Temizlik firmalarında işçi çalıştırma

Üyelik
1 Mar 2011
Mesajlar
1
temizlik firmasıyım.bir binanın 1 günlük temizleme işini alıyorum.sadece 1 günlük işçi çalıstırıyorum.aynı gün işe giriş ve çıkış yapıyorum.tekrar iş olursa bu kişileri (eğer gelirlerse) aynı şekilde çalıştırıyorum.ayda 2 yada 3 iş alıyorum.nasıl bir iş sözleşmesi yapmalıyım.sgk da işçi giriş ve çıkışlarını yapmak hatta aynı ayda 2 kere giriş-çıkış yapmak zaman alıyor.primleri düzenlerkende aynı kişiyi o ayın bildirgesinde 2 kere gösteriyorum.nasıl bir yol izlemeliyim
 
İ

İrem35

Ziyaretçi
Ynt: temizlik firmalarında işçi çalıştırma

işçilerle kısmi istihdam iş sözleşmesi düzenleyebilirsiniz. Yalnız süreyi belirlemeyin. Her ay sonunda ne kadar sürede işbaşı yapmışsa sözleşmede bunu belirtin, karşılıklı imzalayın

işçiyi örneğin ayda 3 kez temizlik işini vermişseniz; bir kez işe giriş yapın, daha sonraki işler için işe giriş-çıkış yapmayın. Onun yerine sigortalılığı devam edip, kaç gün temizlik işi yapmışsa onun primi yatırın, kalan günleride EK-10 ile birlikte eksik gün yapıp ekinede kısmi istihdam sözleşmesini ekleyip kuruma bildirirsiniz.

örneğin işçi ayda 4 temizlik işi almışsa; temizlik işçisi 4 gün çalışmış, 4 günlük ssk primini kuruma bildirir, 26 günlük çalışılmayan sigorta gününü de EK-10 ile birlikte kuruma bildirirsiniz.

Aynı ayda işçi giriş-çıkışı yapmak yerine bir kez girişini yapın. Çalışmadığı günleride dediğim gibi bildirirsiniz.
 
Üyelik
10 Mar 2008
Mesajlar
225
Konum
Kayseri
Ynt: Temizlik firmalarında işçi çalıştırma

Sayın İrem'e katılıyorum. Bir ekleme yapayım. Haftalık çalışma gününü tamamlayan işçiye çalışmasa bile hafta sonu iznini mutlaka verin. Yani ayda 6 gün çalışanı 7 gün 12 gün çalışan olursa 14 gün olarak bildirin. Çünkü son zamanlarda yargıtayın içtihatları hep bu yönde. Puantaj mutlaka doldurun. Mümkünse sözleşmeyi noterden yapın.
 
Üyelik
28 Tem 2008
Mesajlar
37
Ynt: Temizlik firmalarında işçi çalıştırma

önerdiğiniz yöntem çağrı üzerine çalışmadır. ancak bu sistemde haftalık en az 20 saatlik ücretini ödemeniz gerekir. benzer olaylarda sgk müfettişleri ceza kesmişlerdi.
 
Üst