fonradar

Tekne ıcın alınan kaptan

Ant Z

Tanınmış Üye
Tekne ıcın alınan kaptan

Degerlı arkadaslar
Flrma aktıfıne kayıtlı olan tekne ıcın kaptan ıstıhdam etmek ıstıyor , normal sıgortalı gırısı gıbı mı yapacagım daha once yapmıs olan arkadaslardan yardım rıca edıyorum.
Ayrıca fırma aktıfındekı tekne ıle ılgılı tıcarı bır kazanc saglamadıgı ıcın kaptanın maası malıyet mı olur yoksa kkeg mı
Tesekkur ederım
Saygılarımla

Ynt: Tekne ıcın alınan kaptan

Tekne alımı kkeg ise onunla ilgili her türlü harcama da kked dir. Tekne için ayrı bir işyeri dosyası açılması ve girişinde oradan yapılması gerekebilir.

Ynt: Tekne ıcın alınan kaptan

Sayın Turko

Cevabınız için Teşekkür ederim

Firmanın unvanında turizm yazmasına rağmen tekne ile ilgili her hangi bir hasılat olmadığı için sigorta masrafını maliyete mi eklemem lazım yok sa kkeg mi yapmam lazım ?

Ayrıca firmada şu anda çalışan yok bu nedenle sgk ya gidip açılış yaparken diğer sigortalı girişinden farklı bir işlem yapmam gerekir mi ?

Gv kanunun 180. maddeye göre işlem yapmaya çalışıyorum ama yazın mesela bu tekneden dolayı hasılat faturaları gelirse sadece o dönemde harcadığım giderleri mi normal gider yapabilirim ?

ÖRNEK 3
(Z) Dahili Ticaret, İnşaat ve Turizm Kollektif Şirketi, şirket sözleşmesi kapsamına giren işlerden sadece dahili ticaret işi ile uğraşmaktadır. Şirketin aktifine kayıtlı bir yatı bulunmakla birlikte, bu yatın kullanılmasını gerektiren yat turizmi veya taşımacılığı gibi faaliyetler ile uğraşmamaktadır.
Bu şirket, şirket sözleşmesinde turizm faaliyeti sayılmış olsa bile fiilen bu faaliyeti yürütmediğinden söz konusu yata ilişkin giderleri ve amortismanları indirim konusu yapamayacaktır. Ayrıca, söz konusu yatın devamlılık arzetmeyecek tarzda turistlerin gezdirilmesinde kullanılması durumunda bile, bu durum yatın şirketin esas faaliyeti ile ilgili olduğu anlamına gelmeyecektir.

Saygılarımla