tevkifatlı kestiğimiz faturalarda vergi dairesine bildirimde bulunmalımıyız?

Ynt: tevkifatlı kestiğimiz faturalarda vergi dairesine bildirimde bulunmalımıyız?

Merhaba;

Zaten beyannamede bulunuyoruz ama benim şu ana kadar gördüğüm bildirimde bulunan yok

Saygılarımla

Ynt: tevkifatlı kestiğimiz faturalarda vergi dairesine bildirimde bulunmalımıyız?

Bugüne kadar hiç bildirimde bulunanı görmedim. Aynı zamanda bununla ilgili bir sirkü'de hatırlamıyorum. O yüzden verilmesine gerek yok.

Ynt: tevkifatlı kestiğimiz faturalarda vergi dairesine bildirimde bulunmalımıyız

böyle bildirimde bende daha önce hiç bulunmadım.Yanılmıyosam yeni yayınlanan 108 nolu kdv tebliğinde böyle bir şey açıklandı.Burada yaptırım olarak müteselsil sorumluluktan bahsediliyor.

bu tarz o kadar angarya işimiz var ki açıkçası karar veremiyorum böyle bir tablo hazırlayıp göndermelimiyim?

Merhaba ;

Eğer 108 seri nolu KDV tebliğindeki tevkifatlı satışlardan bahsediyorsanız ;

Lütfen İnceleyiniz

Bu konu forumda bir kaç başlık altında görüşüldü.

NOT : Bu arada konuyu da sanırım yanlış başlık altında açmışsınız.

arkadaşlar seyahat acentası muhasebesi yapıyorum. tevkifata ilişkin tabloyu ertesi ayın 15 inden önce vergi dairesine teslim ediyorum.

108 nolu kdv tebliği B bendi madde 5

5- Tevkifatın Sınırı

KDV Kanununun 17/1 inci maddesinde sayılan kurum ve kuruluşların (tarımsal amaçlı kooperatifler hariç), sermayelerinin % 51 veya daha fazlası kamuya ait işletmelerin ve özelleştirme kapsamındaki kuruluşların yukarıda belirtilen teslimlerinde tevkifat uygulanmayacaktır.
Diğer mükellefler tarafından yapılacak teslimlerde de, faturada gösterilen işlem bedelinin hesaplanan KDV ile birlikte, Vergi Usul Kanununun 232 nci maddesine göre belirlenen fatura düzenleme sınırının (2008 yılı için 600 YTL) altında olması halinde tevkifat uygulanmayacaktır.
Bu kapsamdaki tevkifat uygulamasında doğan iade talepleri 107 seri No.lu KDV Genel Tebliğinin (A/2) bölümündeki açıklamalara göre yerine getirilecektir.
Tevkifat uygulamasında, satıcılar, tevkifat uygulanan satışları ile satış yaptıkları alıcılara ait bir listeyi izleyen ayın 15 inci günü mesai saati bitimine kadar bağlı oldukları vergi dairesine vereceklerdir.

Buna göre tevkifat uygulanan her satış faturası itibariyle;
a. Faturanın tarih ve numarası,
b. Tevkifat uygulanan malın cinsi, miktarı, tutarı,
c. Teslimin tabi olduğu KDV oranı, toplam hesaplanan KDV tutarı, alıcı tarafından tevkif edilen ve satıcı tarafından beyan edilecek KDV tutarları,
d. Alıcının kimlik bilgileri ile bağlı olduğu vergi dairesi ve vergi kimlik numarası, bir liste halinde düzenlenerek satıcı mükellefler tarafından doğruluğu imza ve kaşe tatbik edilmek suretiyle onaylanacak ve ertesi ayın 15?ine kadar olan süre içinde vergi dairesine verilecektir.

Merhaba ;

Ben tam olarak anlayamadım. Seyahat acentası muhasebesi ile tebliğin ilgili bölümü arasındaki ilişki ???

İlgili bölüm B-1 de yazılı olanları kapsıyor diye düşünüyorum.

Sizin firmanız eğer alıcı olsa bile, listeyi verecek olan satışı yapan firma olacaktır.

muhasebe ' Alıntı:
Merhaba ;

Ben tam olarak anlayamadım. Seyahat acentası muhasebesi ile tebliğin ilgili bölümü arasındaki ilişki ???

İlgili bölüm B-1 de yazılı olanları kapsıyor diye düşünüyorum.

Sizin firmanız eğer alıcı olsa bile, listeyi verecek olan satışı yapan firma olacaktır.
merhabalar 110 seri nolu kdv tebliği ile seyahat acentalarının mağazalara müşteri götürmek suretiyle mağazalara yapmış olduğu satış işlemleri tevkifat kapsamına alındı.
bizde mağazalara götürdüğüz müşteriler için mağazalara tevkifatlı satış faturası (2/3 oranında ) düzenliyoruz. yani biz satıcı konumundayız. ve bu satışlara ilişkin tabloyu ertesi ayın 15 inden öncee vergi dairesine teslim ediyoruz.

Merhaba ;

Şimdi oldu. 110 seri nolu tebliğin 2.bölümüne ve içerisinde 108 'e atıfta bulunuluyor ve buna göre işlem yapıyorsunuz.

Evet doğrusu bu. Bildirim yapmak lazım. ancak pek uyulmuyor şimdilik.

Uyulmamasının sonuçları da yazılı. Satıcı olarak almadığınız kdv'den sorumlu oluyor ve ödemek zorunda kalıyorsunuz.