fonradar

Ticaret Bakanlığı temsilcisi , ? Biz denetim işini SMMM?lere vermek istemiyoruz!

stajyerzade

Katkı Sunan Üye
Türk Ticaret Kanunu?nun komisyonuna
katıldığımız zaman, Ticaret Bakanlığı temsilcisi Aynen dedi ki, ?Efendim biz bu işi SMMM?lere vermek istemiyoruz? TÜRMOB?daki
arkadaşlar da oradaydı. Ben müdahale ettim. ?Efendim bunun SMMM?lere de verilmesi doğru
olur? diye. (Tabii bunu söylerken, 3?üncü şahısların da aramızda kavga etmeyelim diye
söyledik biz bunu). Şimdi zurnanın zart dediği yere geldik. Burada acaba bir işbirliği
yapabilecek miyiz? Veya Üst Kurulumuz TÜRMOB ne kadar bu konularda etkili olabilecek?
Kusura bakmayın. TÜRMOB Başkan Yardımcısı burada. TÜRMOB?da ki bizim de
arkadaşlarımız var. Yani hangi gerekçeyle olursan, olsun, hala bizim tarifemizi
yayınlayamayan TÜRMOB?la biz nasıl işbirliği yapacağız? Cai sualdir. Arkadaşımız burada,
alınmasın. Tabii şahsen onu ilgilendirmiyor. TÜRMOB?daki devam eden 15 senelik bir kavga
veya görüntü bizi ne yazık ki bu noktaya getirmiştir. Bütün bunlara rağmen DEMİREL?in
dediği gibi, eteğimizdeki taşları atalım. Zurnanın zart dediği yerde, çünkü nihayet burada bir
de mükellef var. Mükellefler bağımsız denetime para verecek. Hem gidip Ticaret Kanunu?na
verecek. Bütün bunlar zaten mümkün değil, gerçekçi de değil.
O yüzden bunun, bir defa daha salim kafayla düzenlenerek bir yere getirilmesinin doğru
olacağını düşünüyorum. Burada işbirliği yapılmalı ve neyin olacağın, neyin olmayacağını hep
beraber belirlemeliyiz.( ymm seminerinden)

ymm'ler ve sanayi bakanlığı aslında smmm 'lerin denetim alanına girmesini istemiyordu.Yeni düzenlemede sanayi bakanlığı smmm 'ler aleyhine ymm'ler lehine düzenlemeler yapacaktır.
smmm'ler avcunu yalayabilir.!

Ynt: Ticaret Bakanlığı temsilcisi , ? Biz denetim işini SMMM?lere vermek istemiyoruz!

syın stajyerzade dostum
SMMM'lerin denetim dışında bırakılma çabaları hangi ymm odasının toplantısında dile getirildi. Birde yakın tarihte mi.? İyi çalışmalar

Ynt: Ticaret Bakanlığı temsilcisi , ? Biz denetim işini SMMM?lere vermek istemiyoruz!

2011 yılı. istanbul ymm.

ymm seminerinde ,smmm'ler devre dışı kalmalı sözünü telaffuz etmezler.Ama maksat ymm'lerin tek başına denetim alanına hakim olması.smmm'lerden ayrılarak kendi mesleki örgütünü kurması, nihai amaç...

genel manzara ymm'ler ve bakanlığa göre;
1- ymm'ler açısından ;ymm'liğin tanımı değişecek mi? farklılaşmanın boyutu nasıl olacak?
denetim işi için ayrıca müşteriden para alamayız. Denetim işi olacaksa bizim liderliğimiz de ve bizim belirlediğimiz koşullarda olmalı.

2-Bakanlık açısından biz bu işi smmm 'lere vermek istemiyoruz. Yasa smmm 'leri de kanuna eklesede ikincil mevzuatlar ve tüzüklerle onları ekarte etme imkanı olabilir mi? smmm 'ler yetersiz ve sayıları çok fazla denetim alanına girmemeliler.

3-Türmob ,etkisiz eleman

4-smmm'ler oyunun kuralları belirlenirken kaderi başkalarının elinde.Kurallarını başkasının belirlediği ve alanını çizdiği oyunda oynamak zorunda kalacak olan piyonlar....

Bu kadar çok şikayet ettiğinize göre yol yakınken vazgeçin o zaman. Başka meslek mi kalmadı arkadaşlar? :)

şikayet değil durum tespiti.

ymm ler de o zaman defter tutmayı bıraksın arkadaş....

demedi deme ibrahim bu smmm arkadaşlar denetim işini kapmak için ymm'lik için süre 3 yıla insin diye kanun teklifi de hazırlar artık ;D

Merhaba Arkadaşlar
Yürürlük tarihi gelecek yıl olan yeni TTK'daki bağımsız denetim üzerinde çeşitli baskı grupları kendi çıkarlarına yönelik düzenlemeler yapma istedikleri sinyalerini vermektedirler Gerçi kanunda SMMM, YMM ve Bağımsız denetim şirketlerinin isimleri birlikte anılmakta ise de çıkarılacak tüzük tebliğ yönetmeliklerle SMMMlerin bağımsız denetim yetkisinde ortaya aleyhe bir durum ortaya çıkabilir
Gerek 3568 sayılı meslek yasamızda gerekse SPK düzenlemelerinde SMMMler ile YMMler arasında bağımsız denetim alanında yetkilendirme bakımından bir fark yoktur Buna rağmen bazı kurumların bağımsız denetim ile ilgili yaptıkları düzenlemelerde YMMler lehine SMMMler aleyhine bazı yönetmelikler çıkarılmıştır. Örneğin Gümrük Müsteşarlığı'nın yaptığı düzenleme, Organize Sanayi Bölgelerinin denetiminde olduğu gibi Şimdi de yukarıda verdiğimiz örnekler gibi 1- Yeni TTK'da aleyhimize bir durum gerçekleşebilir 2- Bağımsız denetim bazı çıkar gruplarının istekleri doğrultusunda sınırlandırılabilir hatta kanun çıkmasına rağmen yeni bir düzenleme ile kaldırılabilir ( Türkiyede bazı kanun değişikliklerinin hızlı bir şekilde yapıldığını biliyoruz )
Konuyu açıkladıktan sonra benim önerilerim:
1-Tüm SMMM odalarının Tüm grup ve alt gruplarının biraraya gelip ortak bir konsensüs sağlanması 2-Özellikle Ankarada bu konunun gruplar üstü algılanması 3-Çağdaş Demokrat Muhasebeciler Grubu oluşturan fakat farklı listelerle seçimlere giren tüm yapıların bağımsız denetim konusunda ortak paydada buluşması 4-Çağdaş Demokratların yanında Meslekte Birlikle ortak adım atılması Oda Danışma Meclisinde konunun ele alınması 5- Bütün bu adımlardan sonra ortak bir açıklama yapılarak kamuoyuna duyrulması

Şimdi bazı arkadaşlar konunun büyütüldüğünü düşünebilirler Ancak geçmişteki tecrübelerimize dayanarak SMMMlerin bağımsız denetim alanında yetkilerinin sınırlandırılma tehlikesinde olduğunu söyleyebiliriz Böyle bir adımın Turmob içinde SMMM YMM ayrımı için atılmadığı aksine SMMM ve YMMlerin birlikte denetim yapması halinde mesleki yapının daha da güçleneceğinin hatta fiilen var olan ancak teoride yasak olan SMMM-YMM ortak bağımsız denetim şirketlerinin kurulmasının önünün açılması iyi anlatılması gerekmektedir.
Şuanki ASMMMO yönetiminin bağımsız denetim konusunu yakından takip ettiğini çalışmalar yaptığını ve sorumluluklarını yerine getirdiğini biliyoruz Ancak bir çok meslektaşımız SMMMlerin bağımsız denetim alanında yetkilerinin sınırlandırılacağını hatta bu alanında dışında kalacakları endişesi taşımaktadırlar Bu yüzden önümüzdeki dönemde tüm SMMM yapılarının ortak hareket etme zorunluluğu bulunmaktadır

Saygılarımla
Önder TUNABOYLU
SMMM-Sorumlu Ortak Başdenetçi

Merhabalar,
Önder Bey'in haklı endişelerine katılmamak elde değil. Ancak ilave etmek istediğim bir husus var:
İğneyi kendimize, çuvaldızı istediğimize batıralım. Peki biz SMMM'ler ne kadar hazırız denetime. Daha şu yasa yasalaşıncaya kadar kaçımız denetimin d'sinden haberdardık.
Peki TURMOB ne yaptı? Geçmişte TTK'nın çıkma sürecinde mesleki kaliteyi artırmak yolunu mu izledi? Mesleki kaliteyi artırmak sureti ile SMMM camiasının itibarını artırıcı hamleler mi yaptı? Yoksa 20 sene evvel vergi dairesine girip "selamun aleykum ben muhasebecilik yapacağım kaydediverin şuraya" diyen hemen hemen herkese bugun SMMM unvanını vermek sureti ile acaba şimdi SMMM'leri ekarte etmek isteyenlerin elini mi güçlendirdi.
Şimdi hadi hep birlikte empati yapalım.
Kendimizi bu yasanın ikincil mevzuatını düzenleyecek bürokratların yerine koyalım.
Bürokrat Ahmet: "Mehmet Bey, bakın kanun SMMM'lere de yetki vermiş, nasıl düzenleme yapalım?"
Bürokrat Mehmet: "Bırakın Ahmet Bey, kanun koyucu bu kanun ile şirketlerde denetimin ehil ellere verilmesi yönünde irade beyanında bulundu. Şimdiye kadar hep eleştirmiyor muyduk biz eski TTK?yı denetçi de vasıf aramıyor diye. Eeee SMMM olmak için bir vasfa gerek yok ki. Şu anda orta mektebin kapısından içeri girmemiş SMMM?ler var. Şimdi bu adamlara koskoca A.Ş.?nin denetim yetkisini mi vereceğiz??
Bürokrat Ahmet: ?Mehmet Bey iyi de sektörde çok kaliteli SMMM?ler de var ? Gerek 4 büyüklerde gerekse diğer birçok denetim şirketinde SMMM ünvanı ile denetim yapan kişiler var. Bu arkadaşlar denetçilik yapmasın mı??
Bürokrat Mehmet: ?Ahmet Bey, bu arkadaşlar da kalitelilerse YMM ünvanını alıp öyle denetçilik yapsınlar. Zira SMMM ünvanı birkaç yıl önce yapılan bir yasa değişikliği ile önüne gelene dağıtıldı. ?
Bu diyalog nereye kadar sürer ve kim kimi ikna eder bilmiyorum.
Bir SMMM?yim. SMMM?lerin sistem dışında bırakılmasına tabii ki karşıyım. Ancak iğneyi kendimize batıralım. Bizim meslek örgütünün yıllarca izlediği popülist politikaların hiç mi etkisi yok şimdi bu yeni ?bağımsız denetim? işinden dışlanmak istenmemizde?
Ne dersiniz?

zaten ymm olmak için gerekli süre örneğin 3 yıla inerse ve smmm'ler bu sınava alınırsa zaten sorun kalmaz ama tabi smmm'ler burada yol ayrımında gerçekten denetim yapmak ymm olup riski yüksek sorumluluk almak isteyecekler mi?bir kısmı kesinlikle sınava girmek için ymm olmak için kimisi de hiç oralı olmayacaktır zaten ilk dönem sınavla smmm olup ymm süresini dolduran ama ymm sınavlarına baya bir çoğunluk mevcut ve sorduğunuzda ymm'liği düşünmediğini söylemekte ama genç denetimi hedefleyen azimli smmm arkadaşların da önünün açılması gerekir tabi asıl sorun şu bu kadar zamandır mesleğimiz için böylesine önemli konular kapalı kapılar ardında tartışılacağına odalarca sempozyumlarda ele alınıp tartışılsaydı çok daha faydalı olurdu ::)

Değerli Meslektaşlarım,

Birkaç konu hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum ayrıca benden önce konu hakkında yorumda bulunan arkadaşlarımın yorumları hakkında da fikrimi beyan edeceğim.

Öncelikle,

TÜRMOB 'un yeni TTK Kapsamında 2013 yılında başlayacak Bağımsız Denetim ile ilgili ve 1 Kasım 2010 tarihinde TMSK tarafından yayımlanan Kobiler için TFRS ile ilgili oldukça ciddi çalışmaları bulunmaktadır.

Şöyleki;

TÜRMOB 'dan önce İzmir SMMM Odası "Kobiler için TFRS" üzerine İzmir SMMM Odasına kayıtlı 50 SMMM ve diğer SMMM Odalarından (Uşak, Balıkesir, Eskişehir...) 10 SMMM 'yi ileride meslek mensuplarına anılan konu hakkında eğitim, seminer vb. vermeleri için 128 saatlik çok ciddi bir eğitime tabi tutmuştur.

Eğitimi İzmir Ekonomi Ünv. öğretim elemanı Prof. Dr. Serdar Özkan, DEÜ öğretim elemanı Yrd. Doç. Dr. Fatih Dalkılıç ve yine DEÜ öğretim elemanı Doç. Dr. Çağnur Hanım verdiler.

Serdar Beyi bilenler bilir, Muhasebe Standartlarında bir otoritedir. Serdar Beyin başkanlığında yürütülen bu eğitim Haziran ayında tamamlanmıştır. Diğer iki akademisyende konularına çok hakim kişilerdir. Serdar Bey'in DEÜ 'den eski çalışma arkadaşlarıdır.

Ayrıca bu eğitime tabi tutulan meslek mensuplarının seçimi çok ciddiyetle ele alınmıştır. Hepsi en az Lisans mezunu, ruhsatını başvuru tarihi olan Mart 2011 den en az 3 yıl önce almış, mesleki tecrübesi yeterli arkadaşlardır. Birçoğu bir şekilde Tam Set TFRS üzerine ciddi birikim sahibi meslektaşlarımızdır. Ayrıca eğitime tabi tutulan arkadaşlarımızın bir kısmı benzer konularda Yüksek Lisans sahibidirler, aralarında yabancı dili çok iyi olan meslektaşlarımızda mevzuttur.

128 saatlik "Kobi TFRS" eğitimi devam ederken Mayıs ayında benzer bir eğitimi daha kapsamlı uygulama alanına yayarak TÜRMOB başlatmıştır.

Şöyle ki;
TÜRMOB üç farklı ekip kurmaya karar verip uygulamaya da geçmiştir.

1. Bağımsız Denetim üzerine 128 saat ve yeni TTK üzerine 14 saat eğitim verilmek üzere 120 kişilik bir ekip oluşturulmuştur. (Bu ekibteki 30 kişi İzmir SMMM Odasından, 30 kişi İstanbul SMMM Odasından ve 30 kişide Ankara SMMM Odasından yine çok ciddi kriterler aranarak seçilmişlerdir. Ayrıca benim bildiğim İzmir YMM Odası da YMM meslek mensupları ile bu 30 kişinin dışında 7 kişilik <dipnot: sayıdan tam emin değilim> bir takviye yapmıştır.) Eğitimleri şuan İstanbul, ankara ve İzmir' de eş zamanlı olarak devam etmektedir, ekim ayında tamamlanması öngörülmüştür.

2. Kobi TFRS üzerine 42 saat ve Yeni TTK üzerine 14 saat eğitim verilmek üzere 150 kişilik bir ekip daha oluşturulmuştur. (Bu ekiptek 50 kişi İzmir SMMM Odasından <daha önce 128 saat eğitim verilen SMMM lerden 40 kişi bu gruba otomatik olarak seçilmiştir üzerine diğer birkaç SMMM Odasından SMMM ve İzmir YMM Odasından da 5 YMM ilave edilerek sayı 50 ye tamamlanmıştır>, 50 kişi İstanbul SMMM Odasından ve 50 kişide Ankara SMMM Odasından yine çok ciddi kriterler aranarak seçilmişlerdir. Bu arkadaşların eğitimleri bu gün itibari ile tamamlanmıştır.

3. Yeni TTK üzerine 42 saat ve Kobi TFRS üzerine 14 saat eğitim verilmek üzere 30 kişilik bir ekip oluşturulmuştur. (Bu ekipteki 10 kişi İzmir SMMM Odasından <daha önce 128 saat KOBİ TFRS eğitimi verilen SMMM lerden 10 kişi bu gruba otomatik olarak seçilmiştir> ve kalan 20 kişide yine İstanbul SMMMO ve Anakara SMMM Odasından çok ciddi kriterler aranarak seçilmişlerdir. Bu aradaşların eğitimleri tamamlanmıştır.

4. Bu üç grubada ....... da (reklam olmasın diye banka ismini vermiyorum) yıllarca kurum içi eğitimi yüklenmiş akabinde 4 büyüklerden birisinde (reklam olmasın diye 4 büyüklerden olan firmanın ismini vermiyorum) yıllarca yine eğitim departmanını Kıdemli Müdür olarak yönetmiş akabinde de yaklaşık 5 yıldır kendi şirketinde mesleğine devam eden, Kurumsallığı ve mesleğinin vasıflarını, tecrübelerini abiyane tabirle iliklerine kadar sindirmiş değerli bir hanımefendi ve yine enaz kendisi kadar değerli yardımcısı Sunum Teknikleri vb konularda 14 saatlik çok ciddi ve yoğun bir eğitimi Kobi TFRS kurumuna vermiştir. Diğer iki grup Eylül ayında bu eğitimi alacakalardır.

Seçilen bu arkadaşlar Yeni TTK kanununda açıkca sayılan (SMMM ve YMM) meslek mensuplarının anılan konular hakkında eğitime tabi tutulması için ciddi eğitimler almışlar ve bir kısmı hâlâ almaya da devam etmektedirler. Eğitimini tamamlayan bu TÜRMOB Eğiticileri bilgilerinizi bizlere aktarmak için yoğun ve yorucu bir süreçten geçerek hazırlanmış ve hâlen de hazırlanmaya devam etmektedirler. Bu eğitimler ki laylaylom şeklinde hababam sınıfı havasında geçen dersler değildir. Bağımsız Denetim eğitimini; İstanbul ilinde olan meslek mensuplarımızın ve konuyla biraz ilgilenen meslektaşlarımızın kendisini iyi tanıdıklarını düşündüğüm, Sayın Prof. Dr. Nejat Bozkurt başkanlığını yaparak yürütülmektedir. Kendisini denetim konusunda ilk beş isim içerisinde saymak bizce mümkündür. Zaten zannımca ve bu işi iyi bilen değerli meslek mensuplarıyla sohbetlerimizde varılan ortak akılda bu işi hakkıyla bilen Türkiye' de beş kişidende fazla kişi yoktur. <sataşma değildir, görüşümüzdür> Denetim sanılanandan daha derin ve kapsamlı bir iştir. Sadece KOBİ TFRS veya Tam set TFRS değildir. Enron skandalı sanırım bu konunun ciddiyetini anlatmak için hatırlanması gerek önemli bir vakaadır.

Siz değerli arkadaşlarımla kısaca paylaşmaya çalıştığım bu durum, TÜRMOB 'un bu işi ne kadar ciddiye aldığının küçük bir göstergesidir. Sayın Prof. Dr. Tekinap 'in bu konuda onlarca makalesi mevcuttur. Söyleşisi, konferası, semineri İstanbul, İzmir ve diğer illerde yoğun kalabalık meslek mensupları ile yapılagelmiştir.

Kanunda açık hükümleri olan konuları <şimdi gecenin bu satinde kimseye hukuk dersi vermek istemediğimden yazmıyorum> ikincil mevzuatlarla kim kısıtlayabilir. Kaldı ki kalite vb. şeyler için tabiki bir mecburu eğitim ve belki de bir sınav veya benzeri bi şeyi düzenleyebilirler. Bu gayet normaldir. Aksini düşünmek kendisini dev aynasında görmekten farksızdır. <Genellemedir. Konuya Tam set TFRS den hakim olanlar mevcuttur.)

Ayrıca neden YMM SMMM ayrımında YMM lerin SMMM lerden denetim konusunda daha kaliteli olduğu yönünde çokta gerçekci olmayan <benim görüşüm> bir görüşe sahip olunabiliyor. Bugün 4 büyüklerin resmi tam ünvanlarına bakmanızı ve ortaklarının mesleki ünvanlarını kontrol etmenizi tavsiye ederim. Ayrıca tam tastik ve, KDV İadesi konusunda ben fikir sahibi değilim bu işlere ehil değilim diyecek kaç tane SMMM vardır. Sizler zaten ruhsatınızı aldığınızda YMM veya SMMM aynı mevzuattan sınav olmakta ve yeterliliğinizi kanıtlamaktasınız. Türkiye dışında böyle bir meslike ayrımın olup olmadığı konusunda sizleri bir araştırmaya davet etmek istiyorum. Bir YMM nin bir SMMM den daha iyi vergi mevzuatına hakim olacağı ve SMMM nin bu mevzuata bir YMM kadar hakim olamayacağı savınızı bu konu denetim içinde geçerlidir, bize nasıl ispat edebilirsiniz. Bu kendini işine vermekle ve beceri ile ilgili bir olgudur. YMM olmak için fazladan gayret gerektiği tabiidir fakat bu bir YMM nin bir SMMM den konulara daha vakıf olacağı anlamına gelmez veya tam tersi. Ben bu olumsuz fikirlere sahip arkaşlarımın; KOBİ TFRS uygulamaya girdikten sonra denetim mesleğinin icrasında çok daha iyi anlayacakları kanısındayım. Bugün pekçok YMM maliye kökenlidir. Vergi denetimi ile KOBİ TFRS denetimleri birbirinden çok uzaktır. KOBİ TFRS tüm dünyada standart bir uygulamadır ve sizin ülkenizin diğer mevzuatlarına göre kendisini şekillendirmez. Diğer mevzuatlar KOBİ TFRS ye göre kendisini şekillendirmeye mecburdur. KOBİ TFRS de tek bir maddeye uymazsanız hazırladığınız tablolar KOBİ TFRS ye göre hiç hazırlanmamış kabul edilir. Bugün bizlerin hazırladığı bilanço ve gelir tabloları dünyada ne kadar kabul görüyorsa <hiç kabul görmüyor> o zaman bir veya daha fazla maddesini gözardı ederek hazırladığınız finansal Tablolarda o kadar itibar görür. Yani hiç düzenlenmemiş kabul ediilir, ciddiye alınmaz, var(hazırlanmış) kabul edilmez, bilgileri dikkate alınmaz, gerçekleri yansıtmaz. Bunu ülkemizin neredeyse tamamının müslüman olması sebebiyle basit bir örnekle açıklamak istiyorum. Kutsal Kitabımız Kuran-ı Kerim 'in orjinal metini arapçadır. Meâlleri ise neredeyse tüm dillere çevrilmiştir. Bir ingilizin okuduğu ingilizce meal ile bir türkün okuduğu türkçe meâl tamemen aynıdır. Okuyan aynı şeyi onlar. Hepsini kabul ederseniz müslüman olursunuz, tek bir ayeti bile inkar etseniz, diğerlerine inanmanız müslümanlıktan çıkmanızı engellemez. KOBİ TFRS de aynen böyledir. Orjinal metni İngilizce dir. "IFRS for SMEs" olan orjinalinin türkçesi KOBİ Türkiye FRS dir. Çincesi KOBİ Çin FRS dir. Almancası KOBİ Alman FRS dir. Tüm dünya aynı metni okumakta ve aynı yorumlara varabilmektedir. Ülkeden ülkeye değişmez. Standart zaten bu demektir. Standart.

Zaten 6111 sayılı kanunda getirilen stok, MDV, Ortak, Kasa ... düzeltmeleri ne için geldi dersiniz. Bir düşünün lütfen. TTK neden değişti dersiniz, bir düşünün. TTK de Bağımısz Denetim mekanizması neden geldi, bir düşünün. Borçlar Kanunu neden değişti. Vergi Usul Kanunda hazırlanan köklü değişiklik, Yeni Ticaret ve Gümrük Bakanlığı bünyesinden oluşturulan kurum, bu işlemler için alınan 500 kişişlik personel, kurulan komisyonlar hazırlanan ve şu an ilgili kurumların görüşüne sunulan ikincil mevzuatlar, bunlar hep bu iş içindir. Denetlenecek yüzbinlerce kobi var. Bu iş için eğitilecek ve ileride kobileri denetleyecek binlercede meslek mensubu var. Ne sadece YMM nede sadece SMMM nede sadece büyük Bağımsız Denetim firmaları. Bu işi hep birlikte yapacağız. Gerekli hazırlıklar ne ise önümüzdeki kısa zamanda kendimizi bu duruma hazırlmalıyız. İleride denetime tabi tutulacak KOBİ lerin muhasebecileri için elekler çalışmaya başlayacaktır. İşinizi yapamazsanız eleğin üzerinde kalmakta çok zorlanırsınız. Bu kısır mesleki tartışmalar bizi hiçbir yere taşımayacaktır, bize saygıda getirmeyecektir, parada kazandırmayacakdır. Bizler çok özverili meslek mensuplarıyız. Çok az meslek kendisini icra edenleri bu kadar zinde tutabilir. Yukarıda olduğu gibi kafamızdan uydurduğumuz monoloklarla, meslek mensuplarını küçümseyici bir şekilde yetersizlik sözkonusu gibi lanse etmek kimseye yakışmaz. Kaldı ki meslek mensuplarını en ağır eleştiriye tabi tutan yine kendi meslek mensuplarıdır ki bence en acı şey de budur.

Bağımsız Denetiçilerin meslek mensubu içerisinden en az Lisan Mezunlarından olacağı tabiidir. Neden bunu göz ardı edip vaktiyle kazanılmış hakları sebebiyle <doğruluğu her zaman tartışılabilir ama fayda sağlamıyor> bugün mesleğini icra edenler küçümsenmektedir. Meslekte liyakat önemli olmakla beraber Lisans diploması bunu sağlayıcı unsurlardan sadece bir tanesidir. Lütfen meslek mensuplarını eleştirirken aynı zamanda mesleğimizin saygınlığınıda dolaylı olarak eliştirdiğimizi hatırımızda bulunduralım. Denetim ile ilgili yazacak çok şey var. Bilahare bu konu üzerine de görüşlerimi yazacağım.

TÜRMOB 'un verdiği bu eğitimler biz meslek mesnuplarının daha iyiye ulaşması, kaliteyi daha çabuk yakalaması içindir. Tüm Türkiye 'de alınan bu eğitimler bizlere (Tüm SMMM ve YMMM) aktarılacaktır.

Ayrıca unutulmaması gereken bir konu daha var. En kısa zamanda Tek düzen hesap planı tamamen değiştirilecektir. KOBİ TFRS normal şartlarda sizin defter kayıtlarınızla ilgilenmez. Raporlama dönemlerinde firmanın Finansal Tablolarının nasıl düzenleneceğini söylemektedir.

KOBİ TFRS nin uygulanması defterlerin yazımı esnasında mı yoksa düzeltme kayıtları ile <Şuan mevcut Tam Set TFRS uygulayan SPK Bağımsız Denetimine sahip firmalar böyle yapıyor) raporlama dönemlerinde mi yapılsın tartışmasına defterlerin yazımı esnasında görüşü ağır basmıştır.

Özetle Tüm meslek mensupları ve elemanları KOBİ TFRS yi çok iyi bilmek ve işlemlerini buna göre yapmak zorunda kalacaklardır.

Bağımsız Denetçiler Finansal Raporları düzenlerken yada kontrol ederken doğal olarak KOBİ TFRS ye uygunluğu denetlenecektir.

Funda seninde bir önceki dediğin bir sonrakini tutmuyor.

daha önce;

'Bu konuda eli kolu bağlı olarak kendimizi TÜRMOB'un insafına bırakmamayı düşünüyoruz. 'Dilekçe hazırladık bakanlığa yolluyoruz ...

şimdi;
TÜRMOB 'un verdiği bu eğitimler biz meslek mesnuplarının daha iyiye ulaşması, kaliteyi daha çabuk yakalaması içindir.

Herkese Merhabalar,
Turmob'un verdiği eğitmlere karşıymışız gibi bir duruma sürüklenmeyelim. Bu iş için TURMOB tabii ki eğitim verecek, Türkiye'deki binlerce İİBF'li akademisyenden birkaçının TURMOB'la ortak çalışma yürütmesinden daha tabii ne var? (mubalaga etmiyorum ülkemizde İİBF'lerde görev yapan binlerce akademisyen var)

Mesele TURMOB'un eğitim vermesi değil, mesele verilen bu eğitimleri alacak kitlenin salt bu eğitimleri alarak sınavsız mınavsız denetçi olamayacağıdır. Olmaması gerektiğidir. (Hukuken neyin nasıl olacağı ile ilgili hukuk eğitimi almış biri olarak ben de ders almayacağım, kimse vermeye kalkmasın, kanunla telaffuz edilen SMMM lafzının ikincil mevzuatta berteraf edilemeyeceğini biz de biliyoruz. Ortaya koymaya çalıştığımız reel olarak SMMM'lerin yetersizliğidir. Her SMMM'ye her yetkiyi vermek yerine sınavlı-basamaklı adil bir sistem geliştirilmesi gerektiğidir.)

Denetim yaparak, defter tutarak, 4 büyüklerde UFRS uygulamaları yaparak ya da mükellefinin elektrik faturasını yatırarak para kazanmaya çalışan hiçbir meslektaşımı küçümsemiyorum. Herkesin ekmeği kutsaldır. Ancak neredeyse onlarca kez söylediğim bir sözü yinelemek istiyorum. (Değerli site yöneticileri müsaade etse de keşke 32 punto kalın ve büyük yazabilseydim bu cümleyi)

"SMMM olmak denetçi olmak için yeter şart değil gerek şarttır. "

Daha da birşey söylemeyeceğim...
Herkese saygılar muhabbetler,

Merhaba Arkadaşlar
Maviefe Arkadaşımıza hak vermemek elde değil. AB standartında Mesleki Eğitim + Sınav + Kalite Kontrol vardır Siz bu kademelerden birini çıkarırsanız Bağımsız denetim eksik kalır 1- Mesleki Eğitim 2- Yeterlilik Sınavı 3 Kalite Kontrol 4- SMMM - YMM yetkilendirme ayrımı ve sorunlar 5- Mevzuatın uygulamasında ortaya çıkan sorunlar En son olarak ta Meslek Örgüt ve Kurumların mutabakatı Bunların hepsi ayrı ayrı ele alınıp değerlendirilecek konulardır. Eğer bunları birbiriyle karıştırırsanız bir sonuca varamazsınız Her birini kendi içinde çözüp sonuçta bir finale varmanız gerekmektedir
İyiçalışmalar

stajyerzade ' Alıntı:
Türk Ticaret Kanunu?nun komisyonuna
katıldığımız zaman, Ticaret Bakanlığı temsilcisi Aynen dedi ki, ?Efendim biz bu işi SMMM?lere vermek istemiyoruz? TÜRMOB?daki
arkadaşlar da oradaydı. Ben müdahale ettim. ?Efendim bunun SMMM?lere de verilmesi doğru
olur? diye. (Tabii bunu söylerken, 3?üncü şahısların da aramızda kavga etmeyelim diye
söyledik biz bunu). Şimdi zurnanın zart dediği yere geldik. Burada acaba bir işbirliği
yapabilecek miyiz? Veya Üst Kurulumuz TÜRMOB ne kadar bu konularda etkili olabilecek?
Kusura bakmayın. TÜRMOB Başkan Yardımcısı burada. TÜRMOB?da ki bizim de
arkadaşlarımız var. Yani hangi gerekçeyle olursan, olsun, hala bizim tarifemizi
yayınlayamayan TÜRMOB?la biz nasıl işbirliği yapacağız? Cai sualdir. Arkadaşımız burada,
alınmasın. Tabii şahsen onu ilgilendirmiyor. TÜRMOB?daki devam eden 15 senelik bir kavga
veya görüntü bizi ne yazık ki bu noktaya getirmiştir. Bütün bunlara rağmen DEMİREL?in
dediği gibi, eteğimizdeki taşları atalım. Zurnanın zart dediği yerde, çünkü nihayet burada bir
de mükellef var. Mükellefler bağımsız denetime para verecek. Hem gidip Ticaret Kanunu?na
verecek. Bütün bunlar zaten mümkün değil, gerçekçi de değil.
O yüzden bunun, bir defa daha salim kafayla düzenlenerek bir yere getirilmesinin doğru
olacağını düşünüyorum. Burada işbirliği yapılmalı ve neyin olacağın, neyin olmayacağını hep
beraber belirlemeliyiz.( ymm seminerinden)

ymm'ler ve sanayi bakanlığı aslında smmm 'lerin denetim alanına girmesini istemiyordu.Yeni düzenlemede sanayi bakanlığı smmm 'ler aleyhine ymm'ler lehine düzenlemeler yapacaktır.
smmm'ler avcunu yalayabilir.!

Stajyerzade Arkadaş Sanayi Bakanlığı temsilcisi ismen kim? Turmob Başkan yardımcısı kim? Seminerin yeri tarihi bir de net olarak ne denmiştir? SMMMleri istemiyoruz denmişmidir? Eğer bunları buaradan veya özel mesajdan somut olarak bilgi verirseniz biz de bulunduğumuz platformlarda bunu dile getirip sunabiliriz Şuanda sizin savınızı meslek odalarımızdan yetkili kişilerden üst düzeyde temas yaptığımız halde doğrulatamadık Hatta bunun olamayacağı şeklinde üst düzey yönetimden bilgi iletildi Kanıt somut bilgi verirseniz işbirliği yaparak SMMMlerin hakkını gücümüz dahilde savunabiliriz
Şimdiden tüm meslektaşlarıma iyi bayramlar dilerim

smmm 'leri istemiyoruz diyen ticaret bakanlığı temsilcisinin adını Türmob yetkilileri ve de istanbul ymm odası başkanı biliyor.Gizli değil zaten ama sorulduğunda yok öyle birşey diyeceklerdir. Tabi uyanık olmak ,tetikte beklemek ve birlik olmak lazım.Zaten bu konuşmayı aktaranda istanbul ymm odası başkanı ymm sezai onaral
iyi bayramlar.

yurtdışında adam getirsinler..en iyisi...
hindistandan getirsinler...
bol muhasebeci var orada...
bu da benim önerim...

stajyerzade ' Alıntı:
smmm 'leri istemiyoruz diyen ticaret bakanlığı temsilcisinin adını Türmob yetkilileri ve de istanbul ymm odası başkanı biliyor.Gizli değil zaten ama sorulduğunda yok öyle birşey diyeceklerdir. Tabi uyanık olmak ,tetikte beklemek ve birlik olmak lazım.Zaten bu konuşmayı aktaranda istanbul ymm odası başkanı ymm sezai onaral
iyi bayramlar.

Stajyerzade Arkadaş
Öncellikle bilgi paylaşımlarınız için kendi adıma teşekkür ederim. Ankara SMMM Odasında gerek yönetim gerek komisyon gerekse üye bazında bağımsız denetimle ilgilenen meslektaşlarımız mevcut. Hatta oda başkanları içinde bu konuda Ankara SMMM Odası Başkanı en aktif başkan olduğunu söyleyebiliriz Aynı şekilde yönetim kurulu da konunun farkında. Ancak bir bilgi nedeniyle bazı mekanizmaları harekete geçirmek için somut isimler ve bilgiler gerekmekte. Dediğiniz gibi uyanık olmak lazım ancak toplantı tarihi yeri şahısların isimleri varsa döküman internet çıktısı hatta ses kaydı gibi veriler olursa bunları ilettiğimizde konunun takibini yapabiliriz diye düşünüyorum Biraz dedektif gibi olacak fakat bunlar olursa takip yapabilir hakkımızı savunabiliriz Ayrıca özel mesajdan sizin isiminiz ve iletişim bilgileriniz e-posta tel msn faks gibi olursa sadece bu konuda değil diğer bağımsız denetim ile ilgili konularda da bilgi alışverişinde bulunup işbirliği sağlayabiliriz İyi çalışmalar

SMMM lere vermeyip kime verecekler mevcut şirketler göz önüne alındığında tüm Türkiye için denetlenecek şirket sayısı ortada. Bence pek gerçek çi görünmüyor.