turkcell

Tevsik Zorunluluğuna Uymamanın Cezası

Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
469
kurumumuza makbuz karşılığında nakit olarak 30.000.-ytl bağış yapılmıştır.

bu rakam tevsik zorunluluğu olan rakamın üzerinde olduğu için cezası ve tespiti ne şekildedir. cezai sorumluluk parayı alan içinmi yoksa veren içinmidir?
 

smmmkaraman

Katkı Sunan Üye
Üyelik
30 Tem 2005
Mesajlar
686
Konum
Karaman
Sayın zarha,
Aşağıda açıklandığı gibi tevsik zorunluluğu ticari işlemlerde, mal ve hizmet bedeli olarak yapılacak ödemelerde sözkonusu olup kurumunuza yapılan bağış tutarının tevsik zorunluluğu yoktur.
Ama başka durumlardan, düzenlemelerden dolayı bağış olduğu için, banka hesabına yatırmak gibi vb. şekillerde kayıtlarınıza girişini yapmanız uygun olur düşüncesindeyim.

Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği
(Sıra No:320)

3. Tevsik Zorunluluğunun Kapsamı, İşlem Tutarı ve Başlangıç Tarihi
Tahsilat ve ödemelerin tevsik zorunluluğunun kapsamı, işlem tutarı, başlangıç tarihleri ve uygulanma esasları aşağıda belirlenmiştir.

Birinci ve ikinci sınıf tüccarlar, kazancı basit usulde tespit edilenler, defter tutmak zorunda olan çiftçiler, serbest meslek erbabı ile vergiden muaf esnafın kendi aralarında yapacakları ticari işlemleri ile nihai tüketicilerden (Türkiye’de mukim olmayan yabancılar hariç) mal veya hizmet bedeli olarak yapacakları ...............

Kolay gelsin..... :D
 
Üyelik
8 Haz 2005
Mesajlar
788
Sayın zarha
Tevsik zorunluluğu kapsamında olmayıp gerekli ceza miktarını V.U.K mükerrer madde 355. md. bakınız. Ayrıca 5228 sayılı Kanunun 10'uncu maddesiyle eklenen fıkra`sına bakınız.
 

Benzer konular

Üst