Temizlik Malzemesi Kaydı Nasıl Olursa Daha Doğru Olur ?

herkese merhaba bilanço sınıfı bir işletmeye ait 3500 lira tutarında bir muhtelif temizlik malzemesi faturası var.üstadlar sizce bu faturayı
150 ilk madde malzeme atarak mı yoksa 770 temizlik giderlerine atarak mı daha dogru kaydetmiş oluruz

Merhaba,

Eğer firma temizlik işi ile uğraşıyor ise (hizmet veya mal ticareti) 15 li hesap grubunu kullanabilirsin ancak firmanın ana faaliyet konusu farklı ise 180 hesabı kullanman doğru olur. Kullanıldıkça bu hesaptan düşerek 770 hesaba aktarabilirsin. Bu aynı şekilde kırtasiye malzemeleri için de geçerlidir.

Ancak burada önemli olan bu kalemin firma için büyüklüğü. Muhasebe ve denetimde genel kural yapılan takip / detaylandırma için katlanılacak maliyetin bu işin takibinden sağlanacak faydadan büyük olmaması gerekir. Firmanın iç kontrol sistemi düzgün ise, gider/alım olağan ise bu gibi durumlarda direk 770 hesaba atabilirsin. (10m2 ofise 3500 TL çok fazla ama çok büyük bir deponun birkaç aylık temizlik masrafı olabilir).

Çok gerekli ise direk 770 hesaba atıp geçici vergi dönemlerinde elde kalan malzemenin yaklaşık ederini hesaplayıp (son faturadan) bu kadarlık tutarı 180 e geri alabilirsin. Ama bu mantıkla arabanın deposuna aldığın benzinin kalan kısmını da 180 hesaba alman gerekir. Sonuçta depoya koydun ama kullanmadın, veya kırtasiye harcamalarında kalem / defter takip etmen gerekir veya kullanılmayan A4 leri vs.

Astarı maliyetini geçiyor ise, yapılan iş için olağan ve rutin bir harcama ise direk gidere atabilirsin.

cevap için çok teşekkür ederim,bilgilendirici bir yazı olmuş:)firma temizlik firması degil, birkaç ayda bir temizlik malzemesi alıyor, yani rutin bir harcama diyebiliriz, aldıgı tutarda bina büyüklüğüne göre olağan. bu durumda 770 hesabını kullansam daha doğru olur.cevap için tekrardan teşekkür ederim:)

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Sayin formdaşlarim
Butun goruşleriniz dogru ozellikle Sayin hala stajyer'in dedigi gibi bu kalemin firma için buyuklugu;
Dolasiyla bu tip masraf kalemlerinin firmalar için buyuklugu onem arz ettiginden 15 grup altinda 150 hesapta takip edilmesi ve kullanildikca gider yapilmasi en dogru olanidir.
Sayin hala strajyer guzel açıklama yaptigindan ben delay yapmadim. Sadece kuçuk bir ilave yapayim dedim

Sayin formdaşlarim
Butun goruşleriniz dogru ozellikle Sayin hala stajyer'in dedigi gibi bu kalemin firma için buyuklugu;
Dolasiyla bu tip masraf kalemlerinin firmalar için buyuklugu onem arz ettiginden 15 grup altinda 150 hesapta takip edilmesi ve kullanildikca gider yapilmasi en dogru olanidir.
Sayin hala strajyer guzel açıklama yaptigindan ben delay yapmadim. Sadece kuçuk bir ilave yapayim dedim
ferhat bey burda bir yanlış anlaşılma mı var. bende yeni stajyerim forumu okuyarak birşeyler öğrenmeye çalışıyorum benim anlamadığım bişey mi var acaba yoksa 150 ye atılması mı mantıklı olan ?

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
ferhat bey burda bir yanlış anlaşılma mı var. bende yeni stajyerim forumu okuyarak birşeyler öğrenmeye çalışıyorum benim anlamadığım bişey mi var acaba yoksa 150 ye atılması mı mantıklı olan ?
Gec cevap icin gercekten ozur dilerim. Sayin canakkale17 buyuk montanli alimlarda 150 hesap kullanilmasi uygundur. Alinan buyuk montanli tutarlar tek kalemde gider olmaz.
Basit ornekle kagit ucuzladiginda 500 koli kagit aldiginda bu gider olmaz. 150 hesaba atilir (kdv'si indirim yapilir) gider yapildikca giderlestirilir.
Ozellikle insaat firmalarinda da boyledir