Temmuz 2022'de Asgari Ücretin Altında Kalan Diğer Ücretlinin Durumu

merhaba. 6750 tl brüt maaş alan personel 2.vergi dilimine girdiğinden neti asgari ücretin altında kaldı temmuz ayı itibariyle. ama brütü yüksek. sorun olur mu böyle olması.

Merhaba
Ben her yerde yazdığımı yine burada da şahsi düşüncem olarak yazacağım.
Temmuz ayı için herhangi bir nedenle asgari ücretin yani 5.500'ün altına düşenleri(zorunlu kesintiler hariç) brütü yükselterek yine 5.500'e eşitliyorum.Geçen yıl bu farklar ilave agi uygulanarak kapatılıyordu.Bu yıl ise bu farkların nasıl kapanacağı,bu şekliyle mi kalacağı konusunda bir açıklama yok.Büyük ihtimalle bu ay yapılacaktır bu açıklama.Çünkü temmuz ayı için genelde ücretler (ek kazanç olanlar dışında) asgari ücret seviyesinde kaldı.Ancak ağutosta hemen herkeste değişim olacak.Bu nedenle bu ay bir açıklama bekliyorum açıkcası.Açıklama yapılıncaya kadarda hem kurum lehine hemde işçi lehine hareket ederek (yorum yapılacaksada en azından kurum ve işçi lehine yapılmalı kanaatindeyim) gerekirse brütü yükselterek yine asgarinin altına düşmüyorum.Ayrıca böyle yaparak hem işçiye hemde işverene anlatması daha kolay oluyor.
Temmuzu bu şekilde yapıyorum.Ağustos için şimdilik beklemedeyiz.

Resmi gazetede yayımlanan karara göre asgari ücret günlük 215,70 TL dir. (temmuz 2022 kararı) Yani asgari ücret net değil bürüt açıklanmaktadır. Bürüt rakamın altında kalınmağı sürece net ücret vergi vs nedenle 5.500 altına düşebilir ve bürütün yükseltilmesi gerekmez.

Resmi gazetede yayımlanan karara göre asgari ücret günlük 215,70 TL dir. (temmuz 2022 kararı) Yani asgari ücret net değil bürüt açıklanmaktadır. Bürüt rakamın altında kalınmağı sürece net ücret vergi vs nedenle 5.500 altına düşebilir ve bürütün yükseltilmesi gerekmez.
Burada bir mevzuat sorunu olduğu açık.Benim çözüm yolum budur,sizler tabik bu haliyle de bırakabilirsiniz.Yani bir firmada 10 kişiden 2 tanesinde böyle çıkıyor.En azından temmuz ayında.Ama ağustos için bir tebliğ bekliyoruz.

319 seri nolu gelir vergisi genel tebliğ de 5. maddenin 3. örneğinde görüldüğü gibi sene başında (yada ara dönemde) belirlenen asgari ücretin net tutarı kümülatif gelir vergisi matrahı yüzünden belli dönemlerde net tutarda altına düşebilir. Bu yüzden bu konu hakkında şahsen herhangi ek bir tebliğ yayınlanacağını düşünmüyorum.

Açıklamalarla uğraşmamak için en temiz yöntem Tahsin Üstat' ın yaptığı gibi brütü yukarı çekmek yada ücreti net belirlemektir.

Merhaba,
Arkadaşlar personelimizden biri ile yapılan sözleşme net ücret üzerinden. Net Ücret 6.000.-TL.
matrahı ücret gelir vergisi dilimlerine girince %15-20 diliminde net ücreti 5.760.-TL ye düşüyor.
personel bu tutarı kabul etmiyor. 6.000.-TL net anlaşmam var diyor..
Sözleşme net ücret üzerinden olduğu için yasal hakkının olduğunu iddia ediyor.
Bu durumda 6.000.-TL yapmak için brütü ve kesilen verginin düşülmesi sakınca yaratmaz mı?
Ne yapabiliriz

Mevzuya ne açıdan bakıp yorumladığınızı çözemedim ama eğer net ücret üzerinden anlaşmanız varsa personelin maaşı sene boyunca değişmez.

6.000,00 TL net ücret veriyorsanız sene sonunda kadar 6.000,00 alır ne eksik ne fazla, vergi dilimlerinden oluşan gelir vergisi farkını şirket karşılar. Brüt ücret verildiğinde maaşında kesinti olur.

Anlattığınız durumda personel haklı, sözleşmesi 6.000,00 üzerindense 5.760,00 veremezsiniz.

Merhaba,
Arkadaşlar personelimizden biri ile yapılan sözleşme net ücret üzerinden. Net Ücret 6.000.-TL.
matrahı ücret gelir vergisi dilimlerine girince %15-20 diliminde net ücreti 5.760.-TL ye düşüyor.
personel bu tutarı kabul etmiyor. 6.000.-TL net anlaşmam var diyor..
Sözleşme net ücret üzerinden olduğu için yasal hakkının olduğunu iddia ediyor.
Bu durumda 6.000.-TL yapmak için brütü ve kesilen verginin düşülmesi sakınca yaratmaz mı?
Ne yapabiliriz
Merhaba
Sayın K.Ozan'ın yorumu doğrudur.Net ücret üzerinden anlaşma yapılmışsa,vergi dilimini bahane ederek net maaşta azaltma yapılmaması gerekir.Sizin ücretlendirmeniz netten brüte doğru hesaplandığı için net sabit bırakılarak brüt ücret tekrar oluşturulacaktır.Aradaki kesintiler de haliyle şirket tarafından karşılanacaktır.