Tek İrsaliyeye iki Ayrı Fatura

Merhabalar, forum içinde aradım ama soruma yanıt göremedim daha önce bu konuya deyinildi ise kusuruma bakmayım lütfen...

Çalıştığımız X firma bize 04 / 04 / 2009 tarihin 5 nolu sevk irsaliyesi le ticari mal sevkiyatı yaptı.Bu sevk irsaliyesine ilişkin yine 04/04/2009 tarihinde 29 ve 30 numaralı iki ayrı fatura kesti... Söz konusu faturaların düzenlenmesi doğrumudur.... ???
İki irsaliyeyi tek foturada birleştirebildiğimizi biliyorum ama tek irsaliyeye iki ayrı fatura kesilmesi beni şüpede bıraktı...

Yardımlarınız için çok teşekkürler...

Ynt: Tek İrsaliyeye iki Ayrı Fatura

sıkıntı olacağını düşünmüyorum sonuçta irsaliye zamanında faturalanmış
müşteri malz.ler için farklı ft.lar istemiş olabilir

Kızıldereli ' Alıntı:
sıkıntı olacağını düşünmüyorum sonuçta irsaliye zamanında faturalanmış
müşteri malz.ler için farklı ft.lar istemiş olabilir

müşteri biziz ayrı fatura istemedik ama ayrı ayrı faturalamış, bana yanlış gibi geldi... siz bir sıkıntı olmaz diyorsunuz. çok teşekkürler ilginize...

V.U.K.?nun 231. maddesinddesi gereğince ?Fatura, malın teslimi ya da hizmetin yapıldığı tarihten itibaren azami yedi gün içerisinde düzenlemeleri,,
V.U.K.?nun 232?nci maddesi gereğincede satıcıların ?sattıkları mallar? veya ?yaptıkları işler? için fatura düzenlemeleri gerekmektedir..
Kanunun ilgili maddelerinin hükümlerinin birlikte değerlenmesinden tek irsaliyeye birden çok fatura kesilmesinin bir sakıncası bulunmamaktadır. önemli olan faturaların mal tesliminden sonraki 7 gün içinde düzenlenmiş olması.

Şöyle de düşünebilirsiniz irsaliyede yazan cins ve miktarlı mallar faturalandırılırken birkaç satırdaki ler unutulmuş olabilir sonradan farkına varıldığında (Tabi 7 günlük süre içersinde) kalan kısım için ayrıca irsaliye numarası belirtilmek şartı ile fatura kesilebilir. önemli olan irsaliyenin emtia ve miktar bakımından tam faturalandırılması... ama bulmaca gibi de her seferinde böyle birden fazla fatura kesilmesi de kontrol ve denetim için zorluklar çıkarır.. birkaç uygulama istisnayı bozmaz... niyet ve amaç önemli.