fonradar

Ticaret Sicil gazetesi nasıl çıkarılır.?

Merhaba,

şahıs firması olarak yapmak istediğimiz ithalat için "ticaret sicil gazetesi" isteniyor. Ve sanırım ticaret odasına üye olmak gerekiyormuş muhasebecim 400-500 masraf tutacağını belirtti bana çok geldi

acaba esnaf sanatkarlara kayıt olarak bu belgeyi temin edebilir miyim?

Forum?da konularınızı doğru kategorilere açınız.!
Lütfen Forum Kuralları' na uyunuz.!

Ynt: Ticaret Sicil gazetesi nasıl çıkarılır.?

İhracat ithalat yapmak istiyorsanız ticaret odasına kayıtlı olmanız gerekir. Ayrıca şunuda belirtelim esnaf odasına kayıtlı olmanın maliyeti daha yüksek.

Ve son olarak muhasebecinizin istediği rakam gayet makul

enclock ya SM/SMMM'nize güvenin yada güvenebileceğiniz biri ile anlaşın.

Bu gün bir müşterim, bir müşterisinin aynen bu sorusunu dolaylı olarak bana yöneltti. Güvenilmiyorsa o meslek mensubu ile niye devam ediliyor ki , ticaret odası işi olayın belki de en önemsiz yanı belki

Sayın Enclok rumuzlu arkadaş... İthalat - İhracat işi yapacaksınız , Ticaret odasın kayıt olmak için Muhasebeciniz tarafından istenen (oda kayıt bedeli olan) 500 TL'sine itiraz ediyorsunuz veya güvenmiyorsunuz. İthalat ve İhracatta Gümrük Müşavirlerinin Gümrük Beyannamelerini düzenleyip imzlamaları veya Gümrükten mal çekmelerde alacakları müşavirlik veya danışmanlık bedellerine de itirazınız olacaktır. o yüzden siz bu işe başlamadan bıraksanız daha iyi olur. Çünkü yola çıkmadan yol arkadaşınız hakkındaki, şüpheleriniz çok yersiz. Kısacası emeğe hiç saygınız yok gibi geldi bana..

bayramalikubilay ' Alıntı:
Sayın Enclok rumuzlu arkadaş... İthalat - İhracat işi yapacaksınız , Ticaret odasın kayıt olmak için Muhasebeciniz tarafından istenen (oda kayıt bedeli olan) 500 TL'sine itiraz ediyorsunuz veya güvenmiyorsunuz. İthalat ve İhracatta Gümrük Müşavirlerinin Gümrük Beyannamelerini düzenleyip imzlamaları veya Gümrükten mal çekmelerde alacakları müşavirlik veya danışmanlık bedellerine de itirazınız olacaktır. o yüzden siz bu işe başlamadan bıraksanız daha iyi olur. Çünkü yola çıkmadan yol arkadaşınız hakkındaki, şüpheleriniz çok yersiz. Kısacası emeğe hiç saygınız yok gibi geldi bana..

Kubilay bey okuyabildiğinizin farkındayım ama okuduğunuzu anlamakta güçlük çekiyosunuz sanırım

Sayın enclock'un sorduğu soru gayet doğal.Bu şekilde tepki vermenizi açıkçası anlamıyorum.Bir esnafın bu şekilde tereddüt yaşaması normal değil mi?fiyatı fazla bulmuş doğruluğunu araştırmak istiyor.
Sayın enclock içiniz rahat olsun.Bu yapılan masrafların hepsi makbuz karşılığıdır.İstenilen parayı verirsiniz makbuzlarla hesabı istersiniz.Bu da en tabii hakkınızdır.Bu işler için genelde 50-100 fazla istenir.Takdir edersiniz ki paranın yetmediği zamanlarda dilenci gibi "50-100 lira daha lazım" denmez. Ödemeyi yapar hesabınızı da sorarsınız,sormalısınız da.Müşavirinizin bu işler için extra bir ücret talep edip etmediğini bilmiyorum.SÖylenilen ücret normaldir.Kuşku duyuyorsanız makbuzlarla hesap istersiniz.
Saygılar.

twolf ' Alıntı:
Sayın enclock'un sorduğu soru gayet doğal.Bu şekilde tepki vermenizi açıkçası anlamıyorum.Bir esnafın bu şekilde tereddüt yaşaması normal değil mi?fiyatı fazla bulmuş doğruluğunu araştırmak istiyor.
Sayın enclock içiniz rahat olsun.Bu yapılan masrafların hepsi makbuz karşılığıdır.İstenilen parayı verirsiniz makbuzlarla hesabı istersiniz.Bu da en tabii hakkınızdır.Bu işler için genelde 50-100 fazla istenir.Takdir edersiniz ki paranın yetmediği zamanlarda dilenci gibi "50-100 lira daha lazım" denmez. Ödemeyi yapar hesabınızı da sorarsınız,sormalısınız da.Müşavirinizin bu işler için extra bir ücret talep edip etmediğini bilmiyorum.SÖylenilen ücret normaldir.Kuşku duyuyorsanız makbuzlarla hesap istersiniz.
Saygılar.

+1

Okuduğumu gayet iyi anladım.Hele hele sizin dediğmnizi daha da çabucak kavradım bile.. Ancaaaak... Sizin amacınız muhasebecinizin sizdan fazla para talep edip etmediği konusundaki tereddütü bu satırlara taşımanıza anlam veremedim. Ayrıca şunu da söyleyeyim.. Vergi levhası olan her mükellef ihracat ve ithalat yapabilir.İhracattan dolayı KDV iadesi alabilmesi için bir Gelir Veya Kurumlar Vergisi mükellefinin kesinlikle bir mesleki odaya kaydı olması gerekir. Bu ihracatçı mükellef imalatçı ise kesinlikle Sanayi Sicil Belgesi alması gerekir. İhraç Kayıtlı Mal satan imalatçı firmanın da Sanayi Sicil Belegsi olması gerekir.Lüzümsüz konulara da değindiysem kusura bakma..Saygılar..