fonradar

Tek Taraflı İş Akdi Feshi ( Maaş Alamama Yüzünden )

Merhaba Sevgili forum üyeleri

15 aydır kurumsal bir firmada çalışmaktayım.Türkiye genelinde 40'a yakın mağazası var.

Belirsiz süreli sözleşme ile çalışıyoruz onuda belirtiyim.

Maaş ödeme günümüz ayın 10. günü

Şirket 3 aydır maaşlarımızı düzensiz ödemekte 10-15 gün geç yatırma ve yarım yatırma gibi

Mart ayının maaşını henüz alamadık 16 gün geçti vede hiç bir sekilde bilgi alamıyoruz konu hakkında çalışmaya devam ediyoruz.

Forumdaki konuları ve arastırdığım üzere 20.günden sonra ihtarneme çekerek kıdem tazminatı dahil talep edip tek taraflı sözleşme feshi yapabiliyorum..

İçeride kullandırılmayan 14 günlük senelık izin hakkımda var..Ben şirket yetkililerine durumu izah ettim 20,günden sonra sözleşme fesih edicem dedim fazla oralı olmadılar.

Ayın 30,da 20.gün doluyor büyük ihtimalle de ödeme yapılmıcak izlemem gereken prosedür nedir.Noterden ihtarnağme cektıkten sonra yine yatmazsa işe devam etmeme gerek varmı ? Zaten artık nefret edıyorum calışmak istemiyorum.

Tüm haklarımı alabilirmiyim ( yıllık izin mesai 2 aylık maaşım primlerim yol ve yemek paramı ?)

Bu arada maas bordrolarımız imzalanıp merkeze gönderilmesi istendi ben imzalamadım..

Teşekkürler

Ücretin ödenmesinde 20 günü aşan gecikme olduğunda çalışan işyerinde hazır bulunup ücreti ödeninceye kadar iş görmeme hakkını kullanabilir, yani işe gider, ücreti ödendiğinde çalışmaya başlayacak şekilde hazır bekler, ama işi yapmaz, ücret ödendiğinde işe başlar.

Ücretin ödenmesindeki gecikmede süreklilik oluşması durumunda , hala ödenmemiş ücret alacağı olan çalışan herhangi bir anda ücretlerin tam ve zamanında ödenmemesi sebebiyle sözleşmesini feshederek kıdem tazminatını almaya hak kazanır. Bu sebeple fesihte ihbar süresine uyma zorunluluğu da bulunmamaktadır.
Ancak ücretleri ödeyemeyen işverenin tazminat ve birikmiş ücretleri hemen ödemesini beklemek te takdir edersiniz ki biraz hayal olur. Tazminat ve diğer alacakların ödenmesi için iş mahkemesinde dava açmaktan başka da bir yol kalmıyor geriye haliyle.

Ücretin ödenmesinde 20 günü aşan gecikme olduğunda çalışan işyerinde hazır bulunup ücreti ödeninceye kadar iş görmeme hakkını kullanabilir, yani işe gider, ücreti ödendiğinde çalışmaya başlayacak şekilde hazır bekler, ama işi yapmaz, ücret ödendiğinde işe başlar.

Ücretin ödenmesindeki gecikmede süreklilik oluşması durumunda , hala ödenmemiş ücret alacağı olan çalışan herhangi bir anda ücretlerin tam ve zamanında ödenmemesi sebebiyle sözleşmesini feshederek kıdem tazminatını almaya hak kazanır. Bu sebeple fesihte ihbar süresine uyma zorunluluğu da bulunmamaktadır.
Ancak ücretleri ödeyemeyen işverenin tazminat ve birikmiş ücretleri hemen ödemesini beklemek te takdir edersiniz ki biraz hayal olur. Tazminat ve diğer alacakların ödenmesi için iş mahkemesinde dava açmaktan başka da bir yol kalmıyor geriye haliyle.

Verdiğiniz cevap için teşekkür ederim ..

Tekrar merhaba

20 günlük maas geçikme süresi 29-04-2015 yani çarşamba günü doluyor.Ödeme yapılmıcak büyük ihtimalle .

Çarşamba günü noterden iş akdi feshimi verdiğim zaman kaç gün süre tanımalıyım örneğin 6 günlük süre tanıdım diyelim o süre boyunca çalışmam gerekicekmidir? Yoksa 6 günlük süre sonunda mı işi bırakmam gerekir

Teşekkürler

Noterden sözleşmeyi feshettiğinize dair bildirimi gönderdikten sonra artık işyerine gitmenize gerek yoktur