Teşvikli Fatura Hk.

Üyelik
17 Ağu 2012
Mesajlar
106
Konum
konya
İyi çalışmalar arkadaşlar,üstadlar,

Bizim bir firma var ihracaat yapan şimdi bu firma yurtiçinde yatırım teşvik belgeli bir firmaya fatura kesti dolayısıyla kdv den istisna şimdi bu kdv yi vergi dairesinden iade isteyecekmiyiz eğer yurtdışı satışı gibi iade talep edeceksek nasıl olacak?? birde bunu muhsebeleştirirken ne yapmamız gerekiyor? yardımcı olursanız sevinirim.cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.herkese iyi çalışmalar......
 
Üyelik
28 May 2014
Mesajlar
1,015
Konum
istanbul
Merhaba, Sorunuzun cevabı 1 Numara Kdv genel Tebliğinde net olarak yer almaktadır. Tebliği aynen kopyalıyorum.

5.7. İade
Yatırım teşvik belgesi kapsamındaki makine ve teçhizat teslimlerinden kaynaklanan iade taleplerinde aşağıdaki belgeler aranır:
- Standart iade talep dilekçesi
- İstisnanın beyan edildiği döneme ilişkin indirilecek KDV listesi
- İade hakkı doğuran işleme ait yüklenilen KDV listesi
- İadesi talep edilen KDV hesaplama tablosu
- Satış faturaları listesi
- Makine ve teçhizat istisnası bildirim formu
-Alıcının KDV istisnasından yararlanma hakkı bulunduğunu gösterir istisna belgesinin onaylı örneği
- Yatırım teşvik belgesi ile eki global listenin onaylı örneği

5.7.1. Mahsuben İade
Mükelleflerin bu işlemden kaynaklanan mahsuben iade talepleri, yukarıdaki belgelerin ibraz edilmiş olması halinde miktarına bakılmaksızın vergi inceleme raporu, YMM raporu ve teminat aranmadan yerine getirilir.

5.7.2. Nakden İade
Mükelleflerin bu işlemden kaynaklanan ve 5.000 TL’yi aşmayan nakden iade talepleri vergi inceleme raporu, YMM raporu ve teminat aranmadan yerine getirilir. İade talebinin 5.000 TL’yi aşması halinde aşan kısmın iadesi,vergi inceleme raporu veya YMM raporuna göre yerine getirilir. Teminat verilmesi halinde mükellefin iade talebi yerine getirilir ve teminat, vergi inceleme raporu veya YMM raporu sonucuna göre çözülür.
 
Üst