fonradar

Tek Düzen Hesap Planı Hakkında

merhabalar herkese.bu mesleğe daha yeni yeni başlıyorum.ve pek fazla bir bilgim yok.ben bu tek düzen hesap planını detaylı ve örneklerle hangi hesabın nerede nasıl kullanacağımızı açıklayan bir kitap olup olmadığını varsa yazar ve kiyap ismini açıklamanızı istiyorum.herkese kolay gelsin iyi çalışmalar

ahmet demir'in tek düzen hesap planı uygulamasıydı sanırım adı, kocaman bir kitabı var, piyasada 150 YTL sanırım. Pahalı gelmezse onu alın derim ben.

alomaliye ana sayfasında satılan Rüknettin Kumkalenin kitabı hem çok güzel. Hemde hesaplı
Ahmet Demir de iyidir ama enflasyon muhasebesi yok.

Sn. Nalan AKDOĞAN' nın kitabını öneririm. Diğer arkadaşların önerdiklerini incelemediğim için kıyas yapamayacağım fakat AKDOĞAN' nın kitabı doyurucu, anlaşılır ve bol örnekli.

Farklı bir kitap ta ben önereyim Ahmet Tokaç

Mesleğimize hoşgeldiniz.

Yukarıda Değerli üstadların kitaplarından elbette faydalanmaktayız. Hele hele THP uygulamasının mimarlarından sayın Prof.Dr.Nalan AKDOĞAN'ın kitaplarından faydalanmaktayız.

Her ne kadar bir kitap tavsiyesinde bulunulmasını isteseniz de, mesleğe yeni başlamanız hasebiyle nacizane önerilerim şöyledir;

Öncelikle www.gib.gov.tr internet adresinden THP (Tekdüzen Hesap Planı) ile ilgili MSUGT (Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliğini) indirerek okumanız.

Tebliğde Hesapların Kullanılma özelliklerini değerkendirirken mutlaka " T " cetvelleri kullanılması işin ana fikrinin daha kolay anlaşılmasını sağlayacaktır.

Konu sadece THP ile ilgili değil, bi taraftan da Vergi Mevzuatını ilgilendirdiğinden VUK hükümlerini de uygulayarak zaman içerisinde pratiğiniz artacaktır.

Amacım ilginizi veya hevesinizi kırmak asla değil, Ancak THP uygulamasına eleştrisel gözle bakıldığında, Tek Düzen Hesap Planını işletmeler yaklaşık 13 yıldan beri uygulamakta olup, sadece Enflasyon Düzeltmesi ve Finansal Kiralama İşlemleri için eklenen Hesaplar hariç ilk çıkan MSUGT'nin ne açıklamaları nede Ekonomik şartların uygulamasına paralel düzenlemeleri göz önüne alınarak Tebliğ yenilenmemiş ve 13 yıl geçmesine rağmen uygulama içerisine girdiğinizde göreceksiniz karşılaştığınız durumlara THP ve açıklamaları cevap veremeyecektir.

He burada vergi matrahı etkilenmiyosa ha o hesap ha bu hesap farketmez durumuna düşüldüğünü ister istemez vergi gözlükleri ile bakmak zorunda bırakıldığımızdan göreceksiniz.

Mesleğe tekrar hoşgeldiniz der çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Saygılar,