Temmuz 2022'de Asgari Ücretin Altında Kalan Diğer Ücretlinin Durumu

merhaba. 6750 tl brüt maaş alan personel 2.vergi dilimine girdiğinden neti asgari ücretin altında kaldı temmuz ayı itibariyle. ama brütü yüksek. sorun olur mu böyle olması.

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Merhaba
Ben her yerde yazdığımı yine burada da şahsi düşüncem olarak yazacağım.
Temmuz ayı için herhangi bir nedenle asgari ücretin yani 5.500'ün altına düşenleri(zorunlu kesintiler hariç) brütü yükselterek yine 5.500'e eşitliyorum.Geçen yıl bu farklar ilave agi uygulanarak kapatılıyordu.Bu yıl ise bu farkların nasıl kapanacağı,bu şekliyle mi kalacağı konusunda bir açıklama yok.Büyük ihtimalle bu ay yapılacaktır bu açıklama.Çünkü temmuz ayı için genelde ücretler (ek kazanç olanlar dışında) asgari ücret seviyesinde kaldı.Ancak ağutosta hemen herkeste değişim olacak.Bu nedenle bu ay bir açıklama bekliyorum açıkcası.Açıklama yapılıncaya kadarda hem kurum lehine hemde işçi lehine hareket ederek (yorum yapılacaksada en azından kurum ve işçi lehine yapılmalı kanaatindeyim) gerekirse brütü yükselterek yine asgarinin altına düşmüyorum.Ayrıca böyle yaparak hem işçiye hemde işverene anlatması daha kolay oluyor.
Temmuzu bu şekilde yapıyorum.Ağustos için şimdilik beklemedeyiz.

merkür2

Tanınmış Üye
Resmi gazetede yayımlanan karara göre asgari ücret günlük 215,70 TL dir. (temmuz 2022 kararı) Yani asgari ücret net değil bürüt açıklanmaktadır. Bürüt rakamın altında kalınmağı sürece net ücret vergi vs nedenle 5.500 altına düşebilir ve bürütün yükseltilmesi gerekmez.

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Resmi gazetede yayımlanan karara göre asgari ücret günlük 215,70 TL dir. (temmuz 2022 kararı) Yani asgari ücret net değil bürüt açıklanmaktadır. Bürüt rakamın altında kalınmağı sürece net ücret vergi vs nedenle 5.500 altına düşebilir ve bürütün yükseltilmesi gerekmez.
Burada bir mevzuat sorunu olduğu açık.Benim çözüm yolum budur,sizler tabik bu haliyle de bırakabilirsiniz.Yani bir firmada 10 kişiden 2 tanesinde böyle çıkıyor.En azından temmuz ayında.Ama ağustos için bir tebliğ bekliyoruz.