fonradar

Teminat Olarak Müşteriye Çek Verilmesi

İyi günler,

Foruma yeni katıldım, daha önce böyle bir başlık var mıdır bilemiyorum. var ise affola,

Firmamız anlaştığı bir müşterisine yurtdışından mal getirterek yani ithalat yaparak mal satmayı taahhüt etmiştir.

Firmadan çekini almak için gittiğinde karşıki firma bizim işverenimizden teminat çeki istemiştir.

İşverenimiz çeklere vade koyarak 3 ayrı teminat çeki vermiştir. Fotokopilerini alıp bana getirdi. yüksek tutarda.

Biz müşteriye vadesinde malını teslim edeceğiz. Yani aslında verdiğimiz teminat çeklerini geri alacağız.

Ama bunu hesap planına nasıl yansıtacağıma karar veremedim.

önce 321 ile bir kayıt yapmalıyım daha sonra 900 hesaplara mı yansıtmalıyım, bilemedim.

Acil yardımlarınızı rica ederim.

Teşekkürler,

İyi günler,

Foruma yeni katıldım, daha önce böyle bir başlık var mıdır bilemiyorum. var ise affola,

Firmamız anlaştığı bir müşterisine yurtdışından mal getirterek yani ithalat yaparak mal satmayı taahhüt etmiştir.

Firmadan çekini almak için gittiğinde karşıki firma bizim işverenimizden teminat çeki istemiştir.

İşverenimiz çeklere vade koyarak 3 ayrı teminat çeki vermiştir. Fotokopilerini alıp bana getirdi. yüksek tutarda.

Biz müşteriye vadesinde malını teslim edeceğiz. Yani aslında verdiğimiz teminat çeklerini geri alacağız.

Ama bunu hesap planına nasıl yansıtacağıma karar veremedim.

önce 321 ile bir kayıt yapmalıyım daha sonra 900 hesaplara mı yansıtmalıyım, bilemedim.

Acil yardımlarınızı rica ederim.

Teşekkürler,
Aramıza hoş geldiniz. Yaklaşımınız doğrudur. Ben olsam bu çekleri firmanın cari hesabına kayıt etmez, aynı firmaya başka bir cari hesap açar adına da XXX. firması teminat hesabı derdim.
Nazım hesaplarda izlemek gayet doğru ve sağlıklıdır.

hoşgördük,

Peki şu şekilde doğru mudur;

120 xxx firması

321. teminat çeki

-------------------------------------------
900.01 Teminat çeki

901.01 verilen firma teminat çeki

Evet ama normal cari hesaba yazarsanız firmanın gerçek borç alacak durumunu izleyemezsiniz. O nedenle ayrı bir hesap altında izleyin dedim.

merkür2

126

321
---------------------------

900.01 Teminat çeki

901.01 verilen firma teminat çeki

bu şekilde mi olmalıdır?

nguroy ,

evet haklısınız fakat merkür2 nin de dediği gibi

126 borç

321 alacak

şeklinde olmalı, değilse neden değil?