fonradar

Terkin Edilen Şirketin Kullanılmayan Belgelerin Bildirilmesi.

Arkadaşlar bugun bir firmamda başıma gelen olay şöyle gelişti .
Tasfiyeden terkin olan bir a.ş için boş fatura koçanları , irsaliyeler ve gider pusulalarını alıp vergi dairesi yolunu tuttuk. dosya memuru son faturalara baktı ve 3 şubesi olan ve bu şubeleri 14-15 yıl önce kapanmış firmadan arada bulunan faturalarda son faturaların görüntüsünü talep etti . bende kendisine bu faturaların 14-15 yıl önce kesildiği ve bulunmasının mümkün olmadığını söyledim . memur ısrarla o halde tutanak yapamayacağını söyledi veya gazeteye kayıp ilanı verin onu getirin dedi . ne yapmam daha doğru olur . bu 14-15 yıl önce kesilen faturaları bulmak imkasız gibi . kayıp ilanı versek sorun olur mu ? yardımınızı rica ediyorum .

Sayin applev

Firma tasfiyeden terkin olduysa sizde boş fatura koçanları , irsaliyeler ve gider pusulalarını, ve Kanuni defterler dahil hepsini tasfiye memuruna verin. Tasfiye memuru onlari zaman asimi suresince saklasin.

Aslinda memur yoklama tutanagini mukellefinin talebi ile tutmasi lazim. Soyle ki;

14-15 yil oncesinin evraklari oldugu icin yoklama memuru'' Mukellefin elimde bunlardan baska kullanacagim belge yoktur'' serhini dusmesi gerekirdi, ve yoklamayi tutmasi gerekirdi. Mesela ben Ikitelli Vd. boyle yapmistim.

Memurla gorusup bunu deneyin yapmazsada yukarida dedigim gibi Tasfiye memuruna verin onda kalsin. Bu arada Zaman asimi Vergide takip eden yildan baslamak uzere 5 yil, TTK' ya gore 10 yil. Dolayisiyla toplamda o evraklar 15 yil saklanacak

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ediyorum . Memura bu şekilde söyleyip ısrar ettim ancak tutanak tutmam gazeye ilan verin gelin dedi . İlan versem daha doğru olur mu ? cevabınız için şimdiden teşekkür ederim .