TEŞVİK YASASINDAKİ DEĞİŞİKLİKLER HK.

forum sayfasının hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ederim.
arkadaşlar sorum şu : 06.06.2004 tarihinde gelir vergisi mükellefi oldum.
perakende mal alım-satım işi ile faaliyet göstermekteyim. 01.04.2005 tarihine kadar işyerimde kendim bilfiil işçisiz çalıştım. 01.04.2005 tarihi itibarıyla 1 işçi çalıştırmaya başladım. SSK'na 2005/4.ayın hizmet belgesini 5084 sayılı yasadan yararlanarak indirimli verdim. Acaba yasadan yararlanarak bu şekilde devam edebilirmiyim yoksa 4.aya ek bildirge verip yasadan yararlanmadan mı devam etmem gerekir. (5350 deki değişikliklere göre) cevaplar için şimdiden teşekkürler.

01.04.2005 tarihinden sonra açılan işyerleri ile bu tarihten sonra tescil edilen işyerleri 5350 sayılı yasaya tabidir. SSK ya dilekçe ile başvurup 5084 ten dolayı verdiğiniz bildirgenin farkını yatırmanız gerekiyor. (SSk İşveren Hissesini )
5350 sayılı kanuna göre aylık bildirgenizi vermeniz gerekiyor.

sayın rıza bey ; cevabınız için teşekkürler ancak tebliğde "01.04.2005 tarihinden itibaren yeni işe başlayan " ibaresinde yeni işe başlamaktan kasıt yine tebliğin 2.1. bendinde "yeni işe başlamaktan maksat gelir veya kurumlar vergisi açısından ilk kez mükellefiyet tesisi veya kapsama dahil illerde yeni bir işyerinin kurulmasıdır" denilmektedir. Yeni işyeri tescilinden bahsetmediğinden dolayı vergi mükellefiiyetinin başlaması olarak dikkate almamız gerektiği kanısındayım.

samimi' Alıntı:
sayın rıza bey ; cevabınız için teşekkürler ancak tebliğde "01.04.2005 tarihinden itibaren yeni işe başlayan " ibaresinde yeni işe başlamaktan kasıt yine tebliğin 2.1. bendinde "yeni işe başlamaktan maksat gelir veya kurumlar vergisi açısından ilk kez mükellefiyet tesisi veya kapsama dahil illerde yeni bir işyerinin kurulmasıdır" denilmektedir. Yeni işyeri tescilinden bahsetmediğinden dolayı vergi mükellefiiyetinin başlaması olarak dikkate almamız gerektiği kanısındayım.

5350 SAYILI KANUNUN ALT KISMINDA GEÇİCİ MADDE VAR ESKİ KANNDAN MÜKELLEFLER İSTERLERSE YARARLANMAYA DEVAM EDECEKLER DİYOR