Telefon-Elektrik Faturalarının İşlenmesi

işletmenin ödediği elektrik-telefon faturaları fatura olmadan sadece ödeme makbuzuyla işlenebilir mi?

Ynt: telefon-elektrik faturalarının işlenmesi

merhaba halea,
telefon için ilgili firmadan kdv ve özel iletişim vergilerinin tutarlarını öğrenip giderleştirebilirsiniz veya faturanın bir örneğini isteyebilirsiniz. Elektrik için de ödediğiniz tutardan KDV yi hesaplayıp gider kaydı yapabilirsiniz. (Elektrik idaresinden belki fatura üzerindeki KDV yi öğrenebilirsiniz.)

Kolay Gelsin...

Selamlar,sayın Kocacı'nında belirttiği gibi,telefon ödemelerini makbuzla işlemek sağlıklı olmaz.Çünkü bu faturalarda kdv'nin haricinde özel iletişim vergisi de var ve bu vergi KKEG'dir.Fatura olmadan ne kadarı kdv ne kadarı öiv bilinmediğinden sadece makbuza dayanarak işlemeyi uygun görmüyorum. Elektrik faturaları ise biraz daha kolay sadece kdv var.Bir nebze iç yüzde ile kdv ayrıştırılıp işlenebilir. Ama her ikisinde de en sağlam yol faturalarına ulaşmaktır.istenirse idarelerinden bu faturalar çıkartılabilir.Saygılar.

nguroy ' Alıntı:
gokhankilicoglu ' Alıntı:

Nasıl oluyor açıklarsanız biz de öğrenelim????

Arkadaşımızın belirttiği gibi makbuzdan işlenmesine karşıyım. Bu şekilde gelen makbuzları 689 - KKEG hesabına işliyorum. Makbuzu olmayıp, faturası var ise işleyebilirsiniz fakat sadece makbuz var ise bunun içeriğini tam olarak bilemeyiz. Bu yüzden yaptığımız işlem sağlıklı olmayacaktır.
Fatura olmayan makbuzlar gider yazılamaz.
Bu benim yorumum.

Ynt: Telefon-Elektrik Faturalarının İşlenmesi

Yorum falan yok . Fatura veya fatura yerine geçen vesikalar olmadan gider yazılması mümkün değildir.
Ayrıca kdv indirimi de yapılmaz.
Bunlar fatura alınması mutad olmayan işlemlerden değildir. (Dolmuş parası, posta pulu, telefon kart vb)

Haa ben yaptım oldu derseniz. :) :) Olur tabi bir itirazım yok.

faturanın aslı olmadan ödeme makbuzuna göre nasıl işlenir size açıklayabilirim..Bildiğiniz Üzere Telefon faturalarındaki KDV oranı %18,ÖİV ise %15 dir..İnternet faturalarında ise ÖİV %5 dir.Telefon faturasındaki örneğin ödenecek tutar: 36,03 TL olsun diyelim ki elimizde de sadece ödeme makbuzu var 36,03 TL..Bu tutarı (18+15=33) 133'e bölüp 100'le çarparsanız KDV Matrahını bulursunuz ki bu da 27,09 TL dir.27,09 tl yi 18 le çarparsanız %18 KDV si=4,88 TL'dir.ÖİV ise 27,09x%15=4,06 TL'dir.Sonuç Olarak 36,03 tl lik ödeme makbuzunun açılımı KDV matrahı=27,09 KDV=4,88 ÖİV=4,06 TL dir.(27,09+4,88+4,06=33,06) Faturanın aslına bakarsanız bunun aynen bu şekilde olduğunu görebilirsiniz..İnternet faturasının ödeme makbuzunun işleyişide aynen bunun gibidir fakat sadece ÖİV %5'dir ödenecek tutarı bu sefer 123'e bölüp 100'le çarpıp KDV matrahını bulursunuz...inşallah açıklayabilmişimdir.Herkese iyi çalışmalar..SMMM Ekrem..

Sn Ekrem;

Siz gerçekten SMMM misiniz?

Yok birşey ??? ???

Siz fatura ile makbuz arasındaki farkı anlayabilmiş değilsiniz. Yazık. :-[

nguroy ' Alıntı:
Yorum falan yok . Fatura veya fatura yerine geçen vesikalar olmadan gider yazılması mümkün değildir.
Ayrıca kdv indirimi de yapılmaz.
Bunlar fatura alınması mutad olmayan işlemlerden değildir. (Dolmuş parası, posta pulu, telefon kart vb)

Haa ben yaptım oldu derseniz. :) :) Olur tabi bir itirazım yok.

Arkadaşım yorum yok derken, burası bir forumdur ve paylaşım sitesidir. Dolayısıyle burada her isteyen yorumlarını yazar, yayınlar, fikir tartışması yapılır.
Buradaki hususta bu makbuzları işleyen de mevcut, işlemeyende dolayısı ile bu husus üzerinde yorumumu belirttim.

Neyse, gelelim ikinci hususa yukarıda arkadaşımız hesaplama yöntemini yazmış, bunu bu şekilde hesaplar, işlersiniz fakat arkadışımızn belirtmiş olduğu gibi kanun hükmüne göre gider belgesi olmadan gider yazılamaz.
yani ilerde bir inceleme olduğunda sorun yaşarsınız.

anlat o zaman..bahsedilen şey telefon faturasının ödeme makbuzu yani telekom bayilerinden telefon faturamızı yatırdığımızda aldığımız tahsilat makbuzu değil mi.?

Yasa maddesi açık olduğu zaman yorum yapılmaz anlamına söyledim.

Yoksa fikir olarak tabii hakaret içermedikten sonra herkes düşündüğünü söyler.

Fatura olmadan kayıtlarımıza gider olarak işlemekten, kdv ve ötv tahakkukundan söz ediyoruz.

nguroy ' Alıntı:
Yasa maddesi açık olduğu zaman yorum yapılmaz anlamına söyledim.

Yoksa fikir olarak tabii hakaret içermedikten sonra herkes düşündüğünü söyler.

VERGİ USUL KANUNU, KATMA DEĞER VERGİSİ KANUNU, GELİR VERGİSİ KANUNU, KURUMLAR VERGİSİ KANUNU VB...
Mesleğimizle ilgili temel kanunlardır. Her konuda, her duruma ilişkin bir kanun maddesi veya tebliğ veya mukteza mevcuttur. Dolayısı ile forum sitelerinde bu hususlar üzerinde yorumlar yapılarak, tartışılır, karşılıklı bilgiler güncellenir.
Umarım anlatabilmişimdir. Bu arada arkadaşa yapmış olduğunuz " Siz gerçekten SMMM' misiniz?" yakıştırmasını kınıyorum. Ne SMMM ler gördük hiçbirsey bilmeyen. Bu yüzden yapmış olduğunuz yorumu saçma buluyorum.

Yalnış mı anladım. Konu zaten bu? Fatura olmadan telefon ödemesinin deftere kayıt edilmesi.

sn. mavigünler;

Siz özrü kabahatinden büyük laflar etmeyin lütfen.

"Umarım anlatabilmişimdir. Bu arada arkadaşa yapmış olduğunuz " Siz gerçekten SMMM' misiniz?" yakıştırmasını kınıyorum. Ne SMMM ler gördük hiçbirsey bilmeyen. Bu yüzden yapmış olduğunuz yorumu saçma buluyorum"

Sözlerinizi seçerken dikkatli olun.

nguroy ' Alıntı:
sn. mavigünler;

Siz özrü kabahatinden büyük laflar etmeyin lütfen.

"Umarım anlatabilmişimdir. Bu arada arkadaşa yapmış olduğunuz " Siz gerçekten SMMM' misiniz?" yakıştırmasını kınıyorum. Ne SMMM ler gördük hiçbirsey bilmeyen. Bu yüzden yapmış olduğunuz yorumu saçma buluyorum"

Sözlerinizi seçerken dikkatli olun.

Ben Yazmış olduğum kelimelerde hiçbir artniyet veya yanlış kelime göremiyorum?
Asıl siz yazdıklarınıza dikkat ediniz. Bir insana gerçekten SMMM'misiniz lafını hangi sıfatla sorabiliyorsunuz önce bunu düşünün.
İNsanları yadırgamayın. Burada ki amacımız birbirimize destek olmak, bilinmeyeni öğrenmek

Hangi sıfatlamı?

Bu mesleğe tam 40 yılı vermiş gerçeği arayan bir stajyer olarak.
Yeterlimi????