Temizlik firmalarında işçi çalıştırma

temizlik firmasıyım.bir binanın 1 günlük temizleme işini alıyorum.sadece 1 günlük işçi çalıstırıyorum.aynı gün işe giriş ve çıkış yapıyorum.tekrar iş olursa bu kişileri (eğer gelirlerse) aynı şekilde çalıştırıyorum.ayda 2 yada 3 iş alıyorum.nasıl bir iş sözleşmesi yapmalıyım.sgk da işçi giriş ve çıkışlarını yapmak hatta aynı ayda 2 kere giriş-çıkış yapmak zaman alıyor.primleri düzenlerkende aynı kişiyi o ayın bildirgesinde 2 kere gösteriyorum.nasıl bir yol izlemeliyim

Ynt: temizlik firmalarında işçi çalıştırma

işçilerle kısmi istihdam iş sözleşmesi düzenleyebilirsiniz. Yalnız süreyi belirlemeyin. Her ay sonunda ne kadar sürede işbaşı yapmışsa sözleşmede bunu belirtin, karşılıklı imzalayın

işçiyi örneğin ayda 3 kez temizlik işini vermişseniz; bir kez işe giriş yapın, daha sonraki işler için işe giriş-çıkış yapmayın. Onun yerine sigortalılığı devam edip, kaç gün temizlik işi yapmışsa onun primi yatırın, kalan günleride EK-10 ile birlikte eksik gün yapıp ekinede kısmi istihdam sözleşmesini ekleyip kuruma bildirirsiniz.

örneğin işçi ayda 4 temizlik işi almışsa; temizlik işçisi 4 gün çalışmış, 4 günlük ssk primini kuruma bildirir, 26 günlük çalışılmayan sigorta gününü de EK-10 ile birlikte kuruma bildirirsiniz.

Aynı ayda işçi giriş-çıkışı yapmak yerine bir kez girişini yapın. Çalışmadığı günleride dediğim gibi bildirirsiniz.

Ynt: Temizlik firmalarında işçi çalıştırma

Sayın İrem'e katılıyorum. Bir ekleme yapayım. Haftalık çalışma gününü tamamlayan işçiye çalışmasa bile hafta sonu iznini mutlaka verin. Yani ayda 6 gün çalışanı 7 gün 12 gün çalışan olursa 14 gün olarak bildirin. Çünkü son zamanlarda yargıtayın içtihatları hep bu yönde. Puantaj mutlaka doldurun. Mümkünse sözleşmeyi noterden yapın.

Ynt: Temizlik firmalarında işçi çalıştırma

önerdiğiniz yöntem çağrı üzerine çalışmadır. ancak bu sistemde haftalık en az 20 saatlik ücretini ödemeniz gerekir. benzer olaylarda sgk müfettişleri ceza kesmişlerdi.