fonradar

Tevkifatlı Faturada ''ŞEKİL''

Arkadaşlar maliyeye gönderdiğim faturalarda şekil itibariyle sıkıntı çıkartıyorlar. Fatura şekli aşağıdaki gibi uyguluyorum. Kanuni olarak doğrusu hangisidir. bu faturada yaptığım hata varmıdır?

Teşekkürler.

Peki nasıl olacak o zaman altaki tevkifatlı kdv ve en alta ödenecek kdv mi yazılacak.

Arkadaşlar maliyeye gönderdiğim faturalarda şekil itibariyle sıkıntı çıkartıyorlar. Fatura şekli aşağıdaki gibi uyguluyorum. Kanuni olarak doğrusu hangisidir. bu faturada yaptığım hata varmıdır?

Teşekkürler.

Şimdi faturanıza bakıyorum.

Matrah tutarında bir sıkıntı yok.
Hesaplanan KDV tutarın bir sıkıntı yok.
Genel Toplam tutarında bir sıkıntı yok.
Tevkifat oranı ve tutarında bir sıkıntı yok.
Genel toplam kısmında bir sıkıntı yok.

Daha sonra en alt kısıma toplam + o/o 18 KDV = Genel Toplamı yazmışsınız hata burada bir diğer hata ise yazılı ile tevkifatsız tutarı yazmışsınız bir diğer hatada burada. en alt kısıma toplam +o/o 18 KDV = Genel Toplamı yazmayınız ve yazılı ile kısıma Bindoksan TL yazmanız gerekir nedeni ise tarafınıza ödenecek tutar tevkifat uygulandıktan sonraki kalan tutardır.Size 1.180 TL değil 1.090 TL ödenecektir.

Bir diğer can alıcı nokta ise fatura içeriğinin önemi. Verdiğiniz hizmeti açıklamaya sadece HİZMET olarak nitelendiremezsiniz yani verdiğiniz hizmet yemek servisi ise yemek servis hizmeti organizasyon hizmeti ise organizasyon hizmet bedeli yazmanız gerekir.

Dairenin belirttiği gibi faturanız düzenleme usul ve şartlarına uymamaktadır.

İyi Günler.

Sayın Pritt,

Evet şekil şartına aykırı. İlk kez 91 sayılı KDV tebliğinde açıklanmıştı daha sonra 117 sayılı KDV tebliği ile değişiklik yapıldı. Tebliğde açıklanan bölüm aşağıda umarım yeterli olur.

3.4.2. BELGE DÜZENİ
3.4.2.1. Tevkifata tabi işlemler dolayısıyla satıcılar tarafından düzenlenecek belgelerde; “İşlem Bedeli, Hesaplanan KDV, Tevkifat Oranı, Alıcı Tarafından Tevkif Edilecek KDV Tutarı, Tevkifat Dahil Toplam Tutar ve Tevkifattan Sonra Tahsil Edilmesi Gereken Toplam Bedel (Tevkifat Hariç Toplam Tutar)” ayrıca gösterilecektir.
Bu fatura satıcı açısından, işlem bedeli üzerinden hesaplanan KDV’ye tevkifat uygulandığını tevsik eden belge mahiyetini de taşımaktadır.
Faturaya, borçlanılan miktar olarak rakam ve yazı ile tevkifattan sonra kalan tutar yazılacaktır.
Örnek:
KDV hariç 3.000 TL tutarındaki %18 oranında KDV’ye tabi bir işlem 5/10 oranında KDV tevkifatına tabidir. Bu işleme ait fatura aşağıdaki şekilde düzenlenecektir.

İşlem Bedeli : 3.000,00
Hesaplanan KDV : 540,00
Tevkifat Oranı : 5 / 10
Alıcı tarafından Tevkif Edilecek KDV : 270,00
Tevkifat Dahil Toplam Tutar : 3.540,00
Tevkifat Hariç Toplam Tutar : 3.270,00

Yalnız Üçbinikiyüzyetmiş Türk Lirasıdır.

Teşekkürler.

1090.00 tl olcak diye biliyorum