fonradar

Tek Kişilik Şirketim Var Nasıl Memur Olabilirim ?

Günaydın.

İyi günler. Tek kişilik bir şirket kurdum ve aynı zaman da müdürüyüm. Yakın bir zaman da memur olarak bir yerde başlayacağım. İnsan Kaynakları üstüme şirket olmamasını söylerken şirketin muhasebecisi müdürü değiştirmen yeterli diyor.
Mevzuatın her tarafını kurcaladım ama net bir cevap bulamadım. Şimdi şirkete müdür atarsam memur olabilirmiyim?
Veya bu işin içinden nasıl çıkabilirim.
konuya vakıf olanların cevaplamalarını rica ediyorum.

657 sayılı kanunun 28.maddesine göre;
Madde 28 - (Değişik madde: 30/05/1974 - KHK-12; Değiştirilerek kabul: 15.05.1975 - 1897 S.K./1. md.)Memurlar Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olamazlar. (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç). (Ek cümle: 08/08/2011 - 650 S. KHK./38. md.) Memurlar, mesleki faaliyette veya serbest meslek icrasında bulunmak üzere ofis, büro, muayenehane ve benzeri yerler açamaz; gerçek kişilere, özel hukuk tüzel kişilerine veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ait herhangi bir işyerinde veya vakıf üniversitelerinde çalışamaz

Ben ticari faliyette bulunamayacağını biliyorum. Fakat şirket tek kişilik ve müdürü benim. Şirkete bir müdür atamam durumunda şirketi kapatmadan devam edilebilir mi?

Tek kişilik derken bu şirket nasıl bir şirket. Şahıs şirketi mi. Kollektif mi, limted mi, anonim mi. ? Eğer şahıs şirketi ve limited ise devlet meuru olmazsınız. Ancak Aş de hissedar olabilirsiniz. Onun da şartı Yönetim Kurulunda olmamak.

Limited ortağı iseniz Devlet memuru olamazsınız. Hissenizi bir yakınınız devredin.

Selamlar
Yanılıyorsam lütfen düzeltin.Ancak Sn.imrancuhadar'ın anlayacağı bir şekilde cevap vermekte sanıyorum gerekecektir.

Şöyle bir alıntı yapayım..

Limited veya anonim şirket ortaklığı Devlet Memurları Kanununda yer alan düzenlemeye göre; **Memurlar, anonim şirket ortağı olabilirler. Ancak bu şirketlerin yönetim ve denetiminde görev almazlar. Öte yandan, şirketin personeli sayılacak bir görev yapamazlar ve şirketin kanuni temsilcisi olamazlar. **Memurlar, limited şirket ortağı olabilirler. Ancak, ortak olacakları şirketin ana sözleşmesinde şirketi idare ve temsil edecek olanların belirtilmesi ve memurun bu kişiler arasında yer almaması gerekir. Öte yandan, memurlar ortağı oldukları limited şirketin yönetim ve denetimde görev alamayacakları gibi, şirketin personeli sayılacak bir görev de yapamazlar ve şirketin kanuni temsilcisi olamazlar.

Bu durumda,sade bir şekilde şöyle izahat yapayım.
Yanınıza ikinci bir ortak alacaksınız,müdürlük ve temsil yetkisini o ortağa vereceksiniz.Siz sadece ortak olarak bu şirkette devam edebilirsiniz.yalnız bu işlemleri memurluk sıfatını kazanmadan önce yapmanızda fayda var..

Saygılar

Son düzenleme:
Konu cevaplanmış fakat ek bir şey sormak istiyorum. Arkadaşımla bir şirket kuracağız fakat kendisinin öğretmen olarak atanması durumu var. Bu yüzden onu yetkisiz ortak yapacağız. Bu sayede yukarıda belirttiğiniz çerçevede devlet memuru olmasında bir sakınca olmayacak.

Sorum şu; devlet memuru olduktan sonra yetkisiz ortağı olduğu şirketten maaş almaya devam edebilecek mi ?

Konu cevaplanmış fakat ek bir şey sormak istiyorum. Arkadaşımla bir şirket kuracağız fakat kendisinin öğretmen olarak atanması durumu var. Bu yüzden onu yetkisiz ortak yapacağız. Bu sayede yukarıda belirttiğiniz çerçevede devlet memuru olmasında bir sakınca olmayacak.

Sorum şu; devlet memuru olduktan sonra yetkisiz ortağı olduğu şirketten maaş almaya devam edebilecek mi ?

Zaten yukarda verilen cevapların içersinde bu var. Hayır alamaz. Devlet memuru ortak sadece ortağı olduğu limited veya anonim şirketten kar payı alabilir. Ücret , hakkı huzur v.b gelir alamaz.