Ters Kayıt ile Fatura İptali

770.-xx
191-xx
320-xx

böyle bir faturayı ters kayıt ile iptal girdiğimizde 191 mi 391 mi kullanılmalı?

Merhaba,

Verdiğiniz yanıt beklentimden çok farklı diye yazıyorum.

Belge düzenlenerek (iade faturası vb) iptal edilse idi 391 hesabın kullanılmasını anlıyorum ancak girilen bir fişin ters kaydı (iptali) yanlış kaydın defter ve raporlardaki etkisini gidermeyi amaçlar diye düşünüyorum, 191 yerine 391 kullanmak hem bu hesapların bakiyelerini suni bir şekilde büyütecek hem de toplam alım ve satış matrahını yanlış beyan etmenize neden olacak.
(Sonuçta vergisel bir etkisi yok, sadece istatistiki işlemler için kullanıyor)

Bunun dışında ERP entegrasyonlarından hatırladığım bu programların da yukarıda bahsettiğim mantık ile kayıt oluşturduğu (ama uzun zaman oldu, yanlış hatırlıyor olabilirim)

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Sayın hala stajyer

O zaman beklentinize göre yazalım.

Birincisi girilen fatura ne olursa olsun ''ters kaydı'' yine bir belgeye dayanması gerekir. Ben sorudan öyle anladığım için yazdım. Yoksa siz herhangi bir faturanın kaydını ters çalıştırarak kayıtlardan belge olmadan çıkaramazsınız. Ancak bazı istinai durumlarda yapabilirsiniz (onun detayınıa girmiyorum. detaylarda boğulmayalım).

Sizin deyiminizle '' 191 yerine 391 kullanmak hem bu hesapların bakiyelerini suni bir şekilde büyütecek hem de toplam alım ve satış matrahını yanlış beyan etmenize neden olacak. ''

Neden hesap bakiyelerini suni şekilde büyütsün, yada şöyle düşünelim iptal işleminde 191 hesabı alacak çalıştırırsanız 191 hesabın borcu ve alacağı suni şekilde büyümeyecek mi? Buradaki asıl amaç 191 ile indirim konusu yaptığınız kdv'yi 391 hesapla (iptal işleminden dolayı ) hazineye intikal ettiriyorsunuz ki doğrusu da budur.

Ayrıca sizin deyiminizle ''hem de toplam alım ve satış matrahını yanlış beyan etmenize neden olacak. '' bu nasıl olacak KDV'nin hemde indirim konusu olan kdv'nin alım ve satış matrahını nasıl etkileyecek. KDV alım, satım işleminin bir unsuru mu ?

Daha açık şekilde izah etmek gerekirse siz 191 hesabı ters kayıt yaparsanız gider kalemi 770 hesabı da ters kayıt yapacaksınız, yani 770 hesap ters kayıt yaparsanız 191 hesabın karşılığı olan 391 hesabı da ''391 İlave KDV'' hesabına yazacaksınız.

Burada alım ve satım hesaplarının nasıl etkilendiğini yazarmısınız ? Size daha çok yardımcı olayım.

Bunun dışında ERP entegrasyonlarında benim yukarıda izah ettiğim şekilde iptal işlemleri olur.

Bilmem yardımcı olabildim mi ?

Sayın hala stajyer

O zaman beklentinize göre yazalım.

Birincisi girilen fatura ne olursa olsun ''ters kaydı'' yine bir belgeye dayanması gerekir. Ben sorudan öyle anladığım için yazdım. Yoksa siz herhangi bir faturanın kaydını ters çalıştırarak kayıtlardan belge olmadan çıkaramazsınız. Ancak bazı istinai durumlarda yapabilirsiniz (onun detayınıa girmiyorum. detaylarda boğulmayalım).

Sizin deyiminizle '' 191 yerine 391 kullanmak hem bu hesapların bakiyelerini suni bir şekilde büyütecek hem de toplam alım ve satış matrahını yanlış beyan etmenize neden olacak. ''

Neden hesap bakiyelerini suni şekilde büyütsün, yada şöyle düşünelim iptal işleminde 191 hesabı alacak çalıştırırsanız 191 hesabın borcu ve alacağı suni şekilde büyümeyecek mi? Buradaki asıl amaç 191 ile indirim konusu yaptığınız kdv'yi 391 hesapla (iptal işleminden dolayı ) hazineye intikal ettiriyorsunuz ki doğrusu da budur.

Ayrıca sizin deyiminizle ''hem de toplam alım ve satış matrahını yanlış beyan etmenize neden olacak. '' bu nasıl olacak KDV'nin hemde indirim konusu olan kdv'nin alım ve satış matrahını nasıl etkileyecek. KDV alım, satım işleminin bir unsuru mu ?

Daha açık şekilde izah etmek gerekirse siz 191 hesabı ters kayıt yaparsanız gider kalemi 770 hesabı da ters kayıt yapacaksınız, yani 770 hesap ters kayıt yaparsanız 191 hesabın karşılığı olan 391 hesabı da ''391 İlave KDV'' hesabına yazacaksınız.

Burada alım ve satım hesaplarının nasıl etkilendiğini yazarmısınız ? Size daha çok yardımcı olayım.

Bunun dışında ERP entegrasyonlarında benim yukarıda izah ettiğim şekilde iptal işlemleri olur.

Bilmem yardımcı olabildim mi ?
Merhaba,

Öncelikle ters kayıt işlemi;

A) hatalı kayıt dolayısı ile yapılıyor ise faturayı ters kayıt ile iptal edip tekrar doğrusunu giriyor olmanız gerekir. Burada belge olarak kaydın yanlış olduğunu destekleyen yazı/hesaplama/vb kullanabilirsiniz.

B) belgenin veya faturanın hatalı olmasından kaynaklanıyor ise o zaman iade işlemi için bir belge düzenleyip kaydını da ona göre oluşturmanız gerekir.

B durumu için zaten ben de sizin yazdıklarınız ile aynı görüşteyim.

A durumu için ise bu işlemin özeti yanlış kaydın etkilerini (her türlü) ortadan kaldırmak olması gerekir.

Yanlış girilen bir fiş için atılan ters kayıtta farklı hesap kullanıldığınızda;

- hem dönen varlıklar hem de kısa vadeli yabancı kaynaklar bakiyesi etkilenecektir. KDV tahakkukunu yaptığınızda bu etki sıfırlanacaktır. Yine de KDV tahakkuku yapılana kadar etkileri devam edecektir.
- 391 hesap sizinde belirttiğiniz gib alımların iptali ve iadesi için kullanılır. A durumu için bir alımın iptali söz konusu değil. Yanlış girilen bir kaydın düzeltmesi var. (Reel olarak bir alımı kısmi veya tamamen iptal/iade etmiyor)
- Analiz oranlarını etkiler ancak bunlar zaten ay sonu kayıtlar bitince yapılır, KDV tahakkuku zaten o zamana kadar yapılmış olur.
- iç denetim sırasında daha çok göze batıp sorgulanacaktır (kayıt ile iptali farklı hesaplarda olduğu için). İptal sonrası doğru kayıt da yapıldı ise 191 hesapta mükerrer gibi gözükür. (carinin içine girildiğinde iptali anlaşılır)
- Yanlış hatırlamıyorsam KDV beyannamelerinde matrah kısmını sistem otomatik hesaplıyor sizin girdiğiniz KDV tutarlarına göre. Bu veriler daha sonra istatistiki analizler için kullanılıyor. Bunları şişirir (Netlenmiş kısmı hariç).
- Uzun zaman oldu ancak Sap, Oracle, ve MS Navision / Axapta kullandım ve kimilerinin kurulumlarında bulundum, böyle bir fiş için atılan iptal kayıtta 191 yerine 391 kullanıyor olsalar hatırlayıp sorgulardım diye düşünüyorum (Ama üzerinden uzun zaman geçti, hafızam beni yanıltıyor olabilir)

Yine de vakit ayırıp yazdığınız için teşekkür ederim.