fonradar

Temmuz 2009 Maliyet Cevap Anketi

cevabı kaç buldunuz

• 1. Top.Mal. 645 BR.Mal. 32,25

Kullanılan: 0 0.0%
  • 1- Top.mal. 620 BR.Mal. 31

• 2. P-40.000 I-32000

• 2. A TOP. 500000 B TOP. 40000

• Diğer sonuçlar

• Kullanılan toplam oy
    0
Ynt: temmuz 2009 maliyet cevap anketi

ben farklı buldum ama sana katılıyorum.

2. soruda p'yi 40.000 buldum ama Isıtmanın formülünde I=30.000 + 5/100 (P) yazacağıma 5/120 yaptığım için 32.000 yerine 31.666 rakamını buldum. Bu hata yüzünden de doğal olarak 2. dağıtım toplamlarım 500.000 ve 400.000 değil, bunlara yakın farklı rakamlar buldum.

1. soruda ise 2 hata yaptım. kapasite kullanım oranı ile sabit güg'ü çarpacağıma değişken güg'ü çarptım ve ayrıca direkt işçilik'in de değişken maliyetini kapasite kullanım oranı ile (%80) çarptım. Bu hatadan dolayı tüm diğer istenilenleri mantıksal olarak doğru yapmama rağmen rakamlar farklı/hatalı çıkmış oldu.

tüm diğer istenilenleri mantıksal olarak doğru yaptım derken şunu kastediyorum:

- brüt satış karını bulurken, bulduğum satışların maliyetini, toplam satış tutarı olan 600.000'den çıkardım. ama satışların maliyeti ilk başta yaptığım hatadan dolayı farklı çıkınca brüt satış karı da farklı çıktı doğal olarak.

- yine kapasite sapmasının doğru mantıkla çözdüm. yani 300.000'lik yıllık kapasiteyi 12'ye böldüm, fiili kapasite arasındaki farkı doğru buldum ama ilk baştaki hatadan dolayı birim maliyetim farklı olduğundan bu da rakamsal olarak farklı çıktı.

- dönem sonu mamul tutarında ise yine 20.000 adet mamülün 15.000'inin satıldığını ve dönem sonunda elimizde 5.000 adet mal kaldığını doğru mantıkla hesapladım ama ilk baştaki o "kafamı duvarlara vurduracak" talihsiz hata yüzünden yine o birim maliyeti 5.000 adet ile çarptığımdan sonucu farklı bulmuş oldum.

yani çok merak ediyorum, her istenileni "mantık" olarak doğru yaptığımı göstermeme rağmen, sırf baştaki o hatadan dolayı kaç puanımı silecekler...

2. sorunun a şıkkı tamamen doğru... 50 puan bana yetiyor.. sizce bu kağıt 50 alır mı?

1.soruda yıllık üzerinden gitmişim , 12 ye bölmedim , diğer işlemlerim doğru kaç verir sizce?

gezgin-smmm ' Alıntı:
1.soruda yıllık üzerinden gitmişim , 12 ye bölmedim , diğer işlemlerim doğru kaç verir sizce?

Bende o koskoca yıllık kelimesini heyecandan görmedim. Ve defalarca neden 0,066 gibi bir rakam çıkar diye yaklaşık 10 kez hesap makinasının ayarlarını kurcalayarak bölme işlemi yaptım ama kör olmasın işte insan. Herşey doğru ama o Yıllık yaktı bizi. 2. soru da doğru 40.000 ve 32.000 ama en sonda yardımcılara sıfır yazacağıma gittim kendi rakamlarını yazdım ondan bişey kırcaklarını da sanmıyorum. Ben tüm bunlara rağmen 65 ile geçerim diyorum. Geçmem lazım :'(

Ynt: Temmuz 2009 Maliyet Cevap Anketi

kerem81 senle cevap kagıdımız aynı :)

bakalım kaç alacaz ikimizde?

2.soruda 32 bin i 2000 i yardımcı ya aitti esaslara dagıtırken 2000 görmemem lazımdı heycandan soruda bi hata oldugunu düşündüm ve 900.000 ve 902.000 sonuclarına ulastım

denklem sonucum falan dogru ama tablo ve dagıtımda yardımcı yı katmamayı unutmusum

inş 60 falan alırız

bana 50 yetiyor ama yukardaki hatalardan dolayı alabilir miyim bilmiyorum.

gezgin-smmm ' Alıntı:
kerem81 senle cevap kagıdımız aynı :)

bakalım kaç alacaz ikimizde?

2.soruda 32 bin i 2000 i yardımcı ya aitti esaslara dagıtırken 2000 görmemem lazımdı heycandan soruda bi hata oldugunu düşündüm ve 900.000 ve 902.000 sonuclarına ulastım

denklem sonucum falan dogru ama tablo ve dagıtımda yardımcı yı katmamayı unutmusum

inş 60 falan alırız

arkadaşım zaten 32000 i dağıtacaktık esaslara

ikibin pers.taş.dan geldi sen toplam 32000 i esaslara dağıtıcaktın öyle değil mi
ötekinde 40.000 i dağıtacaktın
2000 i görmezsen sonuca geldiğinde ısıtmada 2000 kalırdı

Benim hatam en altta tabloda toplam alınca kalktım yardımcılara sıfır yazacağıma dağıttığım rakamları yazdım tek suçum bu, herşey doğru

gezgin-smmm ' Alıntı:
the accountant ' Alıntı:
gezgin-smmm ' Alıntı:

bence 30 puan verir..

allah mı söyletti accountant:) , inş. herkes emeğinin karşılığını sonucu yanlış bile bulmus olsa alır ve geçer.

yalnız şunu merak ettim, 300.000'i 12'ye bölmedim diyorsunuz ama bölmüş olmanız lazım, çünkü o zaman toplam maliyeti bulamazdınız? Sanırım sadece "Kapasite Sapmasının Tutarını" bulurken 300.000 / 12 = 25.000 rakamını kullanmadınız, yoksa toplam maliyeti doğru bulduysanız zaten önceden bölmüş olmanız gerek; ki bölmüşsünüzdür zaten.

20.000 e 300.000 ya

20.000/300.000 yaptım buldugum sonucu ;

çeşitli gid+dış.sağ.fay.+amortisman toplamı sonucu ile çarptım , ona

kap.oranında sabit güg dedim

d.i.m.m. (değ.gid.+sabit gid)

d.işç ( değ.gid + sabit gid)

değişken güg

+ kap.oranında sabit güg

= TOPLAM MALİYET dedim

kapasite sapmasına da

toplam maliyet-kap.oranında sabit güg = kap.sapması dedim

bu yanlıs olabilir

toplam mal. / 20.000 = birim maliyet

birim maliyet*dönem sonu stok mik(5000 di) = ....

birim maliyet*satış miktarı(15.000)stmm

satışlar 600.000

satışlar-stmm : brüt satış karı

evet, sizdeki hata da benim hatama benziyor. sonuçta toplam maliyetiniz rakam olarak yanlış olunca diğer tüm istenenler de rakamsal olarak yanlış çıkıyor ama bendeki gibi hesaplama mantığınız doğru. Yani en azından neyi nasıl bulacağınızı kağıdı okuyana göstermiş oluyorsunuz; ki bence iyi bir puan almanız lazım. sizinki tamamen dikkatsizlik. bende de kapasite kullanım oranı doğru ama onu sabit güg yerine değişken güg ile çarptım dikkatsizlikten.

siz kapasite kullanım oranını %6 almış oldunuz, halbuki %80'di. aslında arada rakamsal olarak çok fark görünüyor ama kağıt demin bahsettiğim gözle okunursa iyi puan alır diye umuyorum.

valla dostum şimdi dehanın cevaplarına baktım da

tabloyu yapsaymışım 2.sorum tammış

ben yapmadan elle hesapladım sanki 2000 tl fazla gibi gelmişti o yüzden eşit değil diye de not yazıp bıraktım öyle

yani tablo hariç hesaplamaların hepsi dogru 2.soru da

45 verse , diğerinden de 15 60 alırıım inş ortalama sorunu da var bende

diğer dersler analiz ve hukuk

hukuk 4.soru hariç 4.soruya da bildiklerimi yazdım aktif ve pasif ve aynı neviden iki veya daha fazla şirketin b iaraya gelip farklı nevi den şirket olusturması asliye tic.mahkemesi kararı , bilirkişi raporu , tic.sicil e tescil vs , diğerlerine yazdım temerrüd ve kıdem., dehanın cevaplarına göre kısa yazdıklarım ancak olayın derinini yazmısım yani ,

danıstay sorusu

-ilk derece mahkemesi

-temyiz mercii

-idari mahkemeler arasında anlaşmazlıkları çözüm merci

bunları da acıkladım kısaca.

hukuk 63 maliyet 60 analiz 60

ortalamam 60 yapıyo:p

diger dersler

muhasebe : 50

meslek : 50

vergi : 50

denetim : 51

staj notu : 96

Arkadaşlar merhaba;
hep birlikte kurtulduk bu stresten ben ilk kez girdim tecrübesizim
Maliyette 1.soru da maalesef yıllık kelimesini görmediğim için 12 ye bölmedim gidiş yöntemim dogru ama 12 ye bölmedigim icin rakam yanlıs cıkmış. gidiş hat bire bir doğru.
2.soruda a şıkkını doğru yaptım.b şıkkını karıştırmışım
sizce 50 alabilirmiyim deneyimli arkadaşlar

aynı hata bende de var 1.soruda

2.soruda da b şıkkının tablosu hariç , diğer işlemler doğru.
tabloyu yapmadım.

inşallah geçeriz.

inşallah yalnız garip olan şu :)
finansal muhasebede dönem içi işlemlerimden bikaçtanesi yanlış olduğu halde benim bilançom ve gelir tablom tuttu :D
herhalde geçerim diye düşünüyorum :))
ya inşallah buraları okurlar da puanları kıt vermezler aynı stresi bir daha yaşamak istemiyorummmm

hı bu arada dehanın muhasebe cevaplarıyla karşılaştırdım bilançom ve gelir tablomu tutturdum ama
benim buldugum rakamlar onlarınkıyle aynı deil :D
olsun tutturdum ben ahhaha

sedabaransel ' Alıntı:
Arkadaşlar merhaba;
hep birlikte kurtulduk bu stresten ben ilk kez girdim tecrübesizim
Maliyette 1.soru da maalesef yıllık kelimesini görmediğim için 12 ye bölmedim gidiş yöntemim dogru ama 12 ye bölmedigim icin rakam yanlıs cıkmış. gidiş hat bire bir doğru.
2.soruda a şıkkını doğru yaptım.b şıkkını karıştırmışım
sizce 50 alabilirmiyim deneyimli arkadaşlar

benim durumum da sizinle aynı. 1. soruda benim hatam 12'ye bölmeyi unutmak değil, doğru bulduğum kapasite kullanım oranını sabit güg ile çarpacağıma değişken güg ile çarpmam. gerisi tüm hesaplamalarım doğru olduğu halde bu hatadan dolayı rakamlar farklı çıkıyor. 2. soruda da sadece matematiksel denklemin içindeki 5/100 yerine dalgınlıkla 5/120 yazdım, tek hatam bu. umarım en azından 50 alırız.