fonradar

Ticaret Odası Tescil Konusu

URUM79

Fenomen Üye
Merhabalar müşterilerimize özellikle sermaye şirketleri için kuruluş,değişiklik v.b. almış olunan kararların ticaret odalarına tescilinde bir meslek mensubu olarak artık evrak iadesi sebebi ile kabus görmeye başladım. Sebebi ise evrakların dönüşü ile zaman-maliyet unsurlarından zarardır. Hoş gerçi örnek olarak 5 işlemden bir yada iki tanesinden dönüş alıyorum. Evrakların tesliminden sonra tescil onaylanacak mı diye tereddüt etmek bile adrenalin yaratıyor bende. Bu durumda olan eminim meslek mensupları vardır.
Geçenlerde şehir dışındaydım ve şehir dışındaki uygulayış özellikle büyük şehirdeki uygulamalardan çok farklı olduğuna tanık oldum. Orada insanlar evraklarını götürdüklerinde oda yetkilileri canla başla yardım ediyorlar ve aslında o anda işlemleri onaylanmış oluyor. Geçenlerde İSMMMO yayınlamış olduğu özellikle ilk kuruluşlarda Unvan ile ilgili sıkıntılar dile gelmişti. Mersis sistemi ünvana önce onay veriyor sonra tescilde sorun yaşanıyor. Ben eminimki bu zamana kadar dönmeyen hiç evrağım yoktur diyebileni sanmam.
Bizde de özellikle İstanbul için evrak teslimi öncesi Danışma Birimi kurulabilir düşüncesindeyim. Düşüncelerimi paylaşmak istedim. Herkeze kolaylıklar.

Katılıyorum.
Siz asıl İstanbul'da mersis başlasın, işte o zaman eğlenceyi görün bakın.
Ben İstanbul dışında bir tane nakil yaptım, mersis üzerinden e-imza alma, aldırma, e-imza aktivasyon, mersis ile görüşme, mersis hataları vs. çıldırdım, en sonunda 15 günde yapabildik.
Mersis'i İstanbul'da başlattıklarında ki durumu düşünemiyorum onun için.

Devletin her kurumunun Java sürümü bile farklı iken neyi hesaplayacağız sayın URUM79 :). Sayın ZİNDAN son günlerde favori parçam 'Oynatmaya az kaldı, doktorum nerede?'
saygılar;
bil_gin

kanayan yaramıza parmak bastınız :) limited şirketlerde sınırlı müdür ataması yapabildiniz mi bu ara istanbulda ?

İnanın bu konuda çok hassasım, eminim benim gibi düşünen birçok arkadaşım vardır fakat ya dile gelmiyor yada aman canım zaten ticaret sicilinde kaç kez işim düşer diye geçiştiriyor. Ben özellikle 6102 alıp mevzuatı ve yönetmeliklerini tek tek irdeleyip üzerinde bile çalışmayı düşündüm.
Sayın Day-Dream Tahsin beyin paylaştığı limited şirketlerin sınırlı müdür ataması ile ilgili elimde mevcut doküman var isterseniz sizinle paylaşırım.