fonradar

Teşviksiz Sehven Tahakkuku Onayladım

yken

Katkı Sunan Üye
Yanlışlıkla hazine indirimi olmaksızın Şubat ayı tahakkukunu onayladım.
Halen vakti var. Personel primlerinde değişiklik olmayacak. Taşeron borcu var, onu ödemesini bekliyoruz. Borç kapatıldıktan sonra
aynı bilgilerle ama sadece bu sefer HAZİNE İNDİRİMİ dahil olarak tahakkuk yapabilmek için sırayla ne yapılması gerekiyor?
Sırasıyla anlatabilirmisiniz?

onayladığın tahakkuku süresi geçmeden(23.03.2016 önce) iptal edilecek sonrada borcu yoksada 5510 teşvikinden tekrardan hizmet bildirimi hazırlanıp gönderilecektir.

Aylık Prim ve Hizmet Belgesi Giriş (İptal) burasını tıklayınca çıkan sayfada İPTAL İŞLEMİ İptali verilecek sigortalıları seçmek için tıklayın diyor. Benim personelde yapacağım bir değişiklik yok. Buna rağmen tek tek personeli mi iptal etmek gerekiyor? Tahakkukun tamamı iptal edilemiyor mu?

O ekranda tüm personeli seçin sonra iptal onay ekranına geçerek iptal edin. Tüm personeli seçtiğinizde tahakkukun tamamı iptal olmuş oluyor zaten. Tek tek yapmanıza gerek yok.

5510 anladım ben taşeron borcu var demiş çünkü ama eğer hazine yardımıysa iptal etmesine gerek yok tabi.

5510 Hazine indirimi. Normalde taşeron borcu varken xml aktif bile olmuyor, ödediler bilgisi geldi, denedim. XML kabul etti. Heyecanla onayladım, baktım ki onaylandı ama 5510 sayılı kanundan doğan indirim yok. Vakit var haliyle iptal edilecek ve borç kalmayınca indirim aktif olacak ama tahakkuk iptal konuları biraz karışık, ek var, asıl var, ilave var, iptal var. Sonra sanırım tahakkuku iptal edemiyoruz ama tek tek kişileri iptal edebiliyoruz falan. İnternette de SGK sayfasında da doğru dürüst açıklayıcı bir bilgi yok. Bu yüzden bu konuda tecrübeli olanlara danışayım dedim.

Yine de benim tahmin ettiğim, tek tek kişileri iptal edince hepsi iptal edilmiş olacak. Sonra XML'de E harfini yazacağız tekrar yükleyeceğiz. Damga vergisi cezası gelecek ama tahakkuk olacak gibime geliyor, deneye yanıla bulacağız.

Aylık prim ve hizmet belgesi iptal ekranına giderek listede çıkan tüm çalışanları seçecek ve iptal edeceksiniz.

Daha sonra aynı kişileri 5510 seçerek "ek" bildirge vereceksiniz. Olay bu kadar.

Sadece ekstra bir damga vergisi çıkacak.

Ek değil asıl bildirge verilir. Çünkü sgk her kanun nosu için asıl/ek durumunu ayrı ayrı değerlendiriyor. Birde ilk bildirgeyi iptal etseniz de dv ödemek zorundasınız. DV borç gözükeceğinden 5510 olarak vereceğiniz bildirgeyi kabul etmez ise dv ödeyip verebilirsiniz.

Geçen ay aynı durum başıma geldi. İlk gönderdiğim asıl bildirgeyi komple iptal ettim. Sonra tekrar göndermeye çalışınca sizin gibi düşünüp asıl nitelikte olarak göndermek istedim kabul etmedi ek nitelikte gönderdim mecbur.

arkadaşlar merhaba,

6661 asgari ücret indirimini e bildirgeden nasıl yansıtıp indirimi uyguluyorsun? 6661 indirim tutarını sistem üzerinden görüyorum ama onaylarken herhangi bir uyarı veya indirimi yansıtılacak yer bulamadım. ayrıntılı bir şekilde belirtirseniz sevinirim.

arkadaşlar merhaba,

6661 asgari ücret indirimini e bildirgeden nasıl yansıtıp indirimi uyguluyorsun? 6661 indirim tutarını sistem üzerinden görüyorum ama onaylarken herhangi bir uyarı veya indirimi yansıtılacak yer bulamadım. ayrıntılı bir şekilde belirtirseniz sevinirim.

Bir yere yansıtılmıyor zaten. Siz farklı bir işlem yapmadan önceki aylar gibi normal şekilde gönderiyorsunuz bildirgeyi. Tahakkuk üzerine herhangi bir indirim gelmiyor hazine yardımıyla ilgili. Sistemde gözüküyor sadece indirim tutarı. Bankada öderken otomatik düşüyor indirim. Yani bankada ödenirken indirimli olarak ödeniyor.

Bankaya ödeme yaptıktan sonra alacağınız dekont üzerine elle not şeklinde yazıp ona göre kaydetmekten başka şansınız yok.

Dekont üzerine elle falan yazmayın, toplam indirim miktarını ve indirime söz konusu ay bilgisini; E-bildirgede Aylık prim ve Hizmet Belgesi >6661 sayılı kanun gereği ... bölümünden görüntüleyebilirsiniz.

arkadaşlar bütün bildirgeleri onayladım. kendi banka hesabımdan işyeri sicil numarasını girerek bankaya ne kadar yansıtıldığına bakmak istedim. elimdeki tahakkuklarla bankaya yansıtılan tutar arasında bir fark yok yani ikisi de aynı. bankaya yansıtılan tutardan indirimi düşüp manuel olarak mı biz gireceğimiz rakamı ödeyeceğiz. benim gibi deneyen var mı? sizlerde bir aynı şekilde bakarak yaşadıklarınızı paylaşırsanız sevinirim.

Bende aynı şekilde madmangs durumundayım. İnternet şubesinden müşterinin sicil numarasını sorguladığımda tahakkuk tutarının aynısını ekrana yansıtıyor...
Şayet bankanın tutarı düşmesini beklemeli isek birkaç gün için ödemesini yapan müşterinin durumu ne olacak...? Tam bir saçmalık.

Son düzenleme:
Arkadaşlar öncelikle e-bildirge sisteminde ilgili menüye bakın orada indirim tutarı gözüküyormu. Eğer gözüküyorsa bankada öderken düşmesi lazım o tutar. Düşmüyorsa birkaç gün bekleyeceksiniz mecbur. Eğer birkaç gün sonra hala düşmüyorsa indirim tutarı o zaman bağlı bulunduğunuz SGK'ya danışmanızda fayda var.

Ya birkaç gün düzelmesini bekleyeceksiniz yada sgk gidip derdinizi anlatmaya çalışacaksınız. Daha önce de yazmıştım; "5510 ve 6111 olarak aynı işv. tahakkuk aldığımda toplamdan aü teşviği düşmüş ama 6111 tahakkukda gözüken 5510+ 6111 teşvik rakamları ilave ödenecek olarak bankaya yansımıştı. SGK müd. aracılığı ile düzelmesini sağladım."

bildirge verme süresi geçtikten sonra muhtemelen bankaya o zaman yansıtılacak indirim tutarları (başka bir fikrim yok artık) . sgk ile görüşülecek birşey yok adam düşmesi gerekiyor diyor ama sistem düşmemiş. indirim tutarını otomatik gösteren ebildirge, tahakkukta ödenecek tutardan bankaya yansıtırken de otomatik düşmesi lazım.