fonradar

THY Muhasebe Sorunu

MERHABA ARKADAŞLAR

Bız thy acentesı olarak faalıyet göstermekteyız.thy nın pos cıhazını artık kullanmıyacaz ve yapmış oldugumuz tum işlemleri kendı pos cıhazımızdan geçirmeyi düşünuyoruz.buradakı sorun önceden sadece tkm tutarını fatura ederken eger kendı pos cıhazınımızı kullanırsak posdan çektıgımız her tutarı fatura etmek zorunda oldugumuzu söyledı muhasebecım örnegın 119tl lık bır thy iç hat bıletınde acenteın hakkı 15 TL ben kendı pos cıhazımı kullandıgımda ise fatura etmem gereken 12 degılde 119 olacak tamamını fatura etmesemde vergı cezsası alabılecegımızı söyledı bu konuda bılgısı olan varsa yazbılırmı acaba]

Ynt: THY MUHASEBE SORUNU

Sayın hukucu
Forum kurallarını okuyun. Mesajlarda büyük harf kullanmak yasak...
Aksi takdirde açtığınız konu kilitlenir.

Düzeltme için teşekkürler.
Sayın hukucu
Maliye Bakanlığını bu durumdan haberdar edip, THY Yaptığınız ödemeleri banka üzerinden yaparsanız. Bir sorun teşkil etmeyeceği kanatindeyim.
VUK madde3
Vergilendirmede vergiyi doğuran olay ve bu olaya ilişkin muamelelerin gerçek mahiyeti esastır.

tamam zaten türkiyede bır çok seyehat acentesı bu uygulamayı yapıyor mantıgını şimdi anlamaya başladım yanı sonuçta onun kendı kazancı olmadıgını gösterdıgınde bır sorun olmaycaktır

hukucu ' Alıntı:
tamam zaten türkiyede bır çok seyehat acentesı bu uygulamayı yapıyor mantıgını şimdi anlamaya başladım yanı sonuçta onun kendı kazancı olmadıgını gösterdıgınde bır sorun olmaycaktır
Evet doğru anladınız. Sonuçta kazanç vergilemeye tabi tutuluyor.
Ancak herhangibir denetime girmemeniz açısından. İlgili Durumu Özetleyerek, pos kullanımı ve acenta durumunuzu Maliye Bakanlığına bildiriniz.

Hatta bu durumu aylık çizelge halinde bir yazı ekinde verebilirsiniz.
Örneğin THY Tahsilatı, Kendi tahsilatınız şeklinde... Böylece hiç bir sıkıntı olmaz.

tamam yarın bu konuya ılgılı bır bıldırme yapayım tekrar yazarım bır sorun olursa