fonradar

Teknoloji Geliştirme Böl. Muhasebe Uygulamaları

SB

Merhaba,
4691 sayılı kanun ile Teknoloji geliştirme bölgelerinde faaliyet gösteren mükelleflerin bölgedeki yazılım ve Ar-Ge faaliyetlerinden elde ettikleri kazançlar 31/12/2013 tarihine kadar gelir ve kurumlar vergisinden istisnadır.
Bu bir kazanç istisnası olduğuna göre, bu kapsamdaki Satışlar ile Gider ve maliyet unsurlarını diğer faaliyetler ile karıştırmamak gerekiyor,Bu konuda uygulama yapan yada bilgisi olan arkadaşlardan aşağıdaki sorulara yardımcı olmalarını istiyorum.Şimdiden teşekkür ederim;
1-Hesap planında üretilen yazılımlar için, yapılan gider ve maliyetler için hangi
hesaplar kullanılmalı?
2-Henüz üretimi devam eden bitmemiş yazılım ile ilgili giderler hesap dönemi
sonunda hangi hesapta bekletilmeli?
3-Diğer Kazançlar ile karışmaması için ne şekilde yardımcı hesap açılmalı örnek
hesap detayı olan varmı?

Saygılarımla,

Ynt: Teknoloji Geliştirme Böl. Muhasebe Uygulamaları

Diğer Hesaplarla Karışmaması İçin, Teknokente Aittüm Gelir Ve Giderlerin Ayrı Alt Hesaplarda Takip Edilmesi Gerekmektedir.

yıl Sonlarında İse Teknokent Hesaplarından Dolayı Kar Çıkması Durumunda Beyanname Üzerinde İndirim Ve İstisna Olarak Matrahtan İndirilmeli, Zarar Çıkması Durumunda İse Kkeg Olarak Dikkate Alınması Gerekmektedir.

Ynt: Teknoloji Geliştirme Böl. Muhasebe Uygulamaları

Sayın A.B.G. öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.
Daha önce bu konuda bir işlem yapmadım. kayıtları yapıyorum ama bazı tereddütler oluyor birşey atlamamak için,
-Teknopark da üretilen yazılımlar için harcanan, yapılan giderler için hangi hesapları kullanmak gerekir? Devam eden bir yazılım üretimi için yapılan maliyetler hangi hesapta aktifleşmeli?