fonradar

Tek taraflı iş sözleşmesinin feshi

trej06

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar meraba bi konu hakkında bilgi almak istiyorum. Kasım 2009 staja başlama sınavını kazandım. Odaya bütün evraklarımı teslim ettim. Yalnızca sözleşme kaldı. Patron ve mali müşavirin anlaşamamasından dolayı henüz sözleşme imzalanmadı. Odaya cuma günü telefon açtım pazartesi günü yani yarin için getirdiniz getirdiniz getirmediniz kurula giremiyceksiniz dediler. Sözleşme pazartesi imzalanmassa bende kurula girmessem stajım haziran ayına kalcak. Bu durumda iş sözleşmesini tek taraflı olarak feshetme hakkım varmıdır. Varsa tazminat alabilirmiyim.

Ynt: Tek taraflı iş sözleşmesinin feshi

İş sözleşmelerinin işçi tarafından tek taraflı olrak feshi haline tazminata hak kazanma nedenlerine sizinkini eklemek mümkün değil. İşvereninizin işin görülürken ya da iş bitiminde ifa etmesi gerken sorumluklarını yerine getirmemesi durumunda bu mümkündür. Tabi sözleşmenizde staj konusunda bir madde yoksa.

Ynt: Tek taraflı iş sözleşmesinin feshi

Bu şirkette yaklaşık 2,5 yıldır çalışıyorum. İhbar sürem normalde 42 gün yani 6 hafta ancak işçi tek taraflı fesih yaptığında bu süre yine 6 haftamıdır yoksa 1 aymıdır.