fonradar

Temmuz 2009 Mali Tablolar Analizi

Ynt: temmuz 2009 mali tablolar analizi

Oran analizi, Dikey analiz (Gelir Tablosundan gelmesi muhtemel) geçen sınavda tanım sorusu yoktu belki 1 tanede tanım sorusu gelebilir

Ynt: Temmuz 2009 Mali Tablolar Analizi

ardadonmez ' Alıntı:
analiz kolay en basit ders

en mart da 7 de 6 yaptım , analızden kaldm :( , ılk gırısımdı. trend sorusunu gorunce idrak edemedım bı sure. 25 'e itiraz ettim bi de utanmadan :)

Bu gün sadece analizden girdim. Hayatımda gördüğüm en berbat en acımasız sorulardı bana göre...

siyahbeyaz_16 ' Alıntı:
Çok mu zordu sorular merak ettim.

Soru 1." Bir işletmenin aşırı çalışma sermayesine sahip olması sakıncalıdır" tümcesini yorumlayınız. Yorumlarınızı aşırı çalışma sermayesini yaratan nedenleri belirterek destekleyiniz.(30 Puan)

Soru 2. Nakit Akım Tablosu hazırlamak için hangi nitelikte hangi finansal tablolara ve hangi bilgiye gereksinim duyulur. Sıralayınız.(20 Puan)

Soru 3.
a. Bilanço hesap sınıflarını tek düzen muh. sis.deki isimleri ile belirterek sıralayınız.(5 Puan)
b. 2006-2007ve2008 bilanço gelir tablosu verilen işletmenin yıllar itibariyle Net Çalışma Sermayesini Karşılaştırmalı Analiz Tekniğini uygulayarak yorumlayınız. (15 Puan)
c. Aynı tablodaki verilere göre 2007 ve 2008 Ticari Borçları Ödeme süresi kaç gündür hesaplayınız. (15 Puan)
2008 Bilançosunu dikey yüzde yöntemi ve sadece hesap sınıfları toplam verileri ile sınırlı kalarak Yüze İndirgenmiş hali ile düzenleyiniz (15 Puan)

Ticari borçları ödeme süresi

Ticari borçlar X 360 / Kredili alımlar veya satışların maliyeti

Biçiminde hesaplanır.mış...

2007 İçin: 4.861*360/27.634=63.33

2008 İçin: 5.271*360/31.221=60.79

siyahbeyaz_16 ' Alıntı:
abi bunlar şaşırmış

Bence de şaşırmışlar. 1. Soru finansal yönetim dersinde geçiyor. Finansal Yönetim de YMM'lerin sınav konularından... Bu sınava itiraz etmek lazım :(

aturkan ' Alıntı:
siyahbeyaz_16 ' Alıntı:
abi bunlar şaşırmış

Bence de şaşırmışlar. 1. Soru finansal yönetim dersinde geçiyor. Finansal Yönetim de YMM'lerin sınav konularından... Bu sınava itiraz etmek lazım :(

Daha SMMM olamadık ki bize YMM sorusu soruyorlar. Hukuk sınavı da zorlamıştı beni ama analiz tam bir fiyasko oldu...

aturkan ' Alıntı:
siyahbeyaz_16 ' Alıntı:
Çok mu zordu sorular merak ettim.

Soru 1." Bir işletmenin aşırı çalışma sermayesine sahip olması sakıncalıdır" tümcesini yorumlayınız. Yorumlarınızı aşırı çalışma sermayesini yaratan nedenleri belirterek destekleyiniz.(30 Puan)

Soru 2. Nakit Akım Tablosu hazırlamak için hangi nitelikte hangi finansal tablolara ve hangi bilgiye gereksinim duyulur. Sıralayınız.(20 Puan)

Soru 3.
a. Bilanço hesap sınıflarını tek düzen muh. sis.deki isimleri ile belirterek sıralayınız.(5 Puan)
b. 2006-2007ve2008 bilanço gelir tablosu verilen işletmenin yıllar itibariyle Net Çalışma Sermayesini Karşılaştırmalı Analiz Tekniğini uygulayarak yorumlayınız. (15 Puan)
c. Aynı tablodaki verilere göre 2007 ve 2008 Ticari Borçları Ödeme süresi kaç gündür hesaplayınız. (15 Puan)
2008 Bilançosunu dikey yüzde yöntemi ve sadece hesap sınıfları toplam verileri ile sınırlı kalarak Yüze İndirgenmiş hali ile düzenleyiniz (15 Puan)

Aşırı Çalışma Sermayesi
Çalışma sermayesinin gereğinden fazla olması
Normal seviyeden fazla işletme sermayesine sahip olmanın belirtilerinden bazıları şunlardır:
* Dönen varlık unsurlarının gereğinden fazla olması
* Kısa vadeli borçların hiç olmaması ya da çok düşük olması
* Stok seviyesinin ihtiyaç duyulan miktarının üzerinde bulunması
* Müşterilere tanınan kredilerin artması,özellikle vadelerinin uzaması
* İşletmede paraya dönüştürülen varlıklara( menkul Kıymetler ) yatırımın arttırılması

ticari borç ödeme süresi net satışlar/ticari borçlar, olacakmış. daha sonra 360/ çıkan sonuç. 2007 yılı 51 gün 2008 yılı 49 gün sanırım

dön v
duran varlık
aktif toplamı 100 aldım
kvyk
uvyk
öz kaynak
pasif toplamı 100 aldım

aktife ve pasife göre oranlayıp 100 ile çarptım. doğrumudur acaba.

se.gi ' Alıntı:
3.sorunun 3.maddesini nasıl cevapladınız arkadaşlar??

umarım öyledir ya tek dersim kaldı kesin geçerim dediğim sınav. ama şu anda çok kritik bi durumda.hiç tahmin edilemeyen sorular geldi.allah yardımcımız olsun artık

oh ne güzel tek dersin kalmış.benim daha çok ötesi bişey:D ben sadece denetimle finansaldan girdim bu sefer...finansalı yaparım dedim kesin .bilmiorum ya nie böle oldu .çok zordu sorular

umarım biri çıkıp yanlış demez. :) doğrudur inşallah. 15 puandı bu
15 puanlık diğer şık ticari borç devir hızını net satış/ort.borç yaptım ama bence yanlış sınavda da formulu hatırlayamadığım için tek yol onu yapmak kaldı. belki yanlış hatırlıyorum diye. doğruysa 15 de o
2007 2008 net çalışma sermayesinide yaptım ama rakamları doğrumu bilmiyorum. birazda 1.dorudan verirlermiki acaba. 50 olsun benim olsun. ama kalırsamda üzülmüycem çünkü çalışmadım. işyerinden okuldan staj başlatmadan kaldığı kadar.