fonradar

Ticaret Odaları Açılış Defter Tastikleri

URUM79

Fenomen Üye
Arkadaşlar merhaba, Yeni kurulacak şirketler için açılış defter tastikleri Ticaret Odaları tarafından bizzat yapılıyor artık. Bilginiz olsun.
Sınırlı sayıda açılış yapıp sonrasında ilave defter basımları için yine noter kanalı ile işlem yapılıyor.

" Sınırlı sayıda açılış yapıp sonrasında ilave defter basımları için yine noter kanalı ile işlem yapılıyor."

Bu cümleyi biraz açarmısınız.2 gün önce noter, "ticaret odası 50 sayfaya kadar defter tasdiki yapıyor,fazlası için yine bizden tasdiklemelisin" gibi bir cümle kullandı.
Örneğin 200 sayfa defterde 50 sayfayı ayrı 150 sayfa ayrı defter olarak mı tasdiklenecek?
Sizinki kaç sayfaydı ve nasıl yaptınız?

Bu arada bugün gerçek kişi kaydı yaptım.Mükellefi gönderdim.Tescil talepnamesini ve mersis sözleşme tasdiğini oda yaptı.
Ben sadece kendisine, onay no,beyanname,taahhütname ve vergi levhasını verdim.Diğer işlemleri oda yaptı.
Sicil tasdiknamesini de 1 saat bekleterek kendilerine verdi.
Bu da bilginiz olsun.

" Sınırlı sayıda açılış yapıp sonrasında ilave defter basımları için yine noter kanalı ile işlem yapılıyor."

Bu cümleyi biraz açarmısınız.2 gün önce noter, "ticaret odası 50 sayfaya kadar defter tasdiki yapıyor,fazlası için yine bizden tasdiklemelisin" gibi bir cümle kullandı.
Örneğin 200 sayfa defterde 50 sayfayı ayrı 150 sayfa ayrı defter olarak mı tasdiklenecek?
Sizinki kaç sayfaydı ve nasıl yaptınız?

Ben pazartesi güne tescile gittiğimde defter tastikleri için ilk kez Bakanlık dan yazı geldiğini ve kuruluş işlemlerinde defter tastiklerini Ticaret Sicil bünyesinde oluşturulacaktır denerek benim evraklarımı ve defterlerimin tamamını (300 sayfa, 300 sayfa, 30 sayfa) alarak tescil işlemimim yapıldı. Siz ilk olduğunuz için tastikleri bu şekilde yapıcam dendi. Fakat bundan sonraki kuruluşlarda 50 sayfa olarak onay yapılacak. Siz sonrasında noter kanalı ile ilave defter bastırabilirsiniz bilgisi verildi.

Ben pazartesi güne tescile gittiğimde defter tastikleri için ilk kez Bakanlık dan yazı geldiğini ve kuruluş işlemlerinde defter tastiklerini Ticaret Sicil bünyesinde oluşturulacaktır denerek benim evraklarımı ve defterlerimin tamamını (300 sayfa, 300 sayfa, 30 sayfa) alarak tescil işlemimim yapıldı. Siz ilk olduğunuz için tastikleri bu şekilde yapıcam dendi. Fakat bundan sonraki kuruluşlarda 50 sayfa olarak onay yapılacak. Siz sonrasında noter kanalı ile ilave defter bastırabilirsiniz bilgisi verildi.

Teşekkür ederim.
Ama saçmalığın daniskası...

TTK yapılan değişiklikte sayfa sınırlaması bulunmamakta. 10.000 sayfa da olsa tic.sic. onay işini yapması gerekir. tabii ayı dayı meselesi burada da devreye gireceğinden...

Merhaba,

A.Ş. Y.K Karar Defteri,

Ocak Sonuna Kadar Yaptırdığımız devam tasdiki için yer İTO mu / noter mi ?