fonradar

Teşvik Hesaplama

neslisah

Katkı Sunan Üye
merhaba... işyerinde 2014 mayısdan beridir 6111 teşvikli devam eden işçiye ek olarak kasım ayındna normal teşviksiz işçi alındı...bu alınan işçi 02/02/2015 de çıktı ve 23/02/215 de teşvik şartlaına uygun bir işçi alındı..fakat bu alınan kişi için teşvik olacak mı netleşemedim.

ağustos : 1 kişi
eylül : 1 kişi
ekim : 1 kişi
kasım : 2 kişi
aralık : 2 kişi
ocak/2015:2 kişi

ortalama 9:6 = 1,50 2 kişi oluyor..2 kişi çalışıyor olması durumunda mı bu son giren işçiyi 3 kişi olarak teşvkli yapabilirim.. yoksa bu kişi 2.kişi olarak teşvikli mi olur.

Son 6 aylık ortalamanız 2 olduğundan dolayı 3. kişi teşvikten yararlanabilir. Yani yeni giren kişi eğer 3. kişi ise yararlanır ancak 2. kişi ise yararlanamaz.

sayın Rietveld cevabınız için teşekkür ederim......yeni giren kişi şubat ayında girdiği için şubatta 3.kişi oluyor fakat önceki işçi de şubatta çıkıyor...şubat aylık bildirgesinde 3 kişi görünecek mart ayında 2 kişi olarak devam edecek...bu duruma göre yorum yapabilirmisiniz.

Şubat'ta yararlanır 3. kişi olduğundan dolayı ancak Mart ayında çalışan sayısı 2'ye düştüğü için yararlanamaz teşvikten Mart'tan itibaren. Eğer önümüzdeki aylarda tekrar 3 kişiye çıkarsa çalışan sayısı o zaman tekrar yararlanmaya başlayabilir.

bu teşvikten şahıs şirketi(işletme defteri) yararlanabilir mi?
firma sahibi bağkur lu,
ilk kez sigortalı çalıştırılacak ve parttime sigortalı olarak çalışacak

işverenin dosyası ilk kez açılacağı için ortalama hesap yapılmıyor
işverenin borcu olmadığı için şartı taşıyor
çalışacak kişinin son altı ayda sgk ya kaydı yoksa teşvikten yararlanılabiliyor
yaş sınırlarına, mesleki eğitim durumuna göre de teşvik süreleri değişiyor değil mi?

sgk işveren teşvikinden faydalanmak istediğimizde yukarıdaki şartlar oluşmuş ise faydalanabiliyoruz diye yorumluyorum doğrumudur? çok teşekkürler

Evet işletme defteri için bir ayrım yok yararlanabilir. Dediğiniz gibi geriye dönük 6 ayda çalışma olmadığı için işe yeni giren her işçi ortalama dışındaki diğer şartları sağlıyorsa teşvikten yararlanabilir.

merhaba...benim alo 170 ile netleşemediğim bir konu var...işyerimde 2 kişi çalışmakta buna ek olarak 1 teşvikli çalışanm var.ancak normal çalışanlarımdan biri şubat ayı başında işten çıktı ben mart ayı içerisinde giriş yaparsam teşviğim yanar mı? 170 şubat ayı sonuna kadar çıkardığının yerine yenisini alman gerekiyor diyor.ama şubat bildirgemde çalışan 2 kişi yazacak martta yeni birini giriş yaparsam martta da 2 kişi yazacak burda şubat sonuna kadar mantığını anlayamadım yardımcı olursanız sevinirim...

merhaba...benim alo 170 ile netleşemediğim bir konu var...işyerimde 2 kişi çalışmakta buna ek olarak 1 teşvikli çalışanm var.ancak normal çalışanlarımdan biri şubat ayı başında işten çıktı ben mart ayı içerisinde giriş yaparsam teşviğim yanar mı? 170 şubat ayı sonuna kadar çıkardığının yerine yenisini alman gerekiyor diyor.ama şubat bildirgemde çalışan 2 kişi yazacak martta yeni birini giriş yaparsam martta da 2 kişi yazacak burda şubat sonuna kadar mantığını anlayamadım yardımcı olursanız sevinirim...

Anladığım kadarıyla 3. kişi teşvikten yararlanan kişi. Yani sizin aylık bildirgelerdeki çalışan sayınız 3'ün altına düşmemeli. 2 kişi normal 3. kişi teşvikten yararlanıyor. Eğer işten çıkan kişi 31 ocak ve öncesinde işten çıktıysa şubat bildirgesinde çalışan sayınız 2 kişi gözükür. 3. kişi şartı sağlanmadığı için teşvikten yararlanamazsınız. Şubat ayında 1 kişi daha almalısınızki şubat ayı bildirgesinde çalışan sayınız 3 kişi olsun. Hiçbir ayda hizmet listesindeki çalışan kişi 3 kişinin altına düşmemeliki teşvikten yararlanın.

İşten çıkan kişinin tam olarak çıkış tarihi nedir ? Tarih önemli.