaplamadım aldığım not:10 resmen dalga geçiyorlar bizimle sen istidiğin kadar yap yırtın bir şey olmuyor sesimiz gerçek manada yükseltelim.dilekçe mi yazılacak, yazalım ama lafta değil hepimiz bu başlık altında toplanalım kalan arkadaşlarımız uyaralım toplu bir dilekçe olmadı mahkemeye verelim.birlik olalım bir an önce ne yapılması gerekiyorsa bir karar verip hemen uygulayalım gereğini yapalım birlik olalım lütfen arkadaşlar... harekete geçelim..

Ben dava açacağım

bu nedenle Tesmer'in, Türmob'un, İSMMMO'nun eğitim dökümanlarını, Kitaplarını, Bize Gönderilen e-USE CD'lerini,

ve Maliyet Muhasebesi Hocalarının kitaplarını tarıyorum. Soruyu açıkladığım kaynaklara göre doğru çözdüğümi biliyor ve inanıyorum.

Şimdi bir Kitap ta daha buldum TÜRMOB yayınlarından 2010 baskı TMS/TFRS Yıldız Özerhan ve Serap Yanık yazmış.

Kitabın 139'uncu sayfasında Normal Maliyet Aşağıdaki şekilde hesaplanır demiş ve aynı formulü kullanmış.

DİMMG + DİG + GÜG (Değişken + Sabit GÜG(Normal kapasite oranında))

Aynı sayfada Değişken Maliyet içinde

DİMMG + DİG + Değişken GÜG

şeklinde hesaplnır demiş.

Bunlara göre Normal Maliyette birim maliyeti 12TL/Br olarak bulmamız doğru kabul edilmeli.

arkadaşlar benim abim avukat bende sizin gibi maliyette 10 aldım 2. soruya benimde itirazlarım var abim takip etmeniz gereken süreç şöyle olmalı dedi öncelikle herkez itiraz etsinler daha sonra 2. sorunun çözüm yolu nasılsa ona göre veriler elde edin daha sonra dava açalım bilir kişi olarak efsane hocayı isteriz gerisi kolay dedi bu gibi durumlarda dava açan kesin kazanıyormuş önce şunu yapalım dilekçe formatını hazırlayalım başbakana maliye bakanına vede türmoba ayrı ayrı tahütlü mektupla gönderelim daha sonra yukardaki süreçleri takip edelim birde türmob sekreteri yücel beyi sürekli arayalım üşenmeyelim

3568 sayılı meslek yasamızın 10'uncu maddesinin son paragrafı aşağıdaki gibidir.

Kanun Ad SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK KANUNU
Madde No 10
Kapsam

Serbest muhasebeci mali müşavirlik ve yeminli mali müşavirlik sınav sonuçlarının yargı mercilerine intikal etmesi ve mahkemece bilirkişi incelemesine gerek görülmesi halinde, sınav komisyonunda görev almamış olmaları kaydıyla, biri Maliye Bakanlığı merkezi vergi denetim elemanı, biri alanında uzman meslek mensubu, biri ise dava edilen sınav konusunda ihtisas sahibi öğretim üyesinden oluşan üç kişilik bir bilirkişi heyeti tayin edilir.

Bilginize.

alanında uzman kişi efsane hoca diyoruz çünkü bizlere o sorunun çözümü kesinlikle benim anlattığım gibidir diyor ve kesinlikle dava açın diyor

Dava açma süresi sınav sonucundan sonra mı?
Sınav itirazının açıklanmasından sonra mı?

başlar. Bu mesele konusunda çok görüş ayrılığı vardır. Bu konuda daha önce dava açmış bir hukukçu ile görüşmek faydanızadır.